Portekiz Golden Visa Programı

Portekiz Golden Visa, Avrupa’da oturum ve ardından vatandaşlık elde etmenin en çekici yollarından biri. 2012 yılında programın başlamasından itibaren AB üyesi olmayan pek çok vatandaş, Portekiz’e yatırım yapma ve oturma izni alma fırsatından yararlandı. Program son yıllarda, başvuru sahiplerinin Portekiz vatandaşı olmak aşamalarında başarılı olduğunu kanıtladı.

AB, AEA ve İsviçre vatandaşı olmayan herkes Portekiz Golden Visa başvurusu yapabilir. Golden Visa oturum iznine hak kazanmak için, başvuru sahibinin gayrimenkul, sermaye transferi, fon, ticari faaliyetler veya bağış gibi nitelikli yatırımlardan birini yapması gerekir. Tüm bu yatırım türlerini daha sonra makalede göreceksiniz.

Portekiz’in yatırım yoluyla oturum planı, başvuru sahiplerinin hem Portekiz’de kazançlı bir yatırım yapmalarına hem de orada yaşama ve çalışma hakkını elde etmelerine olanak tanır. Bu sadece kendileri için değil aile üyeleri için de geçerlidir. Beş yıl izne sahip olduktan sonra, başvuru sahipleri Portekiz vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Hükümetin ima ettiği gibi, bu kurallar yakında değişebilir.

Bu yazıda:

 • Portekiz Golden Visa nedir?
 • Golden Visa yatırım türleri hangileridir?
 • Golden Visa gereksinimleri nelerdir?
 • Portekiz vatandaşlığı nasıl alınır?
 • Portekiz Golden Visa’nın avantajları nelerdir?

gibi birçok konunun detaylarını ve Golden Visa Portekiz programına dair birçok sorununuzun cevabını bulacaksınız.

Portekiz Golden Visa nedir?

Portekiz Golden Vize programı 2012’de başlatıldı. Programın temel amacı, küresel yatırımcılardan Portekiz ekonomisine fon aktarılmasıydı. Bu niyetle Portekiz, Portekiz’e yatırım yapan yabancılar için özel bir geçici oturma izni vermeyi teklif etti.

Golden Visa yatırımcısı, Portekiz’de yaşama ve çalışma, ek bir vizeye ihtiyaç duymadan Schengen ülkelerinde seyahat etme ve programa ailenin geri kalanını dahil etme gibi bir dizi ayrıcalığın tadını çıkarabilir. Makalenin ilerleyen kısımlarında tüm avantajları göreceksiniz.

Portekiz Golden Visa Nasıl Çalışır? 

Portekiz Golden Vize programı, Portekiz’de yasal oturma izni alma sürecini kolaylaştırır. Sistem, yatırımcıların Portekiz’e gelmelerine, yatırım yapmalarına ve yatırım faaliyetleri karşılığında oturma izni almalarına olanak sağlıyor.

Avrupa Birliği vatandaşları, AEA vatandaşları ve İsviçre vatandaşlarının programa katılmasına izin verilmez. Diğer tüm vatandaşlar, hükümet tarafından belirtilen yatırım türlerinden ve tutarlarından birini gerçekleştirmeleri koşuluyla başvuru yapabilir. Bunlar arasında gayrimenkul edinimi, sermaye transferi, bağışlar ve diğerleri bulunmaktadır. Takip edilen yatırım türüne bağlı olarak, süreç biraz farklılık gösterebilir.

Golden Visa sahiplerinin Portekiz’de tam zamanlı yaşaması gerekmez. Ortalama olarak her yıl Portekiz’de en az yedi gün geçirmeleri yeterlidir. Beş yıl sonra, başvuru sahipleri Portekiz çifte vatandaşlık başvurma hakkına sahiptir.

Golden Visa Yatırım Türleri

Aşağıda, Portekiz’de Golden Visa almaya yol açan yatırım türlerini bulacaksınız:

 • Portekiz’de bir gayrimenkule 500.000 Euro’luk yatırım yapmak
 • Mülk Portekiz’in düşük yoğunluklu bir nüfus bölgesinde ise %20 daha az yatırım (400 bin Euro) yapmak
 • Portekiz’de kentsel rehabilitasyon alanlarında bulunan bir gayrimenkulün 30 yaşından büyük olması ve uygun olarak rehabilite edilmesi şartıyla 350 bin Euro’luk yatırım yapmak
 • Mülk Portekiz’de düşük yoğunluklu bir nüfus bölgesinde ise %20 daha az yatırım (280 bin Euro) yapmak
 • Portekiz’de en az on tam zamanlı iş oluşturmak
 • Minimum 1.5 milyon Euro’luk sermaye transferi yapmak
 • Portekiz’de nitelikli bir yatırım fonuna minimum 500.000 Euro’luk yatırım yapmak
 • Kültürel mirasın sanatsal üretimi, iyileştirilmesi veya bakımı için asgari 250.000 Euro’luk yatırım yapmak
 • Portekiz’de bilimsel araştırmaya minimum 5000 bin Euro’luk yatırım yapmak
 • Portekizli bir şirkette 500 bin Euro transferi + beş tam zamanlı çalışanın istihdamını sağlamak

Emlak Yoluyla Portekiz Golden Visa

Yukarıda belirtildiği gibi en popüler yatırım türü açık ara gayrimenkul edinimidir. Yatırımcı Portekiz’de bir mülk satın aldığında ve Golden Visa başvurusunu gerçekleştirdiğinde; Portekiz hükümeti yatırımcıya, eğer tercih ederse, mülkü kiraya verme izni veriyor.

