Yunanistan’ın Koronavirüs ile Mücadelesi ve Golden Visa Popülerliği Çinli Yatırımcılardaki Talebi Güçlendiriyor

Yunanistan’ın Koronavirüs ile Mücadelesi ve Golden Visa Popülerliği Çinli Yatırımcılardaki Talebi Güçlendiriyor

Çinli yatırımcıların Yunan gayrimenkulüne olan talebi güçlü kalmaya devam ediyor, çünkü Yunanistan düşük enflasyon oranı nedeniyle diğer ülkelerden daha güvenli bir liman olarak kabul ediliyor.

Asya’nın iki büyük gayrimenkul şirketi tarafından kurulan Juwai IQI’ye göre, gayrimenkul yatırımcıları için ülkelerin yaptığı araştırmalar, Covid-19 salgını nedeniyle Çinli yatırımcılar üzerine yoğunlaştı.

Çinlilerin İlk Tercihi Yunanistan

Çinli yatırımcıların Yunanistan’a olan ilgisi Çinlilerin en çok rağbet gösterdiği 5 ülkenin içinde ülkeyi zirveye çıkardı. Bu ilgi 2019’un ilk çeyreğine göre yüzde 109’luk bir artışa sebep oldu. Yunanistan’ı takip eden diğer ülkeler sırasıyla Almanya (%75), ABD (%48), İngiltere (%10) ve Filipinler (%7) oldu.

Juwai IQI raporunda yer alan diğer bir çarpıcı bilgi ise, Yunan gayrimenkulüne yönelik artan bu son derece güçlü talep, Çin’in çoğunun karantina altında olduğu Şubat ayında zirve yaptı.

Çinli yatırımcıların 2019’da Yunanistan’a olan talepleri azalmışken, koronavirüs salgını sebebiyle 2020’nin ilk çeyreğinde Yunanistan tekrar Çinli yatırımcıların gözdesi oldu. Çinli yatırımcıların Yunanistan’a olan ilgisi böylece 2018’den beri görülmeyen seviyelere ulaştı.

Yunanistan Golden Visa Programı Çinli Yatırımcıları Çekiyor

Raporda, Yunanistan’ın Çinli şirketlerin gayrimenkul yatırımı tercihinde 12. sırada yer aldığı belirtiliyor. Bu popülerlik, hızlı fiyat büyümesi ve güçlü piyasa performansı, Atina ve Pekin arasındaki güçlü siyasi bağlar ve büyük ölçekli Çin kurumsal yatırımlarından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca Yunanistan’ın yatırım cazibesi olarak gözükmesinde en büyük etken olarak Golden Visa Programı görülüyor. Yunanistan Golden Visa, Çinli yatırımcılara 250.000 Euro’ya hem Avrupa çapında vizesiz seyahat imkanı sağlarken hem de oturma izni vermektedir.

Yatırım ve göç işleri sorumlusu olan Christian Henrik Nesheim, “Yunanistan Göç ve İltica Bakanlığı istatistiklerine göre, 2019 yılında Golden Visa Programı’na başvuranların yüzde 86’sını Çinli yatırımcılar oluşturuyor (iki yıl önceki Çinli yatırımcıların oranı %40).” Dedi.

Yunanistan’ın Koronavirüs Salgınıyla Mücadelesi Çinli Yatırımcıların Tercihini Etkiliyor

Salgının etkisiyle ilgili olarak Nesheim, Çin’deki ilgili kurumların belli bir süre kapalı kaldığı için, Çinli yatırımcıların Yunanistan’da mülk satın almak amacıyla gereken belgeleri alamadığını, ancak talebin hala güçlü olduğunu söylüyor. Nesheim bu durumu şu şekilde dile getiriyor:

“Güvenle söyleyebileceğimiz şey, Çin salgını patlak verene kadar, Çin’de Yunan yatırımlarına olan talebin son derece yüksek olduğudur. İşte bu sebeple Yunanistan’ın ilk çeyrek raporlarında Çinli yatırımcılar oldukça iyi bir performans gösteriyor.”

Juwai IQI raporu, Yunanistan’ın koronavirüs pandemisini ele alma şeklinin takdire şayan olduğunu ve bunun sonucunda Yunanistan’ın daha da cazip bir piyasa haline gelebileceğini bildiriyor. Raporda bu durum şu şekilde açıklanıyor:

“Ülke bu başarıyı sürdürürse, geleneksel olarak daha fazla Çin yatırımı çekecektir, ayrıca ABD ve İngiltere’nin pandemi ile ilgili sorunlarının devam etmesi potansiyel Çinli yatırımcıların yönünü Yunanistan’a çevirmesini sağlayacaktır”.