Portekiz Vatandaşlığı, Portekiz Golden Visa, Gayrimenkul Yatırım ve Oturma İzni hakkında bilgi almak için formu doldurun.

Portekiz Golden Visa Programı

Portekiz Golden Visa, Avrupa’da oturum ve ardından vatandaşlık elde etmenin en çekici yollarından biri. 2012 yılında programın başlamasından itibaren AB üyesi olmayan pek çok vatandaş, Portekiz’e yatırım yapma ve oturma izni alma fırsatından yararlandı. Program son yıllarda, başvuru sahiplerinin Portekiz vatandaşlığı elde etmelerinde de başarılı olduğunu kanıtladı.

AB, AEA ve İsviçre vatandaşı olmayan herkes Portekiz’de Golden Visa için başvurabilir. Golden Visa oturum iznine hak kazanmak için, başvuru sahibinin gayrimenkul, sermaye transferi, fon, ticari faaliyetler veya bağış gibi nitelikli yatırımlardan birini yapması gerekir. Tüm bu yatırım türlerini daha sonra makalede göreceksiniz.

Portekiz’in yatırım yoluyla oturum planı, başvuru sahiplerinin hem Portekiz’de kazançlı bir yatırım yapmalarına hem de orada yaşama ve çalışma hakkını elde etmelerine olanak tanır. Bu sadece kendileri için değil aile üyeleri için de geçerlidir. Beş yıl izne sahip olduktan sonra, başvuru sahipleri Portekiz’de vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Hükümetin ima ettiği gibi, bu kurallar yakında değişebilir.

Bu yazıda, programın nasıl çalıştığını ve programa nasıl katılabileceğinizi detaylarıyla bulacaksınız.

Portekiz Golden Visa nedir?

Portekiz Golden Visa programı 2012’de başlatıldı. Programın temel amacı, küresel yatırımcılardan Portekiz ekonomisine fon aktarılmasıydı. Bu niyetle Portekiz, Portekiz’e yatırım yapan yabancılar için özel bir geçici oturma izni vermeyi teklif etti.

Golden Visa yatırımcısı, Portekiz’de yaşama ve çalışma, ek bir vizeye ihtiyaç duymadan Schengen ülkelerinde seyahat etme ve programa ailenin geri kalanını dahil etme gibi bir dizi ayrıcalığın tadını çıkarabilir. Makalenin ilerleyen kısımlarında tüm avantajları göreceksiniz.

Portekiz Golden Visa Nasıl Çalışır? 

Portekiz’deki Golden Visa programı, Portekiz’de yasal oturma izni alma sürecini kolaylaştırır. Sistem, yatırımcıların Portekiz’e gelmelerine, yatırım yapmalarına ve yatırım faaliyetleri karşılığında oturma izni almalarına olanak sağlıyor.

Avrupa Birliği vatandaşları, AEA vatandaşları ve İsviçre vatandaşlarının programa katılmasına izin verilmez. Diğer tüm vatandaşlar, hükümet tarafından belirtilen yatırım türlerinden ve tutarlarından birini gerçekleştirmeleri koşuluyla başvuru yapabilir. Bunlar arasında gayrimenkul edinimi, sermaye transferi, bağışlar ve diğerleri bulunmaktadır. Takip edilen yatırım türüne bağlı olarak, süreç biraz farklılık gösterebilir.

Golden Visa sahiplerinin Portekiz’de tam zamanlı yaşaması gerekmez. Ortalama olarak her yıl Portekiz’de en az yedi gün geçirmeleri yeterlidir. Beş yıl sonra, başvuru sahipleri Portekiz vatandaşlığına başvurma hakkına sahiptir.

Golden Visa Yatırım Türleri

Aşağıda, Portekiz’de Golden Visa almaya yol açan yatırım türlerini bulacaksınız:

 • Portekiz’de bir gayrimenkule 500 bin Euro’luk yatırım yapmak
 • Mülk Portekiz’in düşük yoğunluklu bir nüfus bölgesinde ise %20 daha az yatırım (400 bin Euro) yapmak
 • Portekiz’de kentsel rehabilitasyon alanlarında bulunan bir gayrimenkulün 30 yaşından büyük olması ve uygun olarak rehabilite edilmesi şartıyla 350 bin Euro’luk yatırım yapmak
 • Mülk Portekiz’de düşük yoğunluklu bir nüfus bölgesinde ise %20 daha az yatırım (280 bin Euro) yapmak
 • Portekiz’de en az on tam zamanlı iş oluşturmak
 • Minimum 1 milyon Euro’luk sermaye transferi yapmak
 • Portekiz’de nitelikli bir yatırım fonuna minimum 350 bin Euro’luk yatırım yapmak
 • Kültürel mirasın sanatsal üretimi, iyileştirilmesi veya bakımı için asgari 250 bin Euro’luk yatırım yapmak
 • Portekiz’de bilimsel araştırmaya minimum 350 bin Euro’luk yatırım yapmak
 • Portekizli bir şirkette 350 bin Euro transferi + beş tam zamanlı çalışanın istihdamını sağlamak

Emlak Yoluyla Portekiz Golden Visa

Yukarıdakiler arasında en popüler yatırım türü açık ara gayrimenkul edinimidir. Yatırımcı Portekiz’de bir mülk satın aldığında ve Golden Visa başvurusunu gerçekleştirdiğinde; Portekiz hükümeti yatırımcıya, eğer tercih ederse, mülkü kiraya verme izni veriyor.

Tek sınırlama, yatırımcının her tür gayrimenkul için 500 bin Euro olan minimum yatırım tutarını karşılaması gerektiğidir. Miktarın yalnızca bir mülk için harcanmasına gerek yoktur. Toplam tutar 500 bin Euro’ya eşit veya daha fazla olduğu sürece bir dizi mülk için harcanabilir.

Bu şekilde, minimum yatırım değerini oluşturan birkaç mülke yatırım yapabilir ve Golden Visa’nızı Portekiz’de alabilirsiniz. Daha sonra mülk veya mülkler kiraya verilebilir ve yatırımınız size güzel bir kira getirisi kazandırılabilir.