Tek sınırlama, yatırımcının her tür gayrimenkul için 500.000 Euro olan minimum yatırım tutarını karşılaması gerektiğidir. Miktarın yalnızca bir mülk için harcanmasına gerek yoktur. Toplam tutar 500.000 Euro’ya eşit veya daha fazla olduğu sürece bir dizi mülk için harcanabilir.

Her tür gayrimenkul için belirtilen tutar 500.000 Euro iken, Golden Visa yatırımında bir başka seçenek daha bulunuyor: 350.000 Euro gayrimenkul edinimi.

350.000 Euro Gayrimenkul Seçeneği 

Değerleme konusu taşınmaz otuz yaşını geçmiş, rehabilitasyon bölgesinde bulunuyorsa ve taşınmaz yenilenirse asgari yatırım değeri 350 bin Euro’ya düşüyor. Bu tutara mülk edinme fiyatı artı yenileme maliyetleri dahildir.

Hala yeterince düşük değil mi? Öyleyse sizi bekleyen başka bir opsiyon daha var.

Düşük Yoğunluklu Nüfus Alanı İndirimi

Portekiz hükümeti banliyö bölgelerine sermaye çekmek için başka bir seçenek daha sunuyor. Portekiz’de düşük yoğunluklu bir nüfus alanında yukarıdaki gayrimenkul alımları yapıldığı sürece, minimum yatırım tutarı üzerinden %20 daha düşer.

Yani 500 bin Euro’luk yatırım limiti 400 bin Euro’ya, 350 bin Euro’luk yatırım limiti 280 bin Euro’ya düşüyor.

Golden Visa’yı Banka Aracılığı ile Finanse Edebilir misiniz?

Muhtemel yatırımcılar sık ​​sık emlak yatırımının bir banka aracılığıyla finanse edilip edilemeyeceğini sorarlar. Cevap evet ve hayır.

Portekiz, minimum yatırım tutarının Portekiz’e Portekiz dışından gelmesini şart koşmaktadır. Dolayısıyla, asgari yatırım tutarı bir Portekiz bankası tarafından finanse edilemez. Ancak, bu miktarı aşan her şey teknik olarak Portekiz’de finanse edilebilir.

Dolayısıyla, mülkün değeri asgari yatırım tutarını aşarsa, hiçbir şey başvuru sahibinin bu tutarı aşan kredi almasını engellemez.

Asgari tutara gelince, ana başvuru sahibi tarafından Portekiz dışındaki bir ülkede finanse edilebilir.

Golden Visa için En İyi Yatırım Türü Nedir?

Duruma göre değişir. Bu konu yatırımcının iştahına, kriterlerine, bütçesine ve yatırımın ne zaman yapılacağına bağlıdır.

Muhafazakar yatırımcılar için gayrimenkul, tercih edilecek ilk seçenek gibi görünüyor. Basittir, tipik olarak yatırımı enflasyona karşı korur, değerini korur ve kiralanırsa yatırım getirisi sağlar.


Mali açıdan daha bilgili yatırımcılar için, fon seçeneği de ilginçtir. Genel olarak, fonlar emlak gibi maddi varlıklardan daha fazla risk taşıma eğilimindedir. Bununla birlikte, yatırım felsefesine, ekibine ve fon portföyüne bağlı olarak, Portekiz’de kesinlikle ilginç yatırım fonları vardır.


Portekiz’de sermaye transferi yapmak veya bir şirket açmak ve Portekizli kişileri istihdam etmek gelecekteki hedeflerinize uygunsa, bu Golden Visa’yı almanın uygun bir yolu olabilir.

Golden Visa Gereksinimleri 

Golden Visa sahibinin Portekiz’de nitelikli yatırımlardan birini yapmanın yanı sıra bir dizi kurala da uyması gerekir.

 • Golden Visa kartları, bir seferde iki yıl geçerli olan geçici oturma izinleridir. Her iki yılda bir Portekiz’de en az on dört gün geçirmeniz gerekmektedir. Yani, ortalama olarak, Portekiz’de yılda en az yedi gün geçirmeniz gerekiyor. Bu, Avrupa’daki diğer programlara kıyasla çok düşük bir konaklama şartıdır.
 • Golden Visa’nızı aldıktan sonra en az beş yıl boyunca yatırımınızı sürdürmeniz gerekir. Beş yılın sonunda, birkaç seçeneğiniz var ve bunlardan biri Portekiz vatandaşı olarak vatandaşlığa geçmek. Portekiz’de vatandaşlığınızı aldıktan sonra, artık yatırımınızı sürdürmenize gerek yok.
 • Portekiz Golden Visa’nın avantajlardan biri de, ana başvuru sahibi ile birlikte aile üyelerini programa dahil etmesidir. Tüm Golden Visa sahipleri, ek bir vizeye ihtiyaç duymadan Schengen Bölgesi’nde seyahat etme olanağına sahiptir.

Portekiz Golden Visa’nın Faydaları 

Portekiz’de Golden Visa’nın sağladığı çok çeşitli avantajlar vardır. Aşağıda bazı avantajların bir listesini bulabilirsiniz:

 • Ek vize olmadan Portekiz topraklarına girebilme
 • 26 Avrupa ülkesinden oluşan Schengen Bölgesi içinde ek vizeye ihtiyaç duymadan seyahat etme
 • Portekiz’de Yaşama, Çalışma ve Eğitim Hakkı
 • Aile Birleştirme: eşinizi, reşit olmayan veya bakmakla yükümlü olduğunuz çocukları ve bağımlı ebeveynlerinizi programa dahil etme
 • Beş yıl sonra daimi ikamet başvurusu için uygunluk
 • Beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvuru için uygunluk
 • Portekiz’de yılda sadece yedi gün geçirme şartı

Golden Visa Kimler İçindir?

Portekiz’deki Golden Visa programı, küresel yatırımcılar ve girişimciler için tasarlanmıştır. “Üçüncü ülke” vatandaşları Portekiz’de bir yatırım faaliyeti yürütebilir ve kendi oturma izinleri için başvurabilirler. Bu yatırım, bazı yatırım türlerinde şahsen veya şahıs şirketi aracılığıyla yapılabilir.

Daha önce belirtildiği gibi, başvuru sahipleri AB, AEA veya İsviçre vatandaşı OLMAMALIDIR. Portekiz’de ve ikamet ettiğiniz ülkede de temiz sabıka kayıtlarınız olmalıdır.

Golden Visa başvuru sahipleri arasında en fazla başvuru sahibi sırasıyla Çin, Güney Afrika, Türk, Brezilya ve Rusya’dır. Son yıllarda, giderek daha fazla sayıda Vientam, Hong Kong vatandaşı ve Amerikalı Portekiz Golden Visa’ya ilgi göstermeye başladı.

Brexit yürürlüğe girdiğinde, İngiltere vatandaşları da Portekiz’de Golden Visa başvurusunda bulunmaya hak kazanacak.

Aileniz Golden Visa’dan Yararlanabilir mi?

Kesinlikle. Programın önemli bir avantajı, aile üyelerini dahil etme avantajıdır. Golden Visa’nın ana başvuru sahibi, oturma iznini aile üyelerine yayabilir ve onlara Portekiz’de yaşama ve çalışma hakkı ile Avrupa’da özgürce seyahat etme hakkı verebilir.

Aile birleşimi kapsamında, belirli aile üyeleri, ana başvuru sahibi gibi Golden Visa almaya hak kazanır. Tüm avantajlar her aile üyesi için aynıdır ve onlar da beş yılın sonunda vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Kimler Aile Üyesi Olarak Kabul Edilir?

Portekiz Golden Visa düzenlemelerinde kimin aile olarak tanımlanacağına dair bir sınır vardır.

Ana başvuru sahibi, Golden Visa iznini;

eşine ve partnerine,

reşit olmayan çocuklarına,

emekli ebeveynlerine genişletebilir.

Buna ek olarak, aile birleşimi, bekar olan, maddi olarak ana başvuru sahibine bağlı olan ve tam zamanlı okulda olan 18 yaşın üzerindeki çocukları da kapsar. Oturma izninin devam ettirilmesi için her üç koşulun da karşılanması gerekir. Emeklilik yaşının altındaki bakmakla yükümlü olunan ebeveynler de belirli durumlarda aile birleşimi için hak kazanabilirler.

Portekiz, eşcinsel çiftleri ve LGBTQ + topluluğu üyelerini tanır. Dolayısıyla, aynı cinsiyetten partnerler de aile birleştirme kuralları uyarınca Golden Visa almaya hak kazanırlar.

Portekiz’de Golden Visa Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yatırım için oturma izni (ARI) başvurusu SEF web sitesi üzerinden online olarak yapılır. SEF, Portekiz’de Yabancılar ve Sınır Hizmetlerinden sorumlu devlet kuruluşudur. Başvuru, sizin adınıza bir hukuk firması tarafından da yapılabilir.

Avukatınızın yasal temsilciniz olarak sizin adınıza başvurabilmesi için hukuk bürosuna bir Vekaletname vermeniz gerekir. Daha sonra formu sizin adınıza doldurup SEF’e gönderebilirler.

Başvuru, ana başvuru sahibinin asgari konaklama koşullarının ve asgari yatırım faaliyetinin gerçekleştirileceğini belirten bir mektup ile birlikte sunulmalıdır. Bu pratikte bir onur taahhüdüdür.

