Yunanistan Golden Visa Programı

Yunanistan’ın ekonomik ve politik yapısında yaşanan istikrarlı gelişmeler Yunanistan’ı bir yatırım merkezine dönüştürme yolunda… Yunanistan Golden Visa Programı ile gayrimenkul yatırımı yaparak Yunanistan’da oturma izni elde edebilir, Avrupa’da özgürce dolaşabilirsiniz.

Yunanistan Golden Visa Programı Nedir?

2013 yılında yürürlüğe konan Yunanistan Golden Visa Programı gayrimenkul yatırımı karşılığında yatırımcıların oturma izni sağlıyor. Aile için yapılan başvurularda eş ve 21 yaşından küçük çocuklar da oturma izninden faydalanabiliyor ve program Yunanistan’da zaman geçirme şartı tutmuyor. Oturma izni 5 yıl için veriliyor ve yatırımcı yaptığı yatırıma sahip olduğu sürece her 5 yılda bir tekrar yenilenebiliyor.

Yunanistan’da oturma izni resmi Yunan makamlarınca veriliyor ve oturma izni sahibinin ülkede resmi olarak ikamet etmesini sağlıyor. En az 250,000 € değerinde bir gayrimenkul yatırımını takiben bu oturma iznine sahip olmak mümkün.

Ailenizle Beraber Yunanistan’da Yaşayın

Sadece 250,000 € değerinde bir gayrimenkul sahibi olarak kendiniz eşiniz ve 21 yaşından küçük çocuklarınız için Yunanistan’da yenilenebilir 5 yıllık oturma izni almak mümkün. Binlerce yıllık tarihi ve muhteşem iklimi ile dünyanın en gözde tatil destinasyonlarından biri olan Yunanistan’da yaşamak için ülkenin güzelliği bile yeter ama Yunanistan Golden Visa Programı bundan çok daha fazlasını sunuyor.

Avantajlı Golden Visa Programı

Avrupa’daki diğer Golden Visa Programlarına kıyasla Yunanistan Golden Visa Programı çok daha basit, ucuz ve hızlı. Sadece 250,000 €’yu aşan bir gayrimenkul yatırımını takiben gerekli evrakları sağladığınız halde çok kısa sürede 5 yıllık oturma izninizi elde edebilirsiniz.

Yatırım yoluyla alınan oturma izni başvuran yatırımcının eşini ve 21 yaşından küçük çocuklarını da kapsıyor. Golden Visa Programının sağladığı bu oturma izni çalışma, sağlık ve eğitim hizmetlerinden faydalanmak gibi pek çok hakkı da içeriyor. Eşiniz ve çocuklarınızla Avrupa standartlarında güvenli bir hayat sürmek için Yunanistan’dan gerekli meblağda bir ev almanız yeterli.

Avrupa’da Serbest Dolaşım

Avrupla Birliği’ne üye olan Yunanistan’da yasal oturma iznine sahip olmanın en temel faydalarından biri Schengen belgesindeki bütün ülkelere vizesiz kolay giriş imkânı sağlaması. Yunanistan Golden Visa Programı sadece kalıcı olarak Avrupa içerisinde hareket özgürlüğü elde etmek için bile gayet cazip bir yöntem.

Yunanistan’ın yatırım yoluyla sağladığı oturma izninin yatırımcılar için bir başka kolaylığı da oturma izninin korunumu için ülke içerisinde zaman geçirmeyi şart koşmaması. Yunanistan gayrimenkul piyasasının değeri düzenli her yıl olarak artıyor. Eğer sadece kâr elde etmek amaçlı yatırım yapmak isterseniz ülke içerisinde bulunmanızı gerektirmediği için Yunanistan yatırım amaçlı gayrimenkul almak isteyenler için de çok cazip bir seçenek.

Yunanistan Golden Visa Programı için Yatırım Seçenekleri

  • En az 250,000 € değerinde gayrimenkul yatırımı yapmak,
  • Otel veya tatil yerlerinde en az 10 yıl süreyle konaklamak için yapılan kira sözleşmesi,
  • En az 5 yıl elde tutmak suretiyle Yunanistan devletinden alınan en az 800,000 € değerinde tahvil alımı,
  • En az 3 yıl elde tutmak suretiyle gayrimenkul yatırım şirketlerinden alınan en az 400,000 € değerinde hisse senedi,
  • Bir Yunanistan bankasında en az 400,000 € değerinde mevduat hesabı sahibi olmak.

