Yunanistan'da Gayrimenkul

Gayrimenkul uzun süredir Yunanistan ekonomisinin büyümesindeki temel ayaklardan biri. Yunanistan gayrimenkul piyasası son derece rekabetçi ve Avrupa’nın diğer ülkelerine kıyasla özellikle orta vadede çok oranda kâr imkânı sağlıyor.

Gayrimenkul Yatırımı için Neden Yunanistan?

Yunanistan’ın Jeopolitik Konumu

Yunanistan konumu gereğiyle Avrupa, Asya ve Afrika arası ticaret, nakliyat ve enerji dağıtımı için işlek bir kavşak. Özellikle Avrupa pazarı için çok sık kullanılan liman, havaalanı ve demiryolu ağlarına sahip.

Turizm ve Otelcilik

Otelcilik Yunanistan’ın yatırım için en dinamik sektörlerinden biri. Atina %8’lik ortalama ile Avrupa’nın en yüksek otel geliri getiren şehirlerinden biri.

Kira Üzerinden Hızlı ve Yüksek Kazanç

Çok yüksek sayıda turist alan küçük ülkedeki küçük dükkânların kiraları ve turistik bölgelerdeki konutların devre mülk geliri kısa sürede satın alım için harcanan sermayeyi geri getiriyor.

İş Yerleri ve Ofisler için Artan Talep

Yaşadığı büyük krizin artından AB tarafından sıkı bir kurtarma programına konulan Yunanistan bu süre boyunca imar projeleri için oldukça durgun kalmıştı. Programdan ekonomik büyüme ile yeni çıkan ülkede iş yerleri ve ofislere olan taleplerde ani bir artış var.

Yunanistan Ekonomisi

2014’ten beri büyüme gösteren Yunan ekonomisi kriz sonrası en istikrarlı hâlinde. Avrupa Merkez Bankası verilerine göre 2018 yılında Yunanistan’da işsizlik %3′ e kadar geriledi. 2018 yılında Yunan ekonomisi reel verilere göre %2’lik büyüme gösterdi. Avrupa Merkez Bankası elindeki verilere dayanarak 2019’daki büyümenin ise %2.4’ü bulabileceğini düşünüyor.

Yunan Turizm Sektörü

Yunanistan son 5 yıldır her sene bir önceki senenin rekorunu kırarak sürekli daha fazla turisti ağırlıyor. 11 milyon nüfuslu ülke 2017 yılından bu yanan yılda 30 milyondan fazla turist tarafından ziyaret ediliyor. Yunanistan’ı tercih eden turist nüfusunun çok büyük kısmını AB ülkeleri oluşturuyor. Ülkeye gelen turistlerin sayısı her yıl düzenli olarak artıyor, ortalama kalım süresi ve günlük ortalama harcama büyük ölçüde sabit değerlerde ve turistlerin uyruklarının çeşitliliği artıyor. 

Yunanistan’da Gayrimenkul Alımı

1) Paladin ile yatırım kriterlerinizi belirleyin ve sizin için en uygun yatırımı gerçekleştirmek için danışmanlık hizmetimizden faydalanın.

2) İstek ve ihtiyaçlarınıza en uygun bölge ve konut tiplerinizi kendi gözlerinizle görün. Keşif ziyaretinizi ayarlayın.

3) Yunanistan’a geldiğinizde henüz gayrimenkul alımını gerçekleştirmemiş olsanız da işleri hızlandırmak için hemen bir Vergi Kayıt Numarası alın. 

5) Satıcı ile içerisinde satış fiyatının ve gerekli koşulların bulunduğu karşılıklı bir ön kontrat hazırlamanız gerekiyor. 

6) Hukuki danışmanız kontratın dışında alacağınız konut ile ilgili yasal kontrolleri gerçekleştirmesi gerekli. 

7) Notere giderek işlemi tamamen yasal düzleme koyunuz. 

8) Her şeyden emin olduktan sonra satın alım kontratını imzalayın

Yunanistan Gayrimenkul Piyasası hakkında daha fazla bilgi almak için formu doldurun.