Yunanistan’da Yabancıların Gayrimenkul Yatırımı İkinci Çeyrekte %76 Arttı

Yunanistan’da Yabancıların Gayrimenkul Yatırımı İkinci Çeyrekte %76 Arttı

Yunanistan’da yabancı yatırımcılardan gelen gayrimenkul yatırımları, Yunan ekonomisindeki güçlü toparlanma ve küresel olarak gelişen emlak piyasaları sayesinde yılın ikinci çeyreğinde %76 arttı.

Yunanistan Merkez Bankası’ndan alınan veriler, emlak sektörüne yapılan doğrudan yabancı yatırımın, bir önceki yılın aynı döneminde 140,6 milyon Euro iken, bu yıl 247,7 milyon Euro’ya yükseldiğini gösteriyor. Rakam bu yıl Ocak-Mart döneminde 214 milyon Euro olarak gerçekleşmişti.

En Çok Talep Orta Avrupa Ülkelerinden

Açıklamalara göre en çok talep Almanya (%45), İsviçre (%15) ve Avusturya’dan geliyor (%10). Bu ülkeleri Rusya ve ABD izliyor.

Yılın ilk yarısında artan konut talebinin arkasında çoğunlukla yabancı alıcılar yer alsa da, Yunan hane halkı arasında da satın alma ilgisi artmış durumda.

Atina ve Kiklad Adaları Revaçta

Yunanistan’da yabancıların ev arayışı en çok Kiklad Adaları, Atina (orta ve güney ilçeler) ve kuzeyde Halkidiki’yi hedef alıyor.

Kiklad Adaları arasında en çok ilgiyi ise Naxos, Paros, Mikonos, Santorini ve Syros çekiyor. Bir sonraki en popüler bölge, Atina’nın merkezi (Kolonaki-tarihi merkez-Pangrati) ve başkentin sahil şeridinin yanı sıra güney banliyöleri.

Ayrıca Girit ve Korfu’daki mülklere ve Mora Yarımadası’nın Porto Heli gibi kıyı bölgelerine de yoğun bir ilgi olduğu görülüyor.

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin için Ne Yapabiliriz

2014 yılında başlattığımız Paladin üzerinden, Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya’daki lokal ekiplerimizle size yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda destek veriyoruz.

Kurulduğumuz günden beri yüzlerce yatırımcımızı ve ailelerini Avrupa ve Amerika kıtalarında farklı ülkelerde oturma izni ve vatandaşlık sahibi yaptık.

Yunanistan’ın yatırım yoluyla oturma izni programı Yunanistan Golden Visa ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçin. Deneyimli ekibimizden destek alarak, Yunanistan’da emlak yatırımınızı en etkili şekilde yönetin.