Beyanname, gerekli belgelerin geri kalanıyla birlikte, ilk Golden Visa başvurusu sırasında ve tekrar her yenilemede SEF’e sunulur. Belgeler, parmak izleri gibi biyometrik verilerin de sunulduğu bölgesel bir SEF ofisine şahsen sunulur. Bu durumda Golden Visa iznini vermek SEF bölge müdürünün görevidir.

ARI randevusunun tarih ve saatinin planlanması SEF web sitesinin randevu sayfasında gerçekleştirilir. Yatırım faaliyeti yaptığınız bölgedeki SEF ofisine başvurmanıza gerek yoktur. Portekiz’deki herhangi bir SEF ofisi olabilir.

Portekiz Vatandaşlığı, Portekiz Golden Visa, Gayrimenkul Yatırım ve Oturma İzni hakkında bilgi almak için formu doldurun.

  Gerekli belgeler

  Öncelikle gerekli yatırım faaliyetinin kanıtlanması esastır. Ardından, aşağıdaki belgeleri de göndermeniz gerekir:

  • Geçerli bir pasaport
  • Pasaport fotoğrafları
  • Portekiz’den Adli Sicil Belgesi
  • İkamet edilen ülkeden alınan Adli Sicil Belgesi

  Gerekli tüm belgelerin bir apostil alması, tercüme edilmesi, noter tasdikli olması ve ardından SEF’e gönderilmeden önce ikinci bir apostil alması gerekir. Bazı durumlarda SEF, ilgili Portekiz Büyükelçiliğinden belgeleri onaylamasını isteyebilir.

  Başvuru ücreti de ödenmelidir. Miktar, başvurunuza ve bakmakla yükümlü olunan kişilerin sayısına bağlı olarak değişecektir.

  Golden Visa Ücretleri

  Yatırım yoluyla Portekiz Oturma İzni başvuru ücretleri aşağıdaki gibidir:

  • İşlem Ücreti: Başlangıçta ve yenilemede 533 Euro (+ 83 Euro / bağımlı kişi)
  • Başvuru Ücreti: Başlangıçta 5.336 Euro (kişi başı)
  • Yenileme Ücreti: Her yenilemede 2.668 Euro (kişi başı)

  Yukarıdaki ücretler, ana başvuru sahibi veya bakmakla yükümlü olunan kişilerden herhangi biri olmasına bakılmaksızın her başvuru için aynıdır.

  Ücretler 4 Temmuz 2007 tarihli 23/2007 sayılı Kanunun 90-A maddesinde belirtilmiştir.

  Portekiz’de NIF (Vergi Kimlik Numarası) 

  Ülkede herhangi bir yasal faaliyete başlamadan önce Portekiz’de NIF adı verilen bir kimlik numarası almak gerekir. Bu numara temelde Portekiz’de kimlik numaranız görevi görür.

  Bir banka hesabı açmanız, Portekiz’de mülk satın almak gibi bir yatırım yapmanız ve muhtemelen hükümete ve hukuk firmanıza ödeme yapmanız gerekecektir. Tüm bu aktiviteler için NIF numaranızı kullanacaksınız.

  NIF numaranızı almak için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekir:

  • Geçerli Bir Pasaport
  • Çocuk bulunduğu durumda doğum belgesi
  • Menşe ülkedeki ikamet belgesi
  • Başvuru sahibi öğrenci ise Okul Kayıt Belgesi

  Bu belgeleri alabilir ve bir “Finanças” a teslim edebilirsiniz. Bu isim Portekiz’deki yerel vergi dairelerine verilen addır. Buradan NIF numaranızı kolayca edinebilirsiniz.

  Tam zamanlı Portekiz’de ikamet etmeyenler için, Portekiz’de ikamet eden bir vergi temsilcisi belirlemelisiniz. Bu, Portekiz’de tam zamanlı yaşayan herkes olabilir. Hükümet sizinle herhangi bir resmi yazışmada bu adresi kullanacaktır. Bu kişi, kişisel olarak sizinle vergi ile ilgili herhangi bir sorundan sorumlu olmayacaktır.

  Portekiz’de Vergilendirme ve Non-Habitual Residence (NHR) Vergi Programı 

  Portekiz, Portekiz vergi mükellefi olan ancak Portekiz dışında geliri olanlara çeşitli vergi avantajları sunuyor. Golden Visa başvuru sahipleri, koşullara bağlı olarak vergilendirme açısından bu ayrıcalıklardan yararlanabilir.

  Non-Habitual Residence (NHR) Vergi Programı, Portekiz’deki yabancılar için vergi ikamet programıdır. Bu program, yukarıda belirtilen ayrıcalıkların etkinleştirilmesinden sorumludur. NHR programına kaydolmak için, aşağıdakiler şartları yerine getirmeniz gerekir:

  İlgili vergi yılı için Portekiz’de ikamet eden biri olarak kabul edilmek,

  Non-Habitual Residence statünüze başlamayı planladığınız yıldan önceki beş yıl boyunca Portekiz’de bir vergi mukimi olarak kabul edilmemek,

  Listelenen katma değerli mesleklerden birine dahil olmak

  Vergi oranları ve avantajları, gelirin türüne göre farklılık gösterir. Örneğin, mesleki faaliyetlerden elde edilen gelir % 20’lik sabit bir oranda vergilendirilecektir.