Her tür gayrimenkul için belirtilen tutar 500 bin Euro iken, Golden Visa yatırımında bir başka seçenek daha bulunuyor: 350 bin Euro gayrimenkul edinimi.

350.000 Euro Gayrimenkul Seçeneği 

Değerleme konusu taşınmaz otuz yaşını geçmiş, rehabilitasyon bölgesinde bulunuyorsa ve taşınmaz yenilenirse asgari yatırım değeri 350 bin Euro’ya düşüyor. Bu tutara mülk edinme fiyatı artı yenileme maliyetleri dahildir.

Hala yeterince düşük değil mi? Öyleyse sizi bekleyen başka bir opsiyon daha var.

Düşük Yoğunluklu Nüfus Alanı İndirimi

Portekiz hükümeti banliyö bölgelerine sermaye çekmek için başka bir seçenek daha sunuyor. Portekiz’de düşük yoğunluklu bir nüfus alanında yukarıdaki gayrimenkul alımları yapıldığı sürece, minimum yatırım tutarı üzerinden %20 daha düşer.

Yani 500 bin Euro’luk yatırım limiti 400 bin Euro’ya, 350 bin Euro’luk yatırım limiti 280 bin Euro’ya düşüyor.

Golden Visa’yı Banka Aracılığı ile Finanse Edebilir misiniz?

Muhtemel yatırımcılar sık ​​sık emlak yatırımının bir banka aracılığıyla finanse edilip edilemeyeceğini sorarlar. Cevap evet ve hayır.

Portekiz, minimum yatırım tutarının Portekiz’e Portekiz dışından gelmesini şart koşmaktadır. Dolayısıyla, asgari yatırım tutarı bir Portekiz bankası tarafından finanse edilemez. Ancak, bu miktarı aşan her şey teknik olarak Portekiz’de finanse edilebilir.

Dolayısıyla, mülkün değeri asgari yatırım tutarını aşarsa, hiçbir şey başvuru sahibinin bu tutarı aşan kredi almasını engellemez.

Asgari tutara gelince, ana başvuru sahibi tarafından Portekiz dışındaki bir ülkede finanse edilebilir.

Golden Visa için En İyi Yatırım Türü Nedir?

Duruma göre değişir. Bu konu yatırımcının iştahına, kriterlerine, bütçesine ve yatırımın ne zaman yapılacağına bağlıdır.

Muhafazakar yatırımcılar için gayrimenkul, tercih edilecek ilk seçenek gibi görünüyor. Basittir, tipik olarak yatırımı enflasyona karşı korur, değerini korur ve kiralanırsa yatırım getirisi sağlar.

Mali açıdan daha bilgili yatırımcılar için, fon seçeneği de ilginçtir. Genel olarak, fonlar emlak gibi maddi varlıklardan daha fazla risk taşıma eğilimindedir. Bununla birlikte, yatırım felsefesine, ekibine ve fon portföyüne bağlı olarak, Portekiz’de kesinlikle ilginç yatırım fonları vardır.

Portekiz’de sermaye transferi yapmak veya bir şirket açmak ve Portekizli kişileri istihdam etmek gelecekteki hedeflerinize uygunsa, bu Golden Visa’yı almanın uygun bir yolu olabilir.

Golden Visa Gereksinimleri 

Golden Visa sahibinin Portekiz’de nitelikli yatırımlardan birini yapmanın yanı sıra bir dizi kurala da uyması gerekir.

Golden Visa kartları, bir seferde iki yıl geçerli olan geçici oturma izinleridir. Her iki yılda bir Portekiz’de en az on dört gün geçirmeniz gerekmektedir. Yani, ortalama olarak, Portekiz’de yılda en az yedi gün geçirmeniz gerekiyor. Bu, Avrupa’daki diğer programlara kıyasla çok düşük bir konaklama şartıdır. Özellikle ikamet izninin nihayetinde vatandaşlığa yol açtığını düşünürsek.

Ayrıca Golden Visa’nızı aldıktan sonra en az beş yıl boyunca yatırımınızı sürdürmeniz gerekir. Beş yılın sonunda, birkaç seçeneğiniz var ve bunlardan biri Portekiz vatandaşı olarak vatandaşlığa geçmek. Portekiz’de vatandaşlığınızı aldıktan sonra, artık yatırımınızı sürdürmenize gerek yok.

Öte yandan Portekiz Golden Visa’sının beraberinde getirdiği birçok avantaj var. Bu avantajlardan biri, ana başvuru sahibi ile birlikte aile üyelerini programa dahil etme yeteneğidir. Tüm Golden Visa sahipleri, ek bir vizeye ihtiyaç duymadan Schengen Bölgesi’nde seyahat etme olanağına sahiptir.

Portekiz Golden Visa’nın Faydaları 

Portekiz’de Golden Visa’nın sağladığı çok çeşitli avantajlar vardır. Aşağıda bazı avantajların bir listesini bulabilirsiniz:

 • Ek vize olmadan Portekiz topraklarına girebilme
 • 26 Avrupa ülkesinden oluşan Schengen Bölgesi içinde ek vizeye ihtiyaç duymadan seyahat etme
 • Portekiz’de Yaşama, Çalışma ve Eğitim Hakkı
 • Aile Birleştirme: eşinizi, reşit olmayan veya bakmakla yükümlü olduğunuz çocukları ve bağımlı ebeveynlerinizi programa dahil etme
 • Beş yıl sonra daimi ikamet başvurusu için uygunluk
 • Beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına başvuru için uygunluk
 • Portekiz’de yılda en az yedi gün geçirme

Golden Visa Kimler İçindir?

Portekiz’deki Golden Visa programı, küresel yatırımcılar ve girişimciler için tasarlanmıştır. “Üçüncü ülke” vatandaşları Portekiz’de bir yatırım faaliyeti yürütebilir ve kendi oturma izinleri için başvurabilirler. Bu yatırım, bazı yatırım türlerinde şahsen veya şahıs şirketi aracılığıyla yapılabilir.

Daha önce belirtildiği gibi, başvuru sahipleri AB, AEA veya İsviçre vatandaşı OLMAMALIDIR. Portekiz’de ve ikamet ettiğiniz ülkede de temiz sabıka kayıtlarınız olmalıdır.

Golden Visa başvuru sahipleri arasında en fazla başvuru sahibi sırasıyla Çin, Güney Afrika, Türk, Brezilya ve Rusya’dır. Son yıllarda, giderek daha fazla sayıda Vientam, Hong Kong vatandaşı ve Amerikalı Portekiz Golden Visa’ya ilgi göstermeye başladı.

Brexit yürürlüğe girdiğinde, İngiltere vatandaşları da Portekiz’de Golden Visa başvurusunda bulunmaya hak kazanacak.

Aileniz Golden Visa’dan Yararlanabilir mi?

Kesinlikle. Programın önemli bir avantajı, aile üyelerini dahil etme avantajıdır. Golden Visa’nın ana başvuru sahibi, oturma iznini aile üyelerine yayabilir ve onlara Portekiz’de yaşama ve çalışma hakkı ile Avrupa’da özgürce seyahat etme hakkı verebilir.

Aile birleşimi kapsamında, belirli aile üyeleri, ana başvuru sahibi gibi Golden Visa almaya hak kazanır. Tüm avantajlar her aile üyesi için aynıdır ve onlar da beş yılın sonunda vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Kimler Aile Üyesi Olarak Kabul Edilir?

Hayır, kocanızın üçüncü derece kuzeninin aile birleşimi yoluyla Golden Visa almasına yardımcı olamazsınız. Portekiz Golden Visa düzenlemelerinde kimin aile olarak tanımlanacağına dair bir sınır vardır.

Ana başvuru sahibi, Golden Visa iznini eşine, partnerine, reşit olmayan çocuklarına ve emekli ebeveynlere genişletebilir. Buna ek olarak, aile birleşimi, bekar olan, maddi olarak ana başvuru sahibine bağlı olan ve tam zamanlı okulda olan 18 yaşın üzerindeki çocukları da kapsar. Oturma izninin devam ettirilmesi için her üç koşulun da karşılanması gerekir. Emeklilik yaşının altındaki bakmakla yükümlü olunan ebeveynler de belirli durumlarda aile birleşimi için hak kazanabilirler.

Portekiz, eşcinsel çiftleri ve LGBTQ + topluluğu üyelerini tanır. Dolayısıyla, aynı cinsiyetten partnerler de aile birleştirme kuralları uyarınca Golden Visa almaya hak kazanırlar.

Portekiz’de Golden Visa Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yatırım için oturma izni (ARI) başvurusu SEF web sitesi üzerinden online olarak yapılır. SEF, Portekiz’de Yabancılar ve Sınır Hizmetlerinden sorumlu devlet kuruluşudur. Başvuru, sizin adınıza bir hukuk firması tarafından da yapılabilir.

Avukatınızın yasal temsilciniz olarak sizin adınıza başvurabilmesi için hukuk bürosuna bir Vekaletname vermeniz gerekir. Daha sonra formu sizin adınıza doldurup SEF’e gönderebilirler.

Başvuru, ana başvuru sahibinin asgari konaklama koşullarının ve asgari yatırım faaliyetinin gerçekleştirileceğini belirten bir mektup ile birlikte sunulmalıdır. Bu pratikte bir onur taahhüdüdür.

Beyanname, gerekli belgelerin geri kalanıyla birlikte, ilk Golden Visa başvurusu sırasında ve tekrar her yenilemede SEF’e sunulur. Belgeler, parmak izleri gibi biyometrik verilerin de sunulduğu bölgesel bir SEF ofisine şahsen sunulur. Bu durumda Golden Visa iznini vermek SEF bölge müdürünün görevidir.

ARI randevusunun tarih ve saatinin planlanması SEF web sitesinin randevu sayfasında gerçekleştirilir. Yatırım faaliyeti yaptığınız bölgedeki SEF ofisine başvurmanıza gerek yoktur. Portekiz’deki herhangi bir SEF ofisi olabilir.

Gerekli belgeler

Öncelikle gerekli yatırım faaliyetinin kanıtlanması esastır. Ardından, aşağıdaki belgeleri de göndermeniz gerekir:

 • Geçerli bir pasaport
 • Pasaport fotoğrafları
 • Portekiz’den Adli Sicil Belgesi
 • İkamet edilen ülkeden alınan Adli Sicil Belgesi

Gerekli tüm belgelerin bir apostil alması, tercüme edilmesi, noter tasdikli olması ve ardından SEF’e gönderilmeden önce ikinci bir apostil alması gerekir. Bazı durumlarda SEF, ilgili Portekiz Büyükelçiliğinden belgeleri onaylamasını isteyebilir.

Başvuru ücreti de ödenmelidir. Miktar, başvurunuza ve bakmakla yükümlü olunan kişilerin sayısına bağlı olarak değişecektir.

Golden Visa Ücretleri

Yatırım yoluyla Portekiz Oturma İzni başvuru ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • İkamet izinlerinin verilmesi veya yenilenmesi başvurusunun ilk analizi: her başvuru için 532,70 Euro
 • İkamet izninin ilk tanzimi: her başvuru için 5,324,60 Euro
 • Oturma izninin yenilenmesi: her başvuru başına 2.662,30 Euro

Yukarıdaki ücretler, ana başvuru sahibi veya bakmakla yükümlü olunan kişilerden herhangi biri olmasına bakılmaksızın her başvuru için aynıdır.

Ücretler 4 Temmuz 2007 tarihli 23/2007 sayılı Kanunun 90-A maddesinde belirtilmiştir.

Portekiz’de NIF (Vergi Kimlik Numarası) 

Ülkede herhangi bir yasal faaliyete başlamadan önce Portekiz’de NIF adı verilen bir kimlik numarası almak gerekir. Bu numara temelde Portekiz’de kimlik numaranız görevi görür.

Bir banka hesabı açmanız, Portekiz’de mülk satın almak gibi bir yatırım yapmanız ve muhtemelen hükümete ve hukuk firmanıza ödeme yapmanız gerekecektir. Tüm bu aktiviteler için NIF numaranızı kullanacaksınız.

NIF numaranızı almak için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekir:

 • Geçerli Bir Pasaport
 • Çocuk bulunduğu durumda doğum belgesi
 • Menşe ülkedeki ikamet belgesi
 • Başvuru sahibi öğrenci ise Okul Kayıt Belgesi

Bu belgeleri alabilir ve bir “Finanças” a teslim edebilirsiniz. Bu isim Portekiz’deki yerel vergi dairelerine verilen addır. Buradan NIF numaranızı kolayca edinebilirsiniz.

Tam zamanlı Portekiz’de ikamet etmeyenler için, Portekiz’de ikamet eden bir vergi temsilcisi belirlemelisiniz. Bu, Portekiz’de tam zamanlı yaşayan herkes olabilir. Hükümet sizinle herhangi bir resmi yazışmada bu adresi kullanacaktır. Bu kişi, kişisel olarak sizinle vergi ile ilgili herhangi bir sorundan sorumlu olmayacaktır.

Portekiz’de Vergilendirme ve Non-Habitual Residence (NHR) Vergi Programı 

Portekiz, Portekiz vergi mükellefi olan ancak Portekiz dışında geliri olanlara çeşitli vergi avantajları sunuyor. Golden Visa başvuru sahipleri, koşullara bağlı olarak vergilendirme açısından bu ayrıcalıklardan yararlanabilir.

Non-Habitual Residence (NHR) Vergi Programı, Portekiz’deki yabancılar için vergi ikamet programıdır. Bu program, yukarıda belirtilen ayrıcalıkların etkinleştirilmesinden sorumludur. NHR programına kaydolmak için, aşağıdakiler şartları yerine getirmeniz gerekir:

İlgili vergi yılı için Portekiz’de ikamet eden biri olarak kabul edilmek,

Non-Habitual Residence statünüze başlamayı planladığınız yıldan önceki beş yıl boyunca Portekiz’de bir vergi mukimi olarak kabul edilmemek,

Listelenen katma değerli mesleklerden birine dahil olmak

Vergi oranları ve avantajları, gelirin türüne göre farklılık gösterir. Örneğin, mesleki faaliyetlerden elde edilen gelir % 20’lik sabit bir oranda vergilendirilecektir.

Portekiz’in diğer ülkelerle yaptığı Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları ışığında, yerleşik olmayan sakinler diğer ülkelerden gelen gelirleri üzerinden vergilendirilmez. Böylece çifte vergilendirmenin önüne geçilir.

NHR rejiminin avantajları, Non-Habitual Residence statüsüne sahip olmanın ilk on yılı için geçerlidir. On yıl sonra, ikamet eden kişi normal Portekiz vergi oranları üzerinden vergilendirilir.

Başvuru, ikametin başladığı yılın bir sonraki 31 Mart’ına kadar yapılmalıdır.

Portekiz’de Yaşamanın ve Çalışmanın Avantajları 

Portekiz, Avrupa’da benzersiz bir konuma sahiptir. Doğal olarak güzeldir, harika sıcak bir iklime ve lezzetli ve zengin bir mutfağa sahiptir. Bununla birlikte, Portekiz’in Avrupa’nın geri kalanına kapıları açması gerçeğinin yanında bu avantajlar az kalır.

Ülke, dünya çapında 270 milyon Portekizce konuşan insana erişim sağlıyor. Öte yandan, ülkede İngilizce konuşanların sayısı çok fazla. Özellikle büyük şehirlerde İngilizce ile kolayca idare edebilirsiniz.

Portekiz’in, sakinler için çok güvenli ve emniyetli olduğunu belirtmekte fayda var. 2020 yılı itibari ile dünyanın en güvenli 3. ülkesi seçilmiştir.

Sakinleri, güçlü bir eğitim sistemi ile yüksek bir yaşam standardına sahiptir. Üniversitelerinden bazıları dünyanın en iyi elli üniversitesi arasındadır.

Ülkenin ulaşım ve lojistik altyapısı hem karada, hem havada hem de denizde büyük düzeydedir. Lizbon ve Porto, bir otoyol ağına ve havalimanlarına iyi bağlanan büyük limanlara sahiptir.

Portekiz’deki sağlık sistemi de Avrupa’nın geri kalanına kıyasla oldukça yüksek bir kaliteye sahiptir.

Gayrimenkul piyasası, diğer birçok hizmet sektörüne olumlu yansıyan çok aktif bir turizm sektörüne sahip olduğu için yatırımcılar için birçok fırsat barındırmaktadır.

Yukarıdakilerin tümü Portekiz’i yaşamak, çalışmak veya okumak için arzu edilen bir yer haline getiriyor. Söylemeye gerek yok, Portekiz’deki potansiyel bir yatırım Altın Visa oturma izninden daha fazlasını sunabilir.

Golden Visa Portekiz 2020 Değişiklikleri

Şubat 2020’de Portekiz Parlamentosu 2020 yılı için devlet bütçesini onayladı. Onaylanan kanun kapsamında Golden Visa programına ilişkin temel değişiklikler yapıldı.

Onaylanan değişiklik temel olarak iki hususa ilişkindir:

Portekiz Golden Visa yatırım rotalarında asgari yatırım tutarları artırılacak

Lizbon veya Porto gibi merkez şehirlere yatırım yapma olasılığını ortadan kaldıracak gayrimenkul yatırımı

Dolayısıyla, değişiklikler yürürlüğe girdikten sonra, gayrimenkul yoluyla Golden Visa almak ancak söz konusu gayrimenkul mülkleri büyük şehirlerde olmadığı sürece mümkün olacaktır. En popüler yatırım destinasyonları olan Lizbon veya Porto’ya yapılacak herhangi bir yatırım, bu nedenle yatırımcıya oturma izni almaya hak kazandırmayacaktır.