Yunanistan Golden Visa Programı için Uygunluk Kriterleri

Öncelikle başvuru yapabilmek için Avrupa Birliği dışında kalan bir ülkenin vatandaşı olmak gerekiyor. Ayrıca oturma izni alabilmek için başvuru sahibinin Yunanistan vizesi almış olması gerekiyor.

1) Kişisel olarak veya hisselerinin tamamına sahip oldukları bir tüzel kişilik üzerinden Yunanistan’da en 250,000 € değerinde mülk sahibi olanlar.

2) Otel konaklaması veya  4002/2011 yasasının ikinci paragrafının 8. Maddesi kapsamındaki tatil yerleri için toplam tutarı 250,000 € meblağı geçen ve en az 10 yıl süreli devre mülk (kira) anlaşması imzalamış olanlar.

3) Alındığı zamanki değeri veya şu anki nesnel piyasa değeri 250,000 €’yu aşan bir gayrimenkulü 4146/2013 kararnamesinden önce satın almış olanlar.

4) Tamamen yasal olarak bağış veya miras yoluyla en az 250,000 € değerindeki bir gayrimenkulün tamamının mülkiyetine geçenler. Bu şekilde alınan oturma izni aile üyelerini kapsamaz.

5) Arsa satın alım bedeli ve inşaat şirketi ile yapılan kontratın değeri toplam 250,000 €’yu aştığı takdirde Yunanistan’da arsa satın almış ve üzerine inşaat yapmak isteyenler.

Sık Sorulan Sorular

Yunanistan’da Oturma İzni Almak için En Uygun Seçenek Nedir?

Her ne kadar yatırımcının amacı ve imkânları doğrultusunda en uygun yatırım seçeneği değişse de en çok tercih edilen ve genelde en uygun olan yöntem en az 250,000 € değerinde bir konut satın almak.

Golden Visa Programı ile Yunanistan Vatandaşı Nasıl Olunur?

Golden Visa sahibi olduktan sonra Yunanistan ikinci vatandaşlığa almak mümkün fakat Golden Visa Programı normal vatandaşlık süreci dışında daha kolay bir alternatif sunmuyor. En az 7 seneyi çok büyük ölçüde Yunanistan’da geçirmeniz gerekiyor.

250,000 € Değerindeki Gayrimenkul Yatırımını Tek Bir Mülk Üzerinden Mi Sağlamak Zorundayım?

Hayır, doğrudan kendi kişiliğiniz veya hisselerinin tamamına sahip olduğunuz bir tüzel kişilik üzerinden sahip olduğunuz birden fazla gayrimenkulün toplam değeri 250,000 €’yu geçtiği sürece başvurabilirsiniz.

Ortak Mülkiyet Üzerinden Başvurabilir Miyim?

Ortak mülkiyet hâlinde ortakların her birinin en az 250,000 € değerinde yatırım yapmış olması gerekmekte. Bu duruma tek istisna, belirlenmiş paylar olmadan evli çiftlerce yapılan iştirak mülkiyeti. Eşinizle beraber mülkün tamamı üzerinde söz hakkı veren ortak bir satın alımın toplamda en az 250,000 € olması yeterli.

Yunanistan Golden Visa Schengen Bölgesinde Serbest Dolaşım Hakkı Tanır Mı?

Tüm Schengen ülkelerinde vize almadan dilediğiniz kadar seyahat edebilirsiniz. Ayrıca bir vize almanıza gerek yoktur. İngiltere gibi Schengen ülkesi olmayan ülkeler için vize almanız gerekir.

Yunanistan Oturma İzninin Süresi Ne Kadardır?

Yunanistan Golden Visa yatırımı ile elde ettiğiniz oturma izninin 5 yıl boyunca geçerlidir. 5. yılın ardından oturma izni 5 yıllık periyotlar halinde sınırsız yenilenebilir.

Paladin Tüm Golden Visa Sürecini Benim Adıma Yönetiyor Mu?

Tüm bu hizmetleri sizin adınıza takip edip, gelişmelerden sizi haberdar ediyoruz. İster yatırım amaçlı, ister tam yerleşim olarak düşünün, tüm süreçleri sizi yormadan sonlandırıyoruz. Ayrıntılar için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Son zamanlarda hızla büyüyen ve gelişen Yunanistan’a yatırım yapın ve Yunanistan’ın ilerleyen ekonomisindeki fırsatları değerlendirin. İster oturum izni almak için, ister karlı bir gayrimenkul yatırımı yapmak için çıkacağınız bu serüvenin her adımında Paladin, yanınızda güveneceğiniz rehberiniz olsun!