  Portekiz’in diğer ülkelerle yaptığı Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları ışığında, yerleşik olmayan sakinler diğer ülkelerden gelen gelirleri üzerinden vergilendirilmez. Böylece çifte vergilendirmenin önüne geçilir.

  NHR rejiminin avantajları, Non-Habitual Residence statüsüne sahip olmanın ilk on yılı için geçerlidir. On yıl sonra, ikamet eden kişi normal Portekiz vergi oranları üzerinden vergilendirilir.

  Başvuru, ikametin başladığı yılın bir sonraki 31 Mart’ına kadar yapılmalıdır.

  Portekiz’de Yaşamanın ve Çalışmanın Avantajları 

  Portekiz, Avrupa’da benzersiz bir konuma sahiptir. Doğal olarak güzeldir, harika sıcak bir iklime ve lezzetli ve zengin bir mutfağa sahiptir. Bununla birlikte, Portekiz’in Avrupa’nın geri kalanına kapıları açması gerçeğinin yanında bu avantajlar az kalır.

  Ülke, dünya çapında 270 milyon Portekizce konuşan insana erişim sağlıyor. Öte yandan, ülkede İngilizce konuşanların sayısı çok fazla. Özellikle büyük şehirlerde İngilizce ile kolayca idare edebilirsiniz.

  Portekiz’in, sakinler için çok güvenli ve emniyetli olduğunu belirtmekte fayda var. 2020 yılı itibari ile dünyanın en güvenli 3. ülkesi seçilmiştir.

  Sakinleri, güçlü bir eğitim sistemi ile yüksek bir yaşam standardına sahiptir. Üniversitelerinden bazıları dünyanın en iyi elli üniversitesi arasındadır.

  Ülkenin ulaşım ve lojistik altyapısı hem karada, hem havada hem de denizde büyük düzeydedir. Lizbon ve Porto, bir otoyol ağına ve havalimanlarına iyi bağlanan büyük limanlara sahiptir.

  Portekiz’deki sağlık sistemi de Avrupa’nın geri kalanına kıyasla oldukça yüksek bir kaliteye sahiptir.

  Gayrimenkul piyasası, diğer birçok hizmet sektörüne olumlu yansıyan çok aktif bir turizm sektörüne sahip olduğu için yatırımcılar için birçok fırsat barındırmaktadır.

  Yukarıdakilerin tümü Portekiz’i yaşamak, çalışmak veya okumak için arzu edilen bir yer haline getiriyor. Söylemeye gerek yok, Portekiz’deki potansiyel bir yatırım Golden Visa oturma izninden daha fazlasını sunabilir.

  Portekiz Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  Portekiz vatandaşlık hakkı birçok Golden Visa sahibinin merak ettiği bir konudur. Program şartları, beş yılın sonunda Golden Visa sahiplerinin vatandaşlık başvurusu yapmasına olanak tanır. Üstelik başvuru sahipleri Portekiz’e yerleşmeden, yılda ortalama sadece yedi gün Portekiz’de kalarak bu hakkı yakalarlar. Portekiz bu konudaki esnek tutumuyla Golden Visa programının oldukça popüler olmasını da sağlamıştır.

  Beş yılın sonunda Portekiz vatandaşlığı başvurusunda bulunmak için gerekli şartları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Golden Visa ile beş yıllık oturum planını tamamlamak
  • A2 seviyesinde temel Portekizce bilmek ve ilgili dil sınavını geçmek
  • Temiz bir sabıka kaydına sahip olmak
  • Yapılan yatırımı beş yıl boyunca korumak

  Bu şartları sağladığınız takdirde, Portekiz vatandaşlığı başvurusunda bulunabilirsiniz. Portekiz vatandaşı olduğunuzda dilediğiniz AB ülkesinde yaşama, çalışma ve okuma hakkı elde edersiniz. Bu durum, özellikle çocukları için Avrupa’da bir gelecek kurmak isteyen aileler için oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır.

  Portekiz pasaportu ABD ve Kanada dahil birçok ülkeye vizesiz/kapıda vize uygulamasıyla girmenizi sağlar.

  Golden Visa Portekiz 2022 Değişiklikleri

  Şubat 2020’de Portekiz Parlamentosu 2020 yılı için devlet bütçesini onayladı. Onaylanan kanun kapsamında Golden Visa programına ilişkin temel değişiklikler yapıldı.

  Program değişiklikleri resmi olarak Şubat 2021’de ilan edildi. Onaylanan değişiklik temel olarak iki hususa ilişkindir:

  • Portekiz Golden Visa yatırım rotalarında asgari yatırım tutarları artırıldı
  • Lizbon veya Porto gibi merkez şehirlere gayrimenkul yatırımı yapma olasılığı ortadan kaldırıldı

  Dolayısıyla, değişiklikler yürürlüğe girdikten sonra, gayrimenkul yoluyla Golden Visa almak ancak söz konusu gayrimenkul mülkleri büyük şehirlerde olmadığı sürece mümkün olacaktır. En popüler yatırım lokasyonları olan Lizbon veya Porto’ya yapılacak gayrimenkul yatırımları,  yatırımcıya oturma izni almaya hak kazandırmayacak. Ancak, ticari mülk almak isterseniz hala Lizbon ve Porto’ya yatırım yapabilirsiniz.

  Bir Golden Visa yatırımcısı vizeye hak kazanmak için bir mülke nerede yatırım yapmalıdır? Sadece, iç belediyelerde veya Azorlar ve Madeira’nın özerk bölgelerinde.

  Asgari yatırım tutarlarına gelince:
  – Yatırım Fonu asgari yatırımı 350 bin Euro’dan 500.000 Euro’ya çıkarıldı
  – Sermaye Transferi minimum gerekli yatırım 1 milyon Euro’dan 1,5 milyon Euro’ya yükseldi
  – Araştırma ve Geliştirme için gerekli minimum yatırım 350.000 Euro’dan 500.000 Euro’ya çıktı

  Aynı kanunla birlikte, NHR vergi programında, yabancı emeklilerin emekli maaşı gelirlerinin vergiye tabi olacağını belirten bir değişiklik oldu.

  Değişikliklerin Nedeni Nedir?

  Portekiz Golden Visa’da yapılan değişikliklerin birkaç nedeni var.

  Önlemin temel amaçlarından biri, iktidardaki Sosyalist Partinin yerel halkı şehir merkezlerindeki aşırı fiyat değerlenmesinden koruma çabasıdır. Parti, yerel halkın şehir dışına itilmesinden ve kültürün etkilenmesinden endişe duyuyor. Hükümet, Golden Visa başvuru sahiplerinin Lizbon ve Porto’da mülk satın almasını engelleyerek emlak fiyatlarının değer kazanmasını engelleyebilecekleri düşüncesinde.

  Diğer bir amaç, yabancılar tarafından yapılan gayrimenkul yatırımlarının pek popüler olmadığı Portekiz’in iç kesimlerine yatırımı teşvik etmektir.

  Diğer bir kayda göre, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa’daki yatırım programları aracılığıyla ikamet ve vatandaşlığa baskı yaptığı bilinmektedir. Portekiz’in programı, her ne kadar dikkatle incelenen veya mercek altına alınanlardan biri olmasa da, oldukça fazla baskı gördü. Portekiz Parlamentosu muhtemelen programda yapılacak bu tür değişikliklerin eleştiriyi en azından bir süre daha hafifleteceğini düşünüyordu.

  Değişiklikler Golden Visa Başvuru Sahiplerini Nasıl Etkiler? 

  Portekiz Golden Visa’nın açık ara en popüler yatırım seçeneği gayrimenkul edinme seçeneğidir. Gayrimenkul işlemleri arasında yatırımların ezici çoğunluğu Lizbon’da, ardından ikinci sırada Porto’da yapılıyor.

  Bu yasa, Golden Vize Portekiz başvuru sahiplerinin Lizbon veya Porto’daki gayrimenkulleri satın almalarını engelleyecektir. Ancak, muhtemel Golden Visa başvuru sahipleri, daha küçük olsa da, güzel Portekiz şehirlerindeki mülklere yatırım yapmaya devam edecekler.

  Çekiş gücü kazanacak alanlardan bazıları Algarve bölgesinde, bazıları ise Kuzeyde, Guimaraes veya Braga gibi yerlerdedir. İçerideki belediyelerde hala turizm potansiyeli olan birçok alan var.

  Dahası, sermaye transferi, bir işletme açma veya işletmeye yatırım yapma gibi diğer seçenekler büyük olasılıkla hala mevcut olacaktır. Bu yatırımlardan bazıları, gayrimenkul seçeneğinden daha az sermaye dağıtımı gerektirir.

  Büyük şehirlere yatırım yapma eğilimi doğal olsa da, bu şehirlerdeki bazı alanların emlak fiyatları açısından doymuş olduğu doğrudur. Arz ve talep, fiyatları yerel halkın rahatlıkla karşılayabileceklerinin ötesine geçmeye zorluyor.

  Değişikliklere rağmen, Portekiz Golden Visa, Avrupa’da ikamet ve ardından yatırım yoluyla Avrupa vatandaşlığı elde etmek isteyenler için harika bir seçenek olmaya devam edecek.

  Değişiklikler Ne Zaman Geçerli Olacak?

  Değişiklikler 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girdi.

  Sonuç

  Makale boyunca incelediğimiz gibi, Portekiz Golden Visa, Portekiz’de yatırım yapmakla ilgilenen AB dışı, AEA dışı ve İsviçreli olmayan yabancıları hedefleyen bir yatırım programıdır.

  Golden Vize Portekiz sahipleri, Avrupa Schengen bölgesi içinde vizesiz seyahat, aile birleşimi ve Portekiz’de yaşama, çalışma ve eğitim hakkı elde etme gibi bir dizi avantajdan yararlanabilir. Ayrıca Golden Visa, beş yılın sonunda Portekiz’de daimi ikamet veya vatandaşlık başvurusu yapma hakkını da verir.

  Bir büyük avantaj, ikamet programının son derece düşük kalış şartıdır. Golden Visa sahiplerinin Portekiz’de ortalama olarak yılda en az yedi gün geçirmeleri gerekir.

  Yatırımı yapma ve SEF üzerinden Golden Visa başvuru sürecinde epey evrak işiyle uğraşmanız gerekiyor. SEF yüksek bir uyum düzeyine sahip olduğundan, analiz ayrıca titiz ve karmaşık hale gelebilir.

  Bu yüzden Portekiz Golden Visa başvuru sahiplerinin danışmanlardan gerekli profesyonel desteği almaları çok önemlidir. Her sektörde olduğu gibi, doğru danışmanı seçmek hem yatırımınızı hem de ikamet başvurunuzu yapıp bozabileceği için çok önemlidir.

  Sık Sorulan Sorular

  Portekiz Golden Visa Programı ile Oturma İzni Alabilmek için Yatırım Türleri Neler?

  1- En az 1.5 milyon Euro tutarında sermaye devri,
  2- En az 350.000 Euro değerinde kentsel dönüşüm bölgelerinde yer alan gayrimenkul satın alınması veya herhangi bir türden en az 500.000 Euro değerinde bir gayrimenkul satın alınması,
  3- Doğal kültürel mirasla ilgili kurumlara veya sanatsal kurumlara 250.000 EURO tutarında hibe edilmesi, gerekmektedir.
  4- 10 Kişilik istihdam yaratacak işletme
  5- 500.000 Euro ARGE yatırımı
  6- 500.000 Euro girişim sermayesi yatırımı

  Portekiz’de oturma izni almanız için yapmanız gereken işlemlerden pürüzleri en az olan, devlet kurumları tarafından en çok işlem gören ve dolayısıyla en sıkça uygulanan opsiyon, gayrimenkul yatırımı olarak 500.000 Euro veya üstü yatırımlardır. Bu oturacağınız bir ev de olabilir, kiraya vereceğiniz bir gayrimenkul de olabilir veya ana karada hatta bir adada bir otel satın alıp işletmek de olabilir. Bu konuda gayrimenkul danışmanlarımız ve sizi yönlendireceğimiz deneyimli avukatlar sizlere yardımcı olacaktır.

  Portekiz’den Ev Alarak Oturma İzni Almayı Düşünüyorum. Nereye Yatırım Yapmalıyım?

  Bu konu istismara en açık konu. Mülklerini satanlar yurtdışından alıcılar için mülk değerlerini piyasa değerlerinden yukarı fiyatlayabiliyor. Örneğin 400.000 Euro edecek bir yeri, 500.000 Euro ‘ya çıkarıp oturuma uygun hale getirebiliyorlar. Bu şekilde oturum iznini almak mümkün olsa da, lüzumsuz yüksek ücret ödenebiliyor. Her ne kadar Portekiz’de kriz yüzünden fiyatlar düşmüş olsa da, sizlerin adına alternatif yerleri araştırıp, gerçek piyasa değerleri üzerinden portföyü oluşturuyoruz.

  Golden Vize Portekiz İşlemleri Ne Kadar Sürüyor?

  Satın alacağınız yere karar verip, satın alma işlemi bittikten sonra, tüm aile bireyleri için yaklaşık bir hafta içinde kalıcı oturum başvurunuzu tamamlıyoruz ve süreciniz başlıyor.

  Portekizde Oturma İzni için Gereken Belgeler Nelerdir?

  •  Geçerli bir pasaport
  •  Portekiz’de yasal olarak bulunduğunuzu gösteren kanıtlar (vize, giriş damgaları vs.).
  •  Portekiz halk sağlığı sistemi kapsamında olduğunuzu veya Portekiz’deki ikamet sürenizi kapsayacak özel sağlık sigortasına sahip olduğunuzua dair gerekli belgeler .
  •  Portekizce’ye çevrilmiş adli siciliniz kaydı
  • Minimum yatırım gereksinimlerine bağlı kalacağını ifade eden yeminli beyan.
  • Portekiz’de ödenmemiş verginizin bulunmadığına dair belgeler.
  • Başvuru işlem ücretini zaten ödediğinizi gösteren bir makbuz.

  Portekiz Golden Visa Programından Ailem de Faydalanabilir Mi?

  Gerekli yatırımı gerçekleştiren kişi, eşi, 18 yaş ve altı çocukları, tam zamanlı öğrenci olan çocukları başvurulan izinden faydalanabilir.[

  Portekiz Oturma İzninin Süresi Ne Kadardır?