Bir Golden Visa yatırımcısı vizeye hak kazanmak için bir mülke nerede yatırım yapmalıdır? Sadece, iç belediyelerde veya Azorlar ve Madeira’nın özerk bölgelerinde.

Aynı kanunla birlikte, NHR vergi programında, yabancı emeklilerin emekli maaşı gelirlerinin vergiye tabi olacağını belirten bir değişiklik oldu.

Değişikliklerin Nedeni Nedir?

Portekiz Golden Visa’da yapılan değişikliklerin birkaç nedeni var.

Önlemin temel amaçlarından biri, iktidardaki Sosyalist Partinin yerel halkı şehir merkezlerindeki aşırı fiyat değerlenmesinden koruma çabasıdır. Parti, yerel halkın şehir dışına itilmesinden ve kültürün etkilenmesinden endişe duyuyor. Hükümet, Golden Visa başvuru sahiplerinin Lizbon ve Porto’da mülk satın almasını engelleyerek emlak fiyatlarının değer kazanmasını engelleyebilecekleri düşüncesinde.

Diğer bir amaç, yabancılar tarafından yapılan gayrimenkul yatırımlarının pek popüler olmadığı Portekiz’in iç kesimlerine yatırımı teşvik etmektir.

Diğer bir kayda göre, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa’daki yatırım programları aracılığıyla ikamet ve vatandaşlığa baskı yaptığı bilinmektedir. Portekiz’in programı, her ne kadar dikkatle incelenen veya mercek altına alınanlardan biri olmasa da, oldukça fazla baskı gördü. Portekiz Parlamentosu muhtemelen programda yapılacak bu tür değişikliklerin eleştiriyi en azından bir süre daha hafifleteceğini düşünüyordu.

Değişiklikler Golden Visa Başvuru Sahiplerini Nasıl Etkiler? 

Portekiz Golden Visa’nın açık ara en popüler yatırım seçeneği gayrimenkul edinme seçeneğidir. Gayrimenkul işlemleri arasında yatırımların ezici çoğunluğu Lizbon’da, ardından ikinci sırada Porto’da yapılıyor.

Bu yasa, Golden Visa başvuru sahiplerinin Lizbon veya Porto’daki gayrimenkulleri satın almalarını engelleyecektir. Ancak, muhtemel Golden Visa başvuru sahipleri, daha küçük olsa da, güzel Portekiz şehirlerindeki mülklere yatırım yapmaya devam edecekler.

Çekiş gücü kazanacak alanlardan bazıları Algarve bölgesinde, bazıları ise Kuzeyde, Guimaraes veya Braga gibi yerlerdedir. İçerideki belediyelerde hala turizm potansiyeli olan birçok alan var.

Dahası, sermaye transferi, bir işletme açma veya işletmeye yatırım yapma gibi diğer seçenekler büyük olasılıkla hala mevcut olacaktır. Bu yatırımlardan bazıları, gayrimenkul seçeneğinden daha az sermaye dağıtımı gerektirir.

Büyük şehirlere yatırım yapma eğilimi doğal olsa da, bu şehirlerdeki bazı alanların emlak fiyatları açısından doymuş olduğu doğrudur. Arz ve talep, fiyatları yerel halkın rahatlıkla karşılayabileceklerinin ötesine geçmeye zorluyor.

Değişikliklere rağmen, Portekiz Golden Visa, Avrupa’da ikamet ve ardından yatırım yoluyla Avrupa vatandaşlığı elde etmek isteyenler için harika bir seçenek olmaya devam edecek.

Değişiklikler Ne Zaman Geçerli Olacak?

Değişiklikler Şubat 2020’de Portekiz için 2020 Bütçesi oylamasında onaylandı.

Ancak Başbakan yardımcısının yaptığı açıklamaya göre başlangıçta değişikliklerin 2020 sonuna kadar yürürlüğe girmeyeceği belirtilmişti. Mevcut kurallar o zamana kadar geçerli olacak ve önerilen değişiklikler 2021’in başına kadar yürürlüğe girmeyecek.

Küresel COVID-19 salgınının gelişiyle birlikte değişiklikler daha da ertelendi. Bununla birlikte, ne zaman yürürlüğe gireceklerine dair kesin tarih yoktur. Çoğu hukuk firması ve danışmanlık firması, değişikliklerin 2021 ortasından önce uygulanmasını beklemiyor.

Bu, mevcut otoritelere ve piyasalara adil bir uyum süresi verecektir. Değişikliklerin geçmişe dönük olmayacağı da belirtildi. Bu nedenle, eski kurallarla yatırım yapmış olan Golden Visa başvuru sahipleri, diledikleri sürece eski kuralları kullanmaya devam edecekler.

Sonuç

Makale boyunca incelediğimiz gibi, Portekiz Golden Visa, Portekiz’de yatırım yapmakla ilgilenen AB dışı, AEA dışı ve İsviçreli olmayan yabancıları hedefleyen bir yatırım programıdır.

Golden Visa sahipleri, Avrupa Schengen bölgesi içinde vizesiz seyahat, aile birleşimi ve Portekiz’de yaşama, çalışma ve eğitim hakkı elde etme gibi bir dizi avantajdan yararlanabilir. Ayrıca Golden Visa, beş yılın sonunda Portekiz’de daimi ikamet veya vatandaşlık başvurusu yapma hakkını da verir.

Bir büyük avantaj, ikamet programının son derece düşük kalış şartıdır. Golden Visa sahiplerinin Portekiz’de ortalama olarak yılda en az yedi gün geçirmeleri gerekir.

Yatırımı yapma ve SEF üzerinden Golden Visa başvuru sürecinde epey evrak işiyle uğraşmanız gerekiyor. SEF yüksek bir uyum düzeyine sahip olduğundan, analiz ayrıca titiz ve karmaşık hale gelebilir.

Bu yüzden Portekiz Golden Visa başvuru sahiplerinin danışmanlardan gerekli profesyonel desteği almaları çok önemlidir. Her sektörde olduğu gibi, doğru danışmanı seçmek hem yatırımınızı hem de ikamet başvurunuzu yapıp bozabileceği için çok önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

Portekiz Golden Visa Programı ile Oturma İzni Alabilmek için Yatırım Türleri Neler?

1- En az 1.000.000 Euro tutarında sermaye devri,
2- En az 350.000 Euro değerinde kentsel dönüşüm bölgelerinde yer alan gayrimenkul satın alınması veya herhangi bir türden en az 500.000 Euro değerinde bir gayrimenkul satın alınması,
3- Doğal kültürel mirasla ilgili kurumlara veya sanatsal kurumlara 250.000 EURO tutarında hibe edilmesi, gerekmektedir.
4- 10 Kişilik istihdam yaratacak işletme
5- 350.000 Euro ARGE yatırımı
6- 500.000 Euro girişim sermayesi yatırımı

Portekiz’de oturma izni almanız için yapmanız gereken işlemlerden pürüzleri en az olan, devlet kurumları tarafından en çok işlem gören ve dolayısıyla en sıkça uygulanan opsiyon, gayrimenkul yatırımı olarak 500.000 Euro veya üstü yatırımlardır. Bu oturacağınız bir ev de olabilir, kiraya vereceğiniz bir gayrimenkul de olabilir veya ana karada hatta bir adada bir otel satın alıp işletmek de olabilir. Bu konuda gayrimenkul danışmanlarımız ve sizi yönlendireceğimiz deneyimli avukatlar sizlere yardımcı olacaktır.

Portekiz'den Ev Alarak Oturma İzni Almayı Düşünüyorum. Nereye Yatırım Yapmalıyım?

Bu konu istismara en açık konu. Mülklerini satanlar yurtdışından alıcılar için mülk değerlerini piyasa değerlerinden yukarı fiyatlayabiliyor. Örneğin 400.000 Euro edecek bir yeri, 500.000 Euro ‘ya çıkarıp oturuma uygun hale getirebiliyorlar. Bu şekilde oturum iznini almak mümkün olsa da, lüzumsuz yüksek ücret ödenebiliyor. Her ne kadar Portekiz’de kriz yüzünden fiyatlar düşmüş olsa da, sizlerin adına alternatif yerleri araştırıp, gerçek piyasa değerleri üzerinden portföyü oluşturuyoruz.

Portekiz Golden Visa İşlemleri Ne Kadar Sürüyor?

Satın alacağınız yere karar verip, satın alma işlemi bittikten sonra, tüm aile bireyleri için yaklaşık bir hafta içinde kalıcı oturum başvurunuzu tamamlıyoruz ve süreciniz başlıyor.

Portekizde Oturma İzni için Gereken Belgeler Nelerdir?

 •  Geçerli bir pasaport
 •  Portekiz’de yasal olarak bulunduğunuzu gösteren kanıtlar (vize, giriş damgaları vs.).
 •  Portekiz halk sağlığı sistemi kapsamında olduğunuzu veya Portekiz’deki ikamet sürenizi kapsayacak özel sağlık sigortasına sahip olduğunuzua dair gerekli belgeler .
 •  Portekizce’ye çevrilmiş adli siciliniz kaydı
 • Minimum yatırım gereksinimlerine bağlı kalacağını ifade eden yeminli beyan.
 • Portekiz’de ödenmemiş verginizin bulunmadığına dair belgeler.
 • Başvuru işlem ücretini zaten ödediğinizi gösteren bir makbuz.

Portekiz Golden Visa Programından Ailem de Faydalanabilir Mi?

Gerekli yatırımı gerçekleştiren kişi, eşi, 18 yaş ve altı çocukları, tam zamanlı öğrenci olan çocukları başvurulan izinden faydalanabilir.

Portekiz Oturma İzninin Süresi Ne Kadardır?

Yatırımcılar bir senelik + iki senelik + iki senelik olmak üzere, toplam beş senelik oturum iznini elde ederler.

Yatırımın devamına bağlı olarak, birinci sene 7 gün, ikinci ve üçüncü sene toplamda 14 gün, dördüncü ve beşinci sene toplamda 14 gün Portekiz’de geçirmiş olma zorunluluğu yerine getirilerek ilgili kartlar yenilenir.

Beş sene sonunda yatırımcının uygulayabileceği iki farklı opsiyon vardır.

Bunlardan birincisi, kanunda belirtilen şartlar çerçevesinde, senenin yarısını Portekiz’de geçirmek kaydıyla sürekli oturum hakkı elde etmek.

İkincisi ise, yine toplamında 14 gün Portekiz’de geçirmek üzere iki senelik ilave oturum hakkına başvurmak ve toplamda altı senenin şartlar dahilinde tamamlanmasının ardından bir Portekizce dil sınavını geçerek vatandaşlığa başvuru hakkı kazanmak.

Portekiz Golden Visa Schengen Bölgesinde Serbest Dolaşım Hakkı Tanır Mı?

Tüm Schengen ülkelerinde vize almadan dilediğiniz kadar seyahat edebilirsiniz. Ayrıca bir vize almanıza gerek yoktur. İngiltere gibi Schengen ülkesi olmayan ülkeler için vize almanız gerekir.

Portekiz'de Çocuklarımın Eğitimi için Uygun bir Yapı Var Mı?

Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun, Portekiz’de onlara uygun dünya standartlarında yabancı okullar bulunuyor. Başkent Lizbon’da İngiliz, Amerikan, Alman, Fransız okulları mevcut. Tüm dersler okulun anadilinde; örneğin Amerikan ve İngiliz okullarında, tüm dersler İngilizce. Bu deneyimleri, Portekiz’de yaşamış Türk ailelerden de dinlemenizi sağlayabiliriz. Bu enternasyonel okullarda sıklıkla diplomat ve ex-pat çocukları eğitim gördüğünden, çocuklarınızın tüm dünyadan okul arkadaşları oluyor. Liseler, üniversite konusunda da rehberlik yapıyor. Talebiniz doğrultusunda daha detaylı bilgi de sunabiliriz.