Yunanistan Golden Visa, Gayrimenkul Yatırım ve Oturma İzni hakkında bilgi almak için formu doldurun.

Yunanistan Golden Visa başvuru süreci oldukça kolay ve direkttir. İlk adım olarak, başvuru sahibi, kendi ülkesindeki Yunan konsolosluğuna giriş vizesi için başvuruda bulunmalıdır. Ardından, Golden Visa programı gerekli tüm belgeleri toplamalı ve sağlamalıdır. Bundan sonra, hazırlanan tüm evraklar yetkili birimlere teslim edilmelidir. Başvuru sahibi, gerekli tüm belgeleri giriş vizesinin bitim tarihinden önce teslim etmiş olmalıdır. Son olarak, başvuru sahibi giriş vizesini kullanarak yetkili makamlarla yasal işlem ve işlemlerde bulunmalıdır. Golden Visa programı kapsamında bazı ülkeler sadece bir tane mülk yatırımına izin verirken Yunanistan Golden Visa Programı yatırımcılara, şart koşulan yatırım miktarı totaled sağlandığı sürece, birden fazla gayrimenkul yatırımı gerçekleştirme imkanı sunuyor. Dolayısıyla, programın yatırım gereksinimleri karşılandığı sürece oldukça esnek olduğunu söylemek mümkün.

Yunanistan Golden Visa programı ile yatırımcılar Yunanistan’ın gelişen ekonomisinde karlı bir yatırım yapabilir. Yunanistan’ın yatırım yoluyla oturma izni programı dünyanın pek çok ülkesinden yatırımcının ilgisini çekiyor. Avrupa’da kalıcı oturma sahibi olmak isteyen yatırımcılar gayrimenkul yatırımında bulunabilirler. 2009’da başlayan finansal kriz ile birtakım zorluklar yaşayan Yunanistan eski günleri geride bırakmış gibi görünüyor. Yunanistan ekonomisi gittikçe güçleniyor ve yeni hükümetin getirdiği politikalar yabancı yatırımcılar için avantajlar sunuyor. Hükümet, vergi kesintileri getirerek Yunanistan’a yatırımı teşvik ediyor. İstatistiki veriler incelendiğinde Yunanistan’a yapılan yatırımlarda artış olduğu gözlemleniyor. Yunanistan ekonomisini toparlamasıyla birlikte bir yatırım merkezine dönüşebilir. Yunanistan Golden Visa programı pek çok otorite tarafından yatırım yoluyla oturma programları içerisinde en iyi program olarak gösteriliyor. Yunanistan’ın bir diğer güçlü yönü ise kuşkusuz turizm sektörüdür. Yunanistan gayrimenkul sektörü ve turizm sektörünün gösterdiği başarılarla ekonomisini toparlıyor. Golden Visa’ya başvuran yatırımcılar Yunanistan’da hem ev sahibi oluyorlar hem de kalıcı oturma iznine sahip oluyorlar. Yunanistan Golden Visa programına Çin, Rusya ve Türkiye’den birçok yatırımcı başvuruyor. En çok tercih edilen yatırım çeşidi gayrimenkul yatırımıdır. Aynı zamanda diğer yatırım yoluyla oturma izni programlarıyla karşılaştırıldığında en uygun yatırım miktarına sahip olan program eşsiz fırsatlar sunuyor. Yunanistan’da kalıcı oturma izni elde etmek için şartlar nelerdir? Yunanistan Golden Visa programına başvuranlar en çok gayrimenkul yatırımı seçeneğini tercih etmektedir. Gayrimenkul yatırımı için minimum yatırım ücreti 500.000 Eurodur. Yunanistan’da oturma izni beş yıllığına verilir ve yatırımcıların sınırsız yenileme hakları vardır. Yunanistan Golden Visa programının en büyük avantajlarından biri Avrupa’daki en düşük yatırım miktarına sahip olmasıdır. Böylelikle, AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları nispeten uygun fiyatlı bir yatırım karşılığında Avrupa’da oturma izni sahibi olabilir. Gayrimenkul yatırımında Yunanistan’ın sağladığı avantajlar uluslararası piyasa büyük ses getiriyor. Pek çok yabancı yatırımcı ve turist Yunanistan’da yaşamanın ayrıcalıklarını gördükten sonra oturma izni programını daha detaylı inceliyor. Yunanistan’ın ekonomisinde gözlemlenen gelişmeler ülkeyi daha cazip kılıyor. Yunanistan’da turizm sektörünün hızlı bir şekilde geliştiğini söylemek mümkün. Dünyanın her ülkesinden pek çok turist her sene Yunanistan’ı ziyaret ediyor. Özellikle Yunan adaları pek çok turisti cezbediyor. Sıcak iklimi, eşsiz doğası ve sahilleri Yunanistan’ı vazgeçilmez bir destinasyon haline getiriyor. Bu sebeplerden ötürü Yunanistan’a pek çok turizm yatırımı yapılıyor. Büyük otel ve turistik konut projelerini Yunanistan’da sıkça bulmak mümkün. Adaylar dilerse turizm yatırımı yaparak Golden Visa başvurusunda bulunabilirler. Yunanistan’ın en güçlü yönlerinden biri olan turizme yatırım yapmak çok mantıklı bir karar olacaktır.