  Yatırımcılar bir senelik + iki senelik + iki senelik olmak üzere, toplam beş senelik oturum iznini elde ederler.

  Yatırımın devamına bağlı olarak, birinci sene 7 gün, ikinci ve üçüncü sene toplamda 14 gün, dördüncü ve beşinci sene toplamda 14 gün Portekiz’de geçirmiş olma zorunluluğu yerine getirilerek ilgili kartlar yenilenir.

  Beş sene sonunda yatırımcının uygulayabileceği iki farklı opsiyon vardır.

  Bunlardan birincisi, kanunda belirtilen şartlar çerçevesinde, senenin yarısını Portekiz’de geçirmek kaydıyla sürekli oturum hakkı elde etmek.

  İkincisi ise, yine toplamında 14 gün Portekiz’de geçirmek üzere iki senelik ilave oturum hakkına başvurmak ve toplamda altı senenin şartlar dahilinde tamamlanmasının ardından bir Portekizce dil sınavını geçerek vatandaşlığa başvuru hakkı kazanmak.[

  Golden Visa Portekiz Schengen Bölgesinde Serbest Dolaşım Hakkı Tanır Mı?

  Tüm Schengen ülkelerinde vize almadan dilediğiniz kadar seyahat edebilirsiniz. Ayrıca bir vize almanıza gerek yoktur. İngiltere gibi Schengen ülkesi olmayan ülkeler için vize almanız gerekir.

  Portekiz’de Çocuklarımın Eğitimi için Uygun bir Yapı Var Mı?

  Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun, Portekiz’de onlara uygun dünya standartlarında yabancı okullar bulunuyor. Başkent Lizbon’da İngiliz, Amerikan, Alman, Fransız okulları mevcut. Tüm dersler okulun anadilinde; örneğin Amerikan ve İngiliz okullarında, tüm dersler İngilizce. Bu deneyimleri, Portekiz’de yaşamış Türk ailelerden de dinlemenizi sağlayabiliriz. Bu enternasyonel okullarda sıklıkla diplomat ve ex-pat çocukları eğitim gördüğünden, çocuklarınızın tüm dünyadan okul arkadaşları oluyor. Liseler, üniversite konusunda da rehberlik yapıyor. Talebiniz doğrultusunda daha detaylı bilgi de sunabiliriz.

  Portekiz’de Gayrimenkul Alımını Sadece Yatırım için Düşünüyorum; Yardımcı Olabilir Misiniz?

  Portekiz son senelerde Avrupa gayrimenkul pazarında belki de en yüksek getiriyi kazandıran ülke. Sadece yatırım amaçlı gayrimenkul aradığınız takdirde, bütçeniz doğrultusunda en iyi getiri sağlayacak yatırımları sizinle buluşturuyoruz.

  Yatırım tutarı 500.000 Euro üzerine çıkarsa, oturma izni alma işlemleri için de sizi birlikte çalıştığımız uzmanlara yönlendiriyoruz.

  Oturma izninizi Schengen vizesi gibi kullanabilir, Türkiye’den çıkarken çıkış fonundan muaf olursunuz.

  Paladin Tüm Portekiz Altın Vize Sürecini Benim Adıma Yönetiyor Mu?

  Tüm bu hizmetleri sizin adınıza takip edip, gelişmelerden sizi haberdar ediyoruz. İster yatırım amaçlı, ister tam yerleşim olarak düşünün, tüm süreçleri sizi yormadan sonlandırıyoruz. Ayrıntılar için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

  Portekiz altın vize ile Portekiz Vatandaşı Olmak Kolay mı?

  Portekiz Golden Visa yatırımcıları 5 yıllık yasal oturum süresinin sonunda Portekiz çifte vatandaşlık başvurusu yapmaya hak kazanırlar.

  Dolayısıyla yatırım yoluyla Portekiz Vatandaşlığı, dolaylı yoldan da olsa, mümkündür.

  Non-Habitual Residence (NHR) Nedir?

  NHR statüsü, geçtiğimiz beş yıl boyunca Portekiz’de vergi mükellefi olmamış, fakat şimdi vergi mükellefi haline gelmiş bireyler için geçerlidir. Portekiz’de vergi mükellefi haline gelmek için senenin en az 183 gününü ülke içerisinde geçirmeniz gerekmektedir.

  Bu koşullara uymanız halinde, on yıl boyunca NHR statüsünün getirilerinden faydalanabilir, yani ciddi vergi avantajlarına sahip olabilirsiniz. On yıl geçmesinin ardından, standart Portekiz vergi koşullarına tabi kalırsınız.

  Siz de Avrupa’nın en hızlı gelişen pazarı, Portekiz’in bir parçası olun! İster oturum izni almak için, ister karlı bir gayrimenkul yatırımı yapmak için çıkacağınız bu serüvenin her adımında Paladin, yanınızda güveneceğiniz rehberiniz olsun!

  Portekiz Vatandaşlığı, Portekiz Golden Visa, Gayrimenkul Yatırım ve Oturma İzni hakkında bilgi almak için formu doldurun.