Portekiz'de Gayrimenkul Alımını Sadece Yatırım için Düşünüyorum; Yardımcı Olabilir Misiniz?

Portekiz son senelerde Avrupa gayrimenkul pazarında belki de en yüksek getiriyi kazandıran ülke. Sadece yatırım amaçlı gayrimenkul aradığınız takdirde, bütçeniz doğrultusunda en iyi getiri sağlayacak yatırımları sizinle buluşturuyoruz.

Yatırım tutarı 500.000 Euro üzerine çıkarsa, oturma izni alma işlemleri için de sizi birlikte çalıştığımız uzmanlara yönlendiriyoruz.

Oturma izninizi Schengen vizesi gibi kullanabilir, Türkiye’den çıkarken çıkış fonundan muaf olursunuz.

Paladin Tüm Golden Visa Sürecini Benim Adıma Yönetiyor Mu?

Tüm bu hizmetleri sizin adınıza takip edip, gelişmelerden sizi haberdar ediyoruz. İster yatırım amaçlı, ister tam yerleşim olarak düşünün, tüm süreçleri sizi yormadan sonlandırıyoruz. Ayrıntılar için lütfen bizimle iletişime geçiniz. ​

Golden Visa Programı ile Portekiz Vatandaşı Nasıl Olunur?

Portekiz Golden Visa yatırımcıları 5 yıllık yasal oturum süresinin sonunda Portekiz vatandaşlığına başvurmaya hak kazanırlar.

Non-Habitual Residence (NHR) Nedir?

NHR statüsü, geçtiğimiz beş yıl boyunca Portekiz’de vergi mükellefi olmamış, fakat şimdi vergi mükellefi haline gelmiş bireyler için geçerlidir. Portekiz’de vergi mükellefi haline gelmek için senenin en az 183 gününü ülke içerisinde geçirmeniz gerekmektedir.

Bu koşullara uymanız halinde, on yıl boyunca NHR statüsünün getirilerinden faydalanabilir, yani ciddi vergi avantajlarına sahip olabilirsiniz. On yıl geçmesinin ardından, standart Portekiz vergi koşullarına tabi kalırsınız.

Siz de Avrupa’nın en hızlı gelişen pazarı, Portekiz’in bir parçası olun! İster oturum izni almak için, ister karlı bir gayrimenkul yatırımı yapmak için çıkacağınız bu serüvenin her adımında Paladin, yanınızda güveneceğiniz rehberiniz olsun!

Portekiz Vatandaşlığı, Portekiz Golden Visa, Gayrimenkul Yatırım ve Oturma İzni hakkında bilgi almak için formu doldurun.

Portekiz Golden Visa Programı, AB / AEA üyesi olmayan vatandaşların Portekiz’deki 5 yıl boyunca sürdürülen yatırım karşılığında Portekiz’de kalıcı oturma izni almalarını sağlar. Avrupa’nın kapılarını açan Portekiz Golden Visa, şu ana kadar 6500’den fazla oturma izni sağlamıştır. 18 yaşından büyük AB üyesi olmayan vatandaşlar, program şart koştuğu değerde gerçekleştirdiği yatırım ile birlikte Portekiz Golden Visa başvurusunda bulunabilirler.Başvurusu onaylanan yatırımcılar Portekiz’de bir senelik geçici oturma iznine sahip olurlar. Birinci yılın ardından 2 yıllık geçici oturma izni için yenileme başvurusu gerçekleşir. 3. Yılın sonunda tekrardan iki yıllık oturma izni başvurusu yapan yatırımcılar, artık beşinci yılın sonunda kalıcı oturma iznine başvurmaya hak kazanmış olur. Portekiz Golden Visa Programı, Avrupa vatandaşlığı kazanmak için hızlı ve kolay bir yol sunar. Portekiz Golden Visa sahipleri, beş yıllık yasal oturum süresini tamamladıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Birçok Avrupa ülkesi için vatandaşlığa başvurmak için on yıla yakın oturum süresinin tamamlanmasını beklemektedir. Ek olarak Portekiz Golden Visa sahipleri için zorunlu tutulan yıllık oturum süresi ortalama bir haftadır.

