Yunanistan Golden Visa Programı

Son zamanlarda hızla büyüyen ve gelişen Yunanistan’a yatırım yapın ve Yunanistan’ın ilerleyen ekonomisindeki fırsatları değerlendirin. İster oturum izni almak için, ister karlı bir gayrimenkul yatırımı yapmak için çıkacağınız bu serüvenin her adımında Paladin, yanınızda güveneceğiniz rehberiniz olsun!

Yunanistan Golden Visa, Gayrimenkul Yatırım ve Oturma İzni hakkında bilgi almak için formu doldurun.

  Yunanistan Golden Visa başvuru süreci oldukça kolay ve direkttir. İlk adım olarak, başvuru sahibi olarak, Yunan konsolosluğuna giriş vizesi için başvuruda bulunmalısınız. Ardından, Golden Visa programı gerekli tüm belgeleri toplamalısınız. Bundan sonra, hazırladığınız tüm evrakları yetkili birimlere teslim etmeniz gerekir. Gerekli tüm belgeleri giriş vizesinin bitim tarihinden önce teslim etmiş olmalısınız. Son olarak giriş vizenizi kullanarak yetkili makamlarla yasal işlem ve işlemlerde bulunmalıdır. 

  Golden Visa programı kapsamında bazı ülkeler sadece bir tane mülk yatırımına izin verirken Yunanistan yatırımcılara, şart koşulan yatırım miktarı sağlandığı sürece, birden fazla gayrimenkul yatırımı gerçekleştirme imkanı sunuyor. Dolayısıyla, programın yatırım gereksinimleri karşılandığı sürece oldukça esnek olduğunu söylemek mümkün.

  Golden Visa Yunanistan Programı’na Bakış

  Yunanistan Golden Visa programı ile Yunanistan’ın gelişen ekonomisinde karlı bir yatırım yapabilirsiniz. Yunanistan’ın yatırım yoluyla oturma izni programı dünyanın pek çok ülkesinden yatırımcının ilgisini çekiyor. Avrupa’da kalıcı oturma sahibi olmak isteyen yatırımcılar gayrimenkul yatırımında bulunmayı oldukça karlu buluyorlar.

  2009’da başlayan finansal kriz ile birtakım zorluklar yaşayan Yunanistan eski günleri geride bırakmış gibi görünüyor. Yunanistan ekonomisi gittikçe güçleniyor ve yeni hükümetin getirdiği politikalar yabancı yatırımcılar için avantajlar sunuyor. Hükümet, vergi kesintileri getirerek Yunanistan’a yatırımı teşvik ediyor. İstatistiki veriler incelendiğinde Yunanistan’a yapılan yatırımlarda artış olduğu gözlemleniyor.

  Yunanistan Altın Vize programı pek çok otorite tarafından yatırım yoluyla oturma programları içerisinde en iyi program olarak gösteriliyor. Yunanistan’ın bir diğer güçlü yönü ise kuşkusuz turizm sektörü. Yunanistan gayrimenkul sektörü ve turizm sektörünün gösterdiği başarılarla ekonomisini toparlıyor. Golden Visa’ya başvuran yatırımcılar Yunanistan’da hem ev sahibi oluyorlar hem de kalıcı oturma iznine sahip oluyorlar. Golden Visa Yunanistan programına Çin, Rusya ve Türkiye’den birçok yatırımcı başvuruyor. En çok tercih edilen yatırım çeşidi gayrimenkul yatırımıdır. Aynı zamanda diğer yatırım yoluyla oturma izni programlarıyla karşılaştırıldığında en uygun yatırım miktarına sahip olan program eşsiz fırsatlar sunuyor. 

  Yunanistan Golden Visa Şartları Nelerdir? 

  Yunanistan Golden Visa programına başvuranlar en çok gayrimenkul yatırımı seçeneğini tercih etmektedir. Gayrimenkul yatırımı için minimum yatırım ücreti 250.000 Euro’dur. Yunanistan’da oturma izni beş yıllığına verilir ve yatırımcıların sınırsız yenileme hakları vardır. Yunanistan Altın Vize programının en büyük avantajlarından biri Avrupa’daki en düşük yatırım miktarına sahip olmasıdır. Böylelikle, AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları nispeten uygun fiyatlı bir yatırım karşılığında Avrupa’da oturma izni sahibi olabilir. 

  Gayrimenkul yatırımında Yunanistan’ın sağladığı avantajlar uluslararası piyasa büyük ses getiriyor. Pek çok yabancı yatırımcı ve turist Yunanistan’da yaşamanın ayrıcalıklarını gördükten sonra oturma izni programını daha detaylı inceliyor. Yunanistan’ın ekonomisinde gözlemlenen gelişmeler ülkeyi daha cazip kılıyor. Yunanistan’da turizm sektörünün hızlı bir şekilde geliştiğini söylemek mümkün. Dünyanın her ülkesinden pek çok turist her sene Yunanistan’ı ziyaret ediyor. Özellikle Yunan adaları pek çok turisti cezbediyor. Sıcak iklimi, eşsiz doğası ve sahilleri Yunanistan’ı vazgeçilmez bir destinasyon haline getiriyor. Bu sebeplerden ötürü Yunanistan’a pek çok turizm yatırımı yapılıyor. Büyük otel ve turistik konut projelerini Yunanistan’da sıkça bulmak mümkün. Gayrimenkul yatırımın yanı sıra, dilerseniz turizm yatırımı yaparak Altın Vize Yunanistan başvurusunda bulunabilirsiniz. Yunanistan’ın en güçlü yönlerinden biri olan turizme yatırım yapmak da mantıklı bir karar olacaktır.

