Portekiz Golden Visa Programı

Portekiz Golden Visa, Avrupa’da oturum ve ilk oturum başvurusundan itibaren 5 yıl sonrasında vatandaşlık başvusunda bulunmanın en etkili yollarından biri. 2012 yılında programın başlamasından itibaren AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları, Portekiz’e yatırım yapma ve oturma izni alma fırsatından yararlandı. Program son yıllarda, başvuru sahiplerinin Portekiz vatandaşı olma aşamalarında başarılı olduğunu kanıtladı.

AB, AEA ve İsviçre vatandaşı olmayan herkes Portekiz Golden Visa başvurusu yapabilir. Golden Visa oturum iznine hak kazanmak için, başvuru sahibinin, fon, şirket kurulumu ile istihdam sağlamak ve bağış opsiyonları gibi nitelikli yatırımlardan birini yapması gerekir. Tüm bu yatırım türlerini daha sonra makalede göreceksiniz.

Portekiz’in yatırım yoluyla oturum planı, başvuru sahiplerinin hem Portekiz’de kazançlı bir yatırım yapmalarına hem de orada yaşama ve çalışma hakkını elde etmelerine olanak tanır. Bu sadece kendileri için değil aile üyeleri için de geçerlidir. İlk başvurudan itibaren beş yıl geçtikten sonra, başvuru sahipleri Portekiz vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Bu yazıda:

 • Portekiz Golden Visa nedir?
 • Golden Visa yatırım türleri hangileridir?
 • Golden Visa gereksinimleri nelerdir?
 • Portekiz vatandaşlığı nasıl alınır?
 • Portekiz Golden Visa’nın avantajları nelerdir?

gibi birçok konunun detaylarını ve Golden Visa Portekiz programına dair birçok sorununuzun cevabını bulacaksınız.

Portekiz Golden Visa nedir?

Portekiz Golden Vize programı 2012’de başlatıldı. Programın temel amacı, küresel yatırımcılardan Portekiz ekonomisine fon aktarılmasıydı. Bu niyetle Portekiz, Portekiz’e yatırım yapan yabancılar için özel bir geçici oturma izni vermeyi teklif etti.

Golden Visa yatırımcısı, Portekiz’de yaşama ve çalışma, ek bir vizeye ihtiyaç duymadan Schengen ülkelerinde seyahat etme ve programa ailenin geri kalanını dahil etme gibi bir dizi ayrıcalığın tadını çıkarabilir. Makalenin ilerleyen kısımlarında tüm avantajları göreceksiniz.

Portekiz Golden Visa Nasıl Çalışır? 

Portekiz Golden Vize programı, Portekiz’de yasal oturma izni alma sürecini kolaylaştırır. Sistem, yatırımcıların Portekiz’e gelmelerine, yatırım yapmalarına ve yatırım faaliyetleri karşılığında oturma izni almalarına olanak sağlıyor.

Avrupa Birliği vatandaşları, AEA vatandaşları ve İsviçre vatandaşlarının programa katılmasına izin verilmez. Diğer tüm vatandaşlar, hükümet tarafından belirtilen yatırım türlerinden ve tutarlarından birini gerçekleştirmeleri koşuluyla başvuru yapabilir. Bunlar arasında fon yatırımı, şirket kurulumu ile istihdam sağlamak ve bağış opsiyonları bulunmaktadır. Takip edilen yatırım türüne bağlı olarak, süreç biraz farklılık gösterebilir.

Golden Visa sahiplerinin Portekiz’de tam zamanlı yaşaması gerekmez. Ortalama olarak her yıl Portekiz’de en az yedi gün geçirmeleri yeterlidir. İlk oturum başvurusundan beş yıl sonra başvuru sahipleri, Portekiz çifte vatandaşlık başvurusu yapma hakkına sahiptir.

Golden Visa Yatırım Türleri

Aşağıda, Portekiz’de Golden Visa almaya yol açan yatırım türlerini bulacaksınız:

Fon Yatırımı

 • Uygun olan bir Portekiz fonuna minimum 500.000 Euro yatırım yapma

Şirket Oluşturma

 • Ana başvuru sahibi olarak bir Portekiz işletmesinde en az 10 yeni tam zamanlı iş oluşturmanız beklenir
  • Portekiz’de düşük yoğunluklu bir bölgede bir Portekiz işletmesi kuruyorsanız yaratmanız gereken iş sayısı sekize düşer
  • En az üç yıl boyunca en az beş yeni tam zamanlı iş yaratmanız gereken mevcut bir Portekiz işletmesine en az 500.000 Euro yatırım yapabilirsiniz

Bağış

 • Portekiz’de düşük yoğunluklu bir bölgede ulusal mirası korumak için en az 200.000 Euro yatırım yapabilirsiniz 
 • Portekiz’de ulusal mirası korumak için en az 250.000 Euro yatırım yapabilirsiniz
 • Portekiz’de bir araştırma ve geliştirme faaliyetine en az 500.000 Euro yatırım yapabilirsiniz

 

Golden Visa’yı Banka Aracılığı ile Finanse Edebilir misiniz?

Portekiz, minimum yatırım tutarının Portekiz’e Portekiz dışından gelmesini şart koşmaktadır. Dolayısıyla, asgari yatırım tutarı bir Portekiz bankası tarafından finanse edilemez. Ancak, bu miktarı aşan her şey teknik olarak Portekiz’de finanse edilebilir.

Dolayısıyla, fon yatırımının değeri asgari yatırım tutarını aşarsa, hiçbir şey başvuru sahibinin bu tutarı aşan kredi almasını engellemez.

Asgari tutara gelince, ana başvuru sahibi tarafından Portekiz dışındaki bir ülkede finanse edilebilir.

Golden Visa için En İyi Yatırım Türü Nedir?

Duruma göre değişir. Bu konu yatırımcının iştahına, kriterlerine, bütçesine ve yatırımın ne zaman yapılacağına bağlıdır.


2023 ve 2024 yılında açıklanan gelişmelerden sonra Portekiz Golden Visa’ya başvurmak için en ugyun yöntem fon yatırımıdır. Mali açıdan daha bilgili yatırımcılar için, fon yatırım seçeneği ilginçtir. Yatırım felsefesine, ekibine ve fon portföyüne bağlı olarak, Portekiz’de kesinlikle ilginç yatırım fonları vardır.


Portekiz’de bir şirket açmak ve Portekizli kişileri istihdam etmek gelecekteki hedeflerinize uygunsa, bu Golden Visa’yı almanın uygun bir yolu olabilir.

Golden Visa Gereksinimleri 

Golden Visa sahibinin Portekiz’de nitelikli yatırımlardan birini yapmanın yanı sıra bir dizi kurala da uyması gerekir.

 • Golden Visa kartları, bir seferde iki yıl geçerli olan geçici oturma izinleridir. Her iki yılda bir Portekiz’de en az on dört gün geçirmeniz gerekmektedir. Yani, ortalama olarak, Portekiz’de yılda en az yedi gün geçirmeniz gerekiyor. Bu, Avrupa’daki diğer programlara kıyasla çok düşük bir konaklama şartıdır.
 • Golden Visa’nızı aldıktan sonra en az beş yıl boyunca yatırımınızı sürdürmeniz gerekir. Beş yılın sonunda, birkaç seçeneğiniz var ve bunlardan biri Portekiz vatandaşı olarak vatandaşlığa geçmek. Portekiz’de vatandaşlığınızı aldıktan sonra, artık yatırımınızı sürdürmenize gerek yok.
 • Portekiz Golden Visa’nın avantajlardan biri de, ana başvuru sahibi ile birlikte aile üyelerini programa dahil etmesidir. Tüm Golden Visa sahipleri, ek bir vizeye ihtiyaç duymadan Schengen Bölgesi’nde seyahat etme olanağına sahiptir.

Portekiz Golden Visa’nın Faydaları 

Portekiz’de Golden Visa’nın sağladığı çok çeşitli avantajlar vardır. Aşağıda bazı avantajların bir listesini bulabilirsiniz:

 • Ek vize olmadan Portekiz topraklarına girebilme
 • 26 Avrupa ülkesinden oluşan Schengen Bölgesi içinde ek vizeye ihtiyaç duymadan seyahat etme
 • Portekiz’de Yaşama, Çalışma ve Eğitim Hakkı
 • Aile Birleştirme: eşinizi, reşit olmayan veya bakmakla yükümlü olduğunuz çocukları ve bağımlı ebeveynlerinizi programa dahil etme
 • Beş yıl sonra daimi ikamet başvurusu için uygunluk
 • Beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvuru için uygunluk
 • Portekiz’de yılda sadece yedi gün geçirme şartı

Golden Visa Kimler İçindir?

Portekiz’deki Golden Visa programı, küresel yatırımcılar ve girişimciler için tasarlanmıştır. “Üçüncü ülke” vatandaşları Portekiz’de bir yatırım faaliyeti yürütebilir ve kendi oturma izinleri için başvurabilirler. Bu yatırım, bazı yatırım türlerinde şahsen veya şahıs şirketi aracılığıyla yapılabilir.

Daha önce belirtildiği gibi, başvuru sahipleri AB, AEA veya İsviçre vatandaşı OLMAMALIDIR. Portekiz’de ve ikamet ettiğiniz ülkede de temiz sabıka kayıtlarınız olmalıdır.

Golden Visa başvuru sahipleri arasında en fazla başvuru sahibi sırasıyla Çin, Güney Afrika, Türk, Brezilya ve Rusya’dır. Son yıllarda, giderek daha fazla sayıda Vientam, Hong Kong vatandaşı ve Amerikalı Portekiz Golden Visa’ya ilgi göstermeye başladı.

Brexit yürürlüğe girdiğinde, İngiltere vatandaşları da Portekiz’de Golden Visa başvurusunda bulunmaya hak kazandı.

Aileniz Golden Visa’dan Yararlanabilir mi?

Kesinlikle. Programın önemli bir avantajı, aile üyelerini dahil etme avantajıdır. Golden Visa’nın ana başvuru sahibi, oturma iznini aile üyelerine yayabilir ve onlara Portekiz’de yaşama ve çalışma hakkı ile Avrupa’da özgürce seyahat etme hakkı verebilir.

Aile birleşimi kapsamında, belirli aile üyeleri, ana başvuru sahibi gibi Golden Visa almaya hak kazanır. Tüm avantajlar her aile üyesi için aynıdır ve onlar da beş yılın sonunda vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Kimler Aile Üyesi Olarak Kabul Edilir?

Portekiz Golden Visa düzenlemelerinde kimin aile olarak tanımlanacağına dair bir sınır vardır.

Ana başvuru sahibi, Golden Visa iznini;

eşine ve partnerine,

reşit olmayan çocuklarına,

emekli ebeveynlerine genişletebilir.

Buna ek olarak, aile birleşimi, bekar olan, maddi olarak ana başvuru sahibine bağlı olan ve tam zamanlı okulda olan 18 yaşın üzerindeki çocukları da kapsar. Oturma izninin devam ettirilmesi için her üç koşulun da karşılanması gerekir. Emeklilik yaşının altındaki bakmakla yükümlü olunan ebeveynler de belirli durumlarda aile birleşimi için hak kazanabilirler.

Portekiz, eşcinsel çiftleri ve LGBTQ + topluluğu üyelerini tanır. Dolayısıyla, aynı cinsiyetten partnerler de aile birleştirme kuralları uyarınca Golden Visa almaya hak kazanırlar.

Portekiz’de Golden Visa Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yatırım için oturma izni (ARI) başvurusu AIMA (eski adıyla SEF) web sitesi üzerinden online olarak yapılır. SEF, Portekiz’de Yabancılar ve Sınır Hizmetlerinden sorumlu devlet kuruluşudur. Başvuru, sizin adınıza bir hukuk firması tarafından da yapılabilir.

Avukatınızın yasal temsilciniz olarak sizin adınıza başvurabilmesi için hukuk bürosuna bir Vekaletname vermeniz gerekir. Daha sonra formu sizin adınıza doldurup AIMA’ya gönderebilirler.

Başvuru, ana başvuru sahibinin asgari konaklama koşullarının ve asgari yatırım faaliyetinin gerçekleştirileceğini belirten bir mektup ile birlikte sunulmalıdır. Bu pratikte bir onur taahhüdüdür.

Beyanname, gerekli belgelerin geri kalanıyla birlikte, ilk Golden Visa başvurusu sırasında ve tekrar her yenilemede AIMA’ya sunulur. Belgeler, parmak izleri gibi biyometrik verilerin de sunulduğu bölgesel bir AIMA ofisine şahsen sunulur. Bu durumda Golden Visa iznini vermek AIMA bölge müdürünün görevidir.

ARI randevusunun tarih ve saatinin planlanması AIMA web sitesinin randevu sayfasında gerçekleştirilir. Yatırım faaliyeti yaptığınız bölgedeki AIMA ofisine başvurmanıza gerek yoktur. Portekiz’deki herhangi bir AIMA ofisi olabilir.

Portekiz Vatandaşlığı, Portekiz Golden Visa, Fon Yatırımı, Gayrimenkul ve Oturma İzni hakkında bilgi almak için formu doldurun.

  Gerekli belgeler

  Öncelikle gerekli yatırım faaliyetinin kanıtlanması esastır. Ardından, aşağıdaki belgeleri de göndermeniz gerekir:

  • Geçerli bir pasaport
  • Pasaport fotoğrafları
  • Portekiz’den Adli Sicil Belgesi
  • İkamet edilen ülkeden alınan Adli Sicil Belgesi

  Gerekli tüm belgelerin bir apostil alması, tercüme edilmesi, noter tasdikli olması ve ardından AIMA’ya gönderilmeden önce ikinci bir apostil alması gerekir. Bazı durumlarda AIMA, ilgili Portekiz Büyükelçiliğinden belgeleri onaylamasını isteyebilir.

  Başvuru ücreti de ödenmelidir. Miktar, başvurunuza ve bakmakla yükümlü olunan kişilerin sayısına bağlı olarak değişecektir.

  Golden Visa Ücretleri

  Yatırım yoluyla Portekiz Oturma İzni başvuru ücretleri aşağıdaki gibidir:

  • İşlem Ücreti: Başlangıçta ve yenilemede 533 Euro (+ 83 Euro / bağımlı kişi)
  • Başvuru Ücreti: Başlangıçta 5.336 Euro (kişi başı)
  • Yenileme Ücreti: Her yenilemede 2.668 Euro (kişi başı)

  Yukarıdaki ücretler, ana başvuru sahibi veya bakmakla yükümlü olunan kişilerden herhangi biri olmasına bakılmaksızın her başvuru için aynıdır.

  Ücretler 4 Temmuz 2007 tarihli 23/2007 sayılı Kanunun 90-A maddesinde belirtilmiştir.

  Portekiz’de NIF (Vergi Kimlik Numarası) 

  Ülkede herhangi bir yasal faaliyete başlamadan önce Portekiz’de NIF adı verilen bir kimlik numarası almak gerekir. Bu numara temelde Portekiz’de kimlik numaranız görevi görür.

  Bir banka hesabı açmanız, Portekiz’de fon yatırımı yapmanız ve muhtemelen hükümete ve hukuk firmanıza ödeme yapmanız gerekecektir. Tüm bu aktiviteler için NIF numaranızı kullanacaksınız.

  NIF numaranızı almak için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekir:

  • Geçerli Bir Pasaport
  • Çocuk bulunduğu durumda doğum belgesi
  • Menşe ülkedeki ikamet belgesi
  • Başvuru sahibi öğrenci ise Okul Kayıt Belgesi

  Bu belgeleri alabilir ve bir “Finanças” a teslim edebilirsiniz. Bu isim Portekiz’deki yerel vergi dairelerine verilen addır. Buradan NIF numaranızı kolayca edinebilirsiniz.

  Tam zamanlı Portekiz’de ikamet etmeyenler için, Portekiz’de ikamet eden bir vergi temsilcisi belirlemelisiniz. Bu, Portekiz’de tam zamanlı yaşayan herkes olabilir. Hükümet sizinle herhangi bir resmi yazışmada bu adresi kullanacaktır. Bu kişi, kişisel olarak sizinle vergi ile ilgili herhangi bir sorundan sorumlu olmayacaktır.

  Portekiz’de Vergilendirme

  Portekiz’in diğer ülkelerle yaptığı Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları ışığında, yerleşik olmayan sakinler diğer ülkelerden gelen gelirleri üzerinden vergilendirilmez. Böylece çifte vergilendirmenin önüne geçilir.

  Portekiz’de Golden Visa sahibi olmanız zaman bu Portekiz vergi mükellefi olduğunuz anlamına gelmez

  Portekiz’de çifte vergilendirme olduğu için sizden beklenen sadece Portekiz’deki yatırım getirilerinizin üzerinden Portekiz’de vergi ödemenizdir.

  Portekiz’de bir yılda 183 günden fazla geçirmeniz durumunda Portekiz’de vergi mükellefi olursunuz ve bu durum sonucunda vergi yükümlülüğünüz başlar.

  Portekiz’de Yaşamanın ve Çalışmanın Avantajları 

  Portekiz, Avrupa’da benzersiz bir konuma sahiptir. Doğal olarak güzeldir, harika sıcak bir iklime ve lezzetli ve zengin bir mutfağa sahiptir. Bununla birlikte, Portekiz’in Avrupa’nın geri kalanına kapıları açması gerçeğinin yanında bu avantajlar az kalır.

  Ülke, dünya çapında 270 milyon Portekizce konuşan insana erişim sağlıyor. Öte yandan, ülkede İngilizce konuşanların sayısı çok fazla. Özellikle büyük şehirlerde İngilizce ile kolayca idare edebilirsiniz.

  Portekiz’in, sakinler için çok güvenli ve emniyetli olduğunu belirtmekte fayda var. 2024 yılı itibari ile dünyanın en güvenli 7. ülkesi, Avrupa’nın en güvenli 3. ülkesi seçilmiştir.

  Sakinleri, güçlü bir eğitim sistemi ile yüksek bir yaşam standardına sahiptir. Üniversitelerinden bazıları dünyanın en iyi elli üniversitesi arasındadır.

  Ülkenin ulaşım ve lojistik altyapısı hem karada, hem havada hem de denizde büyük düzeydedir. Lizbon ve Porto, bir otoyol ağına ve havalimanlarına iyi bağlanan büyük limanlara sahiptir.

  Portekiz’deki sağlık sistemi de Avrupa’nın geri kalanına kıyasla oldukça yüksek bir kaliteye sahiptir.

  Gayrimenkul piyasası, diğer birçok hizmet sektörüne olumlu yansıyan çok aktif bir turizm sektörüne sahip olduğu için yatırımcılar için birçok fırsat barındırmaktadır.

  Yukarıdakilerin tümü Portekiz’i yaşamak, çalışmak veya okumak için arzu edilen bir yer haline getiriyor. Söylemeye gerek yok, Portekiz’deki potansiyel bir yatırım Golden Visa oturma izninden daha fazlasını sunabilir.

  Portekiz Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  Portekiz vatandaşlık hakkı birçok Golden Visa sahibinin merak ettiği bir konudur. Program şartları, ilk oturum başvurusundan itibaren beş yılın sonunda Golden Visa sahiplerinin vatandaşlık başvurusu yapmasına olanak tanır. Üstelik başvuru sahipleri Portekiz’e yerleşmeden, yılda ortalama sadece yedi gün Portekiz’de kalarak bu hakkı yakalarlar. Portekiz bu konudaki esnek tutumuyla Golden Visa programının oldukça popüler olmasını da sağlamıştır.

  İlk Golden Visa başvurusu sonrası beş yılın sonunda Portekiz vatandaşlığı başvurusunda bulunmak için gerekli şartları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Golden Visa ile beş yıllık oturum planını tamamlamak
  • A2 seviyesinde temel Portekizce bilmek ve ilgili dil sınavını geçmek
  • Temiz bir sabıka kaydına sahip olmak
  • Yapılan yatırımı beş yıl boyunca korumak

  Bu şartları sağladığınız takdirde, Portekiz vatandaşlığı başvurusunda bulunabilirsiniz. Portekiz vatandaşı olduğunuzda dilediğiniz AB ülkesinde yaşama, çalışma ve okuma hakkı elde edersiniz. Bu durum, özellikle çocukları için Avrupa’da bir gelecek kurmak isteyen aileler için oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır.

  Portekiz pasaportu ABD ve Kanada dahil birçok ülkeye vizesiz/kapıda vize uygulamasıyla girmenizi sağlar.

  Golden Visa Portekiz Değişiklikleri

  Son yıllarda gerçekleşen değişiklikler aşağıdaki gibidir.

  Portekiz Parlamentosu yeni bir bütçe teklifini kabul etti ve böylece Şubat 2020’de Portekiz Golden Visa programında değişiklik oldu. Burada parlamentonun amacı düşük yoğunluklu bölgelere yatırımı, kentsel yenilemeyi, istihdam yaratmayı ve kültürel mirası teşvik edecek adımlar atmaktı.

  26 Şubat 2024 Tarihindeki Güncelleme

  Portekiz Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrasında Portekiz Vatandaşlık Yasası, Portekiz Cumhurbaşkanı tarafından da onaylandı. Bu güncellemede yer alan en önemli değişiklik artık Portekiz Golden Visa başvuru sahiplerinin “başvuru bekleme süresini” 5 yıllık vatandaşlık süresinden itibaren sayabilecek olmalarıdır. Böylece bu 5 yıllık süreç, yapılan ikamet başvusu tarihinden itibaren başlayacak. Yasa değişikliğinin resmi gazetede yayınlanamsı ve kısa süre içinde yürürlüğe girmesi kısa süre içerisinde bekleniyor.

  2023 Yılında Gerçekleştirilen Değişiklikler

  Ekim 2023’te Portekiz Golden Visa Programı’nda ciddi değişiklikler oldu. Mevcut başvurular üzerinde geriye dönük bir etkisi olmadı. Ancak gayrimenkul alımları ve gayrimenkulle ilgili fonlar Portekiz Golden Visa için uygun yatırım seçenekleri arasından çıkarıldıç. Portekiz fon yatırımı en uygun yatırım opsitonlarından biri oldu.

  Sonuç

  Makale boyunca incelediğimiz gibi, Portekiz Golden Visa, Portekiz’de yatırım yapmakla ilgilenen AB dışı, AEA dışı ve İsviçreli olmayan yabancıları hedefleyen bir yatırım programıdır.

  Golden Vize Portekiz sahipleri, Avrupa Schengen bölgesi içinde vizesiz seyahat, aile birleşimi ve Portekiz’de yaşama, çalışma ve eğitim hakkı elde etme gibi bir dizi avantajdan yararlanabilir. Ayrıca Golden Visa, beş yılın sonunda Portekiz’de daimi ikamet veya vatandaşlık başvurusu yapma hakkını da verir.

  Bir büyük avantaj, ikamet programının son derece düşük kalış şartıdır. Golden Visa sahiplerinin Portekiz’de ortalama olarak yılda en az yedi gün geçirmeleri gerekir.

  Yatırımı yapma ve AIMA (önceki adıyla SEF) üzerinden Golden Visa başvuru sürecinde epey evrak işiyle uğraşmanız gerekiyor. AIMA yüksek bir uyum düzeyine sahip olduğundan, analiz ayrıca titiz ve karmaşık hale gelebilir.

  Bu yüzden Portekiz Golden Visa başvuru sahiplerinin danışmanlardan gerekli profesyonel desteği almaları çok önemlidir. Her sektörde olduğu gibi, doğru danışmanı seçmek hem yatırımınızı hem de ikamet başvurunuzu yapmanızda önemli bir role sahiptir.

  Sık Sorulan Sorular

  Portekiz Golden Visa Programı ile Oturma İzni Alabilmek için Yatırım Türleri Neler?

  Nitelikli Fonlara Yatırım Yapma: Portekiz’deki uygun Girişim Sermayesi veya Özel Sermaye fonlarına en az 500.000 € yatırım yapmak en uygun seçeneklerden biridir.

  İş Kurma ve Şirket Sermayesi: Portekizli bir şirkete 500.000 € sermaye yatırım yapmanız ve Portekiz’de en az 5 istihdam yaratmanız da opsiyonlar arasında.

  Mali katkı: Kültürel mirasa 250.000 € katkı veya kamu veya özel bilimsel araştırma kurumları tarafından yürütülen araştırmalara 500.000 € katkı sağlamanız da yatırım seçeneği olarak sunulmuştur.

  Gayrimenkul alımları artık mevcut yatırım opsiyonu değildir

  Sermaye transferi artık mevcut yatırım opsiyonu değildir

  Bu konuda Golden Visa danışmanlarımız ve sizi yönlendireceğimiz deneyimli avukatlar sizlere yardımcı olacaktır.

  Portekiz’den Ev Alarak Oturma İzni Almayı Düşünüyorum. Nereye Yatırım Yapmalıyım?

  Portekiz’de ev alarak oturum izni alamazsınız. Bunun yerine uygun bir Portekiz fomuna 500.000 Euro yatırım yaparak oturum iznine başvurabilirsiniz.

  Golden Vize Portekiz İşlemleri Ne Kadar Sürüyor?

  Portekiz Golden Vize başvuru süreci değişiklik gösterebilir. Portekiz Hükümeti’nin son planlamalarıyla beraber başvuruları kabul eden kurum AIMA’nın işgücünün artırılması planlanmaktadır. 

  Portekizde Oturma İzni için Gereken Belgeler Nelerdir?

  •  Geçerli bir pasaport
  •  Portekiz’de yasal olarak bulunduğunuzu gösteren kanıtlar (vize, giriş damgaları vs.).
  •  Portekiz halk sağlığı sistemi kapsamında olduğunuzu veya Portekiz’deki ikamet sürenizi kapsayacak özel sağlık sigortasına sahip olduğunuzua dair gerekli belgeler .
  •  Portekizce’ye çevrilmiş adli siciliniz kaydı
  • Minimum yatırım gereksinimlerine bağlı kalacağını ifade eden yeminli beyan.
  • Portekiz’de ödenmemiş verginizin bulunmadığına dair belgeler.
  • Başvuru işlem ücretini zaten ödediğinizi gösteren bir makbuz.

  Portekiz Golden Visa Programından Ailem de Faydalanabilir Mi?

  Gerekli yatırımı gerçekleştiren kişi, eşi, 18 yaş ve altı çocukları, tam zamanlı öğrenci olan çocukları başvurulan izinden faydalanabilir.[

  Portekiz Oturma İzninin Süresi Ne Kadardır?

  Yatırımcılar bir senelik + iki senelik + iki senelik olmak üzere, toplam beş senelik oturum iznini elde ederler.

  Yatırımın devamına bağlı olarak, birinci sene 7 gün, ikinci ve üçüncü sene toplamda 14 gün, dördüncü ve beşinci sene toplamda 14 gün Portekiz’de geçirmiş olma zorunluluğu yerine getirilerek ilgili kartlar yenilenir.

  Beş sene sonunda yatırımcının uygulayabileceği iki farklı opsiyon vardır.

  Bunlardan birincisi, kanunda belirtilen şartlar çerçevesinde, senenin yarısını Portekiz’de geçirmek kaydıyla sürekli oturum hakkı elde etmek.

  İkincisi ise, yine toplamında 14 gün Portekiz’de geçirmek üzere iki senelik ilave oturum hakkına başvurmak ve toplamda altı senenin şartlar dahilinde tamamlanmasının ardından bir Portekizce dil sınavını geçerek vatandaşlığa başvuru hakkı kazanmak.[

  Golden Visa Portekiz Schengen Bölgesinde Serbest Dolaşım Hakkı Tanır Mı?

  Tüm Schengen ülkelerinde vize almadan dilediğiniz kadar seyahat edebilirsiniz. Ayrıca bir vize almanıza gerek yoktur. İngiltere gibi Schengen ülkesi olmayan ülkeler için vize almanız gerekir.

  Portekiz’de Çocuklarımın Eğitimi için Uygun bir Yapı Var Mı?

  Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun, Portekiz’de onlara uygun dünya standartlarında yabancı okullar bulunuyor. Başkent Lizbon’da İngiliz, Amerikan, Alman, Fransız okulları mevcut. Tüm dersler okulun anadilinde; örneğin Amerikan ve İngiliz okullarında, tüm dersler İngilizce. Bu deneyimleri, Portekiz’de yaşamış Türk ailelerden de dinlemenizi sağlayabiliriz. Bu enternasyonel okullarda sıklıkla diplomat ve ex-pat çocukları eğitim gördüğünden, çocuklarınızın tüm dünyadan okul arkadaşları oluyor. Liseler, üniversite konusunda da rehberlik yapıyor. Talebiniz doğrultusunda daha detaylı bilgi de sunabiliriz.

  Portekiz’de Gayrimenkul Alımını Sadece Yatırım için Düşünüyorum; Yardımcı Olabilir Misiniz?

  Portekiz Golden Visa başvurusu için artık gayrimenkul yatırımı yapamazsınız. Ancak bunun dışında Portekiz’de gayrimenkul alımı yapmayı planlıyorsanız uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Portekiz son senelerde Avrupa gayrimenkul pazarında belki de en yüksek getiriyi kazandıran ülke. Sadece yatırım amaçlı gayrimenkul aradığınız takdirde, bütçeniz doğrultusunda en iyi getiri sağlayacak yatırımları sizinle buluşturuyoruz.

  Paladin Tüm Portekiz Altın Vize Sürecini Benim Adıma Yönetiyor Mu?

  Tüm bu hizmetleri sizin adınıza takip edip, gelişmelerden sizi haberdar ediyoruz. İster yatırım amaçlı, ister tam yerleşim olarak düşünün, tüm süreçleri sizi yormadan sonlandırıyoruz. Ayrıntılar için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

  Portekiz altın vize ile Portekiz Vatandaşı Olmak Kolay mı?

  Portekiz Golden Visa yatırımcıları ilk oturum izni başvurusundan itibaren, kabul edip edilmemesi fark etmeksizin, 5 yıllık yasal oturum süresinin sonunda Portekiz çifte vatandaşlık başvurusu yapmaya hak kazanırlar.

  Dolayısıyla yatırım yoluyla Portekiz Vatandaşlığı, dolaylı yoldan da olsa, mümkündür.

  Non-Habitual Residence (NHR) Nedir?

  NHR 2024 Ocak ayından itibaren geçerliliğini kaybetmiştir.

  Siz de Avrupa’nın en hızlı gelişen pazarı, Portekiz’in bir parçası olun! İster oturum izni almak için, ister karlı bir gayrimenkul yatırımı yapmak için çıkacağınız bu serüvenin her adımında Paladin, yanınızda güveneceğiniz rehberiniz olsun!

  Portekiz Vatandaşlığı, Portekiz Golden Visa, Gayrimenkul Yatırım ve Oturma İzni hakkında bilgi almak için formu doldurun.