Portekiz Golden Visa Programı yatırımcılara Avrupa’da yüksek standartlarda bir hayat sunması açısından çok avantajlıdır. Yatırımcılar Portekiz’den alacakları oturma izni ile bir Portekiz vatandaşıyla aynı ayrıcalıklara sahip bir şekilde yaşayabilir. Portekiz’in köklü tarihi ve sıcakkanlı toplumu bu Akdeniz ülkesini birçok yatırımcı için çok gözde bir yer haline getiriyor. Son yıllarda Portekiz’in gayrimenkul piyasasına yabancı yatırımcılar çok fazla talep gözlemleniyor. Portekiz’in yabancı yatırımcılara uyguladığı avantajlı vergi uygulamaları ve Portekiz’in ekonomisindeki istikrar bu başarının arkasındaki sebeplerden yalnızca birkaçı. Avrupa’daki pek çok ülkede gözlemlenen ekonomik durgunluğun karşısında Portekiz ekonomisinin istikrarı pek çok yatırımcıyı Portekiz’e çekiyor. Özellikle Lizbon, çok uluslu teknoloji şirketlerinin gözdesi haline geldi. Portekiz’in başkenti büyük bir dönüşüm içerisinde. Her geçen yıl daha da güçlenen ve gelişen Lizbon’a yatırım yapmak yatırımcılar arasında büyük bir trende dönüştü. Portekiz’deki lüks gayrimenkul sektörüne ilgi dünyanın her tarafından gelen yatırımcılar tarafından artış gösteriyor. Öyle ki, Portekiz büyük yoğun ilgiyi karşılamak için yeni yöntemler bulmaya devam ediyor. Renovasyon ve gayrimenkul geliştirme çalışmaları Portekiz’de son hızda devam ediyor. Portekiz’deki gelişmeler tüm dünya tarafından ilgiyle izleniyor. Portekiz’de alacağınız oturma izniyle uzun vadede büyük karlar sağlayabilirsiniz. Portekiz’deki sıcakkanlı toplum yapısı ve gelişen ekonomi pek çok yatırımcıya güven veriyor. Çinli, Brezilyalı ve Türk yatırımcılar Golden Visa programlarına başvuruyorlar. Portekiz’in ekonomisinde 2 büyük sektör çok büyük önem arz ediyor. Bunlardan biri turizm, diğeri ise gayrimenkul. Gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcılar tarafından gösterilen ilgi her yıl gittikçe artıyor. Bunun yanında, turizm ise Portekiz’in her zaman güçlü bir yönü olmuştur. Turistik yapılara ve tarihi değere verilen özen Portekiz’in turizmdeki başarısını pekiştiriyor. Portekiz’in gittikçe değerlenen gayrimenkul piyasasında yerinizi almak için Golden Visa’ya başvurmak çok akıllıca bir tercih olur. Çünkü Golden Visa programı, yatırımcılara hem Portekiz’de kalıcı oturma izni hem de uzun vadede çok karlı bir gayrimenkul yatırımı fırsatı sunar. Yatırımcılar kendi isteklerine göre en uygun gayrimenkulu seçmek için bir profesyonelle çalışmalıdır. Emlak konusunda yerel uzmanlığa sahip danışmanlardan destek almak gerekir. Doğru bilgiler alınmalıdır ve derinlemesine bir araştırma yapılmalıdır. Portekiz gayrimenkul alanında yatırımcılara pek çok fırsat sunar. Portekiz’de yaşayan yabancı nüfus son yıllarda büyük bir artış gösterdi. Portekiz yabancı olarak yaşamak için en çok tercih edilen ülkelerden biri olarak biliniyor. Bunun sonucu olarak Portekiz toplumu yabancı kültürleri kucaklayıcı bir tutum sergiliyor ve yüksek hayat standartları Portekiz’in popülerliğini arttırıyor. Portekiz’in köklü bir tarihi vardır. Lizbon, Avrupa’nın en eski şehirlerinden biridir. Tarihi dokuyu korumaya büyük özen gösterilir. Bu yüzden Portekiz’i tarihi önemini ve değerini her zaman koruyacaktır. Golden Visa programlarına başvuran yatırımcılar da Portekiz kültürünün bir parçası olurlar.

Portugal Golden Visa Yatırım Gereksinimleri

Portekiz 2012 yılında kendi Golden Visa Programını başlattı ve o zamandan beri büyük bir başarı sağladı. Avrupa çapında yatırım programı ile vatandaşlık olarak tanınan Portekiz Golden Visa Programı, dünyadaki yatırımcılara büyük avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlarının yanı sıra, yatırımcıların kendi çıkarları ile ilgili birkaç farklı yol izlemelerini de sağlar. Programın çok yönlülüğüne ve genel çekiciliğine katkıda bulunur. Örneğin, bir yatırımcı oldukça az dalgalanma ile güvenli devlet fonlarında şansını denemek isterse, ilgili seçeneği seçebilir. Bir başka yatırımcı daha yüksek getiri ile ilgileniyorsa, Portekiz Golden Visa Programı tarafından sunulan birçok seçenekten birini kullanarak popüler bir gayrimenkul alanına yatırım yaparak şanslarını değerlendirebilir. Yatırımcıların, ticari faaliyetleri veya ailelerinin çıkarları için en iyi seçeneği seçebilecekleri geniş bir seçenek yelpazesine sahip olmalarını sağlar.

Gayrimenkul Yatırım Seçeneği

İlk ve en popüler yatırım seçeneği gayrimenkul yatırım seçeneğidir. Yatırımcıların büyük bir çoğunluğu bu seçeneği Portekiz oturum iznine giden yol olarak seçmektedir. Bunun nedeni Portekiz’in istikrarlı ekonomisi ve emlak piyasasıdır. Yıllar boyunca istikrarlı bir büyüme gösteren Portekiz gayrimenkul sektörü anlaşılır bir şekilde yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Bu seçeneğin popüler olmasının bir başka nedeni, kendi içindeki çok yönlülüğüdür. Daha açık olmak gerekirse, bu seçenek geleneksel olarak Portekizli gayrimenkullere 500.000 € değerinde yatırım gerektirir. Ancak, başvuru sahiplerinin ortak bir yatırım yapmasına izin vermektedir. Ayrıca, yatırım belirlenen “düşük yoğunluklu alanda” yapılırsa, başvuru sahibi toplam yatırımdan yüzde 20 indirim alır, bu da yeni asgari yatırım ihtiyacının 400.000 € olacağı anlamına gelir. Ayrıca Portekiz Golden Visa Programı, rehabilitasyon ve restorasyon projeleri ile gayrimenkul seçeneklerine sahiptir. Yatırımcı bu seçeneklere yatırım yapmayı seçerse, minimum yatırım ihtiyacı 350.000 € ‘ya düşmektedir. Restorasyon veya rehabilitasyon ihtiyacı olan mülk belirlenen düşük yoğunluklu alanlardan birindeyse, önceki indirim uygulanır ve yatırım gereksinimi 280.000 € olur.

Para Transferi Seçeneği

Bu, kendi içinde birkaç rota içeren başka bir seçenektir. Ancak, bu yöntemde, minimum yatırım ihtiyacı her zaman 1 milyon € ‘dur.

a. Yatırımcılar banka mevduatı yoluyla yatırım yapmayı seçebilirler. b. Yatırımcılar, bir Portekiz şirketinin hisselerini satın almayı veya yatırımlarını herhangi bir yere yönlendirmek için ücretsiz tek üyeli özel bir limited şirketi kurmayı seçebilirler. c. Yatırımcılar Portekiz’in devlet borçlanma araçlarını almayı seçebilirler; d. Yatırımcılar Portekiz’in alınıp satılan menkul kıymetlerini almayı seçebilirler.