Yunanistan’da Ev Fiyatlarındaki Artış 2022’de Devam Edecek

Yunanistan’da Ev Fiyatlarındaki Artış 2022’de Devam Edecek

Uzmanlara göre, Yunanistan’da emlak fiyatları 2022’de artmaya devam edecek. Ancak bu yükseliş geçen yıla oranla daha yavaş bir hızda gerçekleşecek.

Yunanistan Merkez Bankası’nın resmi verilerine göre, geçen yıl Yunanistan ekonomisi %7-8’lik bir büyüme gösterdi ve ev fiyatları yılın ilk dokuz ayında yaklaşık %6 arttı. Ofis alanı fiyatları, düşük arz seviyelerinin ortasında önceki altı aylık dönemdeki %0,7’lik artışa kıyasla, yılın ilk yarısında Atina’da %3,2 arttı.

Yunanistan ekonomisinin 2022’de % 5 oranında genişleyecek olması konut fiyatlarının %3 ile 4 arasında daha yavaş bir hızda artmasına neden olabilir. Bununla birlikte Yunanistan’da devam eden altyapı projeleri, genişleyen karayolu ve toplu taşıma ağları gibi unsurlar fiyat artışlarına ivme kazandırabilir.

Fiyatlar Hala 2008 Seviyesinin Altında

Uzmanlar Yunanistan’da ev fiyatlarının, Yunanistan ekonomisinin en zor dönemlerinden biri olan 2008’e görülen en yüksek seviyelerin hala %30 gerisinde olduğuna dikkat çekiyor. Bu da yükseliş için hala alan olduğunu gösteriyor.

Hükümet girişimleri de iç pazara bir destek sağlıyor. Aralık ayında yetkililer, Yunanistan’ın yeni inşa edilen mülkler üzerindeki KDV vergisinin dondurulmasını 2025’e kadar uzatacağını belirtmişti.

Bununla birlikte, Yunanistan konut piyasasınaa yerlilerden çok yabancıların ilgi göstermesi dikkat çekiyor. Yabancılar özellikle adalara ve Atina’ya odaklanırken, uzmanlar, bu talebin ülkenin geneline yayılmasının dengeli büyüme için gerekli olduğunu belirtiyor.

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin için Ne Yapabiliriz

2014 yılında başlattığımız Paladin üzerinden, Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya’daki lokal ekiplerimizle size yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda destek veriyoruz.

Kurulduğumuz günden beri yüzlerce yatırımcımızı ve ailelerini Avrupa ve Amerika kıtalarında farklı ülkelerde oturma izni ve vatandaşlık sahibi yaptık.

Yunanistan’ın yatırım yoluyla oturma izni programı Yunanistan Golden Visa ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçin. Deneyimli ekibimizden destek alarak, Yunanistan’da emlak yatırımınızı en etkili şekilde yönetin.