Yunanistan Golden Visa Yatırım Gereksinimleri

2013 yılının sonlarında başlayan ve ülkeyi 5 yıldır içinde bulunduğu finansal krizden çekmeye yardımcı olan Yunanistan Golden Visa Programı o zamandan beri, dünyadaki en başarılı programlardan biri oldu. Program bir AB üye ülkesinde 250.000 € yatırım ile süreli ikamet izni verir. İzin kalıcıdır; ancak her beş yılda bir yenilenmesi gerekir. En popüler seçenek gayrimenkul yatırım seçeneği olmasına rağmen, programın başka yöntemleri de vardır.

1. Gayrimenkul Yatırım Seçeneği

Bu seçenek, yatırımcıların Yunanistan Golden Visa’ya en az 250.000 € değerinde Yunanistan gayrimenkulü ile başvurmalarını sağlar. Bu, programın başlangıcından bu yana en popüler seçenektir. Finansal çekiciliği nedeniyle çoğunlukla tercih edilmiştir. Eğer başvuranlar merkezi bir alanda karlı bir fırsat bulabilirlerse, uzun süre yüksek getiri ve kar elde etme şansı çok yüksektir. Yıllarca süren durgunluktan sonra Yunanistan’ın gayrimenkul sektörünü canlandıran ve popüler alanların dinamizmini geri getiren Yunanistan Golden Visa Programı’nın gayrimenkul yatırımı, şu anda AB üyesi bir devlet ikamet izni almanın en popüler yöntemlerinden biridir.

2.Turizm Yatırım Seçeneği

Yunanistan Golden Visa Programı, bu yöntemi kullanmak isteyen yatırımcılara, programa entegre edilmiş çok sayıda akredite kurum veya turizm beldesi sunmaktadır. Yunanistan Golden Visa Programı’nın bu seçeneği, yatırımcıların otel konaklama yerleri veya söz konusu turistik konutlar için en az 10 yıllık kira sözleşmesi imzalamasını gerektirir.

3.Devlet Tahvili Seçeneği

Yunanistan Golden Visa Programı’nın bir başka seçeneği de yatırımcıların Yunan devlet tahvillerine yatırım yapmalarını ve yatırımlarını en az beş yıl sürdürmelerini gerektiriyor. Bu seçenek için minimum yatırım gereksinimi 800.000 € ‘dur. Her ne kadar bu seçenek ülkenin önceki yıllardaki finansal durumu nedeniyle şüpheyle karşılanmış olsa da, Yunanistan ekonomisi istikrarlı büyümeye doğru iyileşme ve ilerleme belirtisi gösterdiğinden, bu yatırım opsiyonunun zamanla popülerlik kazanması öngörülüyor.

4.Şirket Paylaşımı Seçeneği

Yatırımcılar, Yunanistan daimi ikametgahına giden bir yol olarak emlak şirketi hisselerine veya tahvillerine yatırım yapmayı seçebilirler. Bu seçenek yatırımcıların yatırımlarını en az üç yıl boyunca elinde tutmasını gerektirir ve gereken minimum yatırım tutarı 400.000 € ‘dur.

5.Banka Para Yatırma Seçeneği

Son olarak, yatırımcılar Yunan bankalarına en az 400.000 € yatırarak yatırımlarını gerçekleştirmeyi seçebilirler.