  Yunanistan Golden Vize Yatırım Gereksinimleri

  2013 yılının sonlarında başlayan ve ülkeyi beş yıldır içinde bulunduğu finansal krizden çekmeye yardımcı olan Yunanistan Golden Visa Programı o zamandan beri, dünyadaki en başarılı programlardan biri oldu. Program bir AB üye ülkesinde 250.000 Euro yatırım ile süreli ikamet izni verir. İzin kalıcıdır; ancak her beş yılda bir yenilenmesi gerekir. En popüler seçenek gayrimenkul yatırım seçeneği olmasına rağmen, programın başka yöntemleri de vardır.

  1. Gayrimenkul Yatırım Seçeneği

  Bu seçenek, yatırımcıların Altın Vize Yunanistan programına en az 250.000 Euro değerinde Yunanistan gayrimenkulü ile başvurmalarını sağlar. Bu, programın başlangıcından bu yana en popüler seçenektir. Finansal çekiciliği nedeniyle çoğunlukla tercih edilmiştir. Eğer başvuranlar merkezi bir alanda karlı bir fırsat bulabilirlerse, uzun süre yüksek getiri ve kar elde etme şansı çok yüksektir. Yıllarca süren durgunluktan sonra Yunanistan’ın gayrimenkul sektörünü canlandıran ve popüler alanların dinamizmini geri getiren Yunanistan Golden Visa Programı’nın gayrimenkul yatırımı, şu anda AB üyesi bir devlet ikamet izni almanın en popüler yöntemlerinden biridir.

  1. Turizm Yatırım Seçeneği

  Golden Visa Programı, bu yöntemi kullanmak isteyen yatırımcılara, programa entegre edilmiş çok sayıda akredite kurum veya turizm beldesi sunmaktadır. Altın Vize Yunanistan Programı’nın bu seçeneği, yatırımcıların otel konaklama yerleri veya söz konusu turistik konutlar için en az 10 yıllık kira sözleşmesi imzalamasını gerektirir.

  1. Devlet Tahvili Seçeneği

  Yunanistan Golden Visa Programı’nın bir başka seçeneği de yatırımcıların Yunan devlet tahvillerine yatırım yapmalarını ve yatırımlarını en az beş yıl sürdürmelerini gerektiriyor. Bu seçenek için minimum yatırım gereksinimi 400.000 Euro’dur. Her ne kadar bu seçenek ülkenin önceki yıllardaki finansal durumu nedeniyle şüpheyle karşılanmış olsa da, Yunanistan ekonomisi istikrarlı büyümeye doğru iyileşme ve ilerleme belirtisi gösterdiğinden, bu yatırım opsiyonunun zamanla popülerlik kazanması öngörülüyor.

  1. Şirket Paylaşımı Seçeneği

  Yatırımcılar, Yunanistan daimi ikametgahına giden bir yol olarak emlak şirketi hisselerine veya tahvillerine yatırım yapmayı seçebilirler. Bu seçenek yatırımcıların yatırımlarını en az üç yıl boyunca elinde tutmasını gerektirir ve gereken minimum yatırım tutarı 400.000 Euro ‘dur.

  1. Para Transferi Seçeneği

  Son olarak, yatırımcılar Yunan bankalarına en az 400.000 Euro yatırarak Yunanistan Golden Vize yatırımlarını gerçekleştirmeyi seçebilirler.

  Yunanistan Golden Visa Programı’nın Faydaları

  Programın bu kadar popüler olmasının belli başlı sebepleri bulunuyor. Bu avantajların bazılarını sizin için aşağıda sıraladık.

  • Yunanistan’da İkamet Hakkı
  • Schengen Bölgesinde Vizesiz Seyahat
  • Euro Bazlı Kira Getirisi
  • Aile Üyelerinizi Programa Dahil Etme

   

  Yunanistan’da İkamet Hakkı

  Yunanistan vizesi alma prosedürünü tamamladığınızda ailenizle birlikte Yunanistan’da yaşama hakkı kazanırsınız. Bununla beraber, herhangi bir kalış zorunluluğu olmadığını da not düşelim. Dilerseniz Yunanistan’a hiç gitmeden bile oturma hakkınızı koruyabilirsiniz.

  Schengen Bölgesinde Vizesiz Seyahat Fırsatı

  Golden Visa aldığınızda Schengen Bölgesinde vizesiz seyahat etme hakkı kazanırsınız. Böylece herhangi bir evrak toplamadan ve vize başvurusu yapmadan özgürce seyahat edebilirsiniz. Bu hak, Yunanistan Altin Vize programın Türk vatandaşları için sunduğu en büyük avantajlardan biridir.

  Euro Bazlı Kira Getirisi Elde Etme Şansı

  Yunanistan emlak piyasası son yıllarda büyük ilgi görüyor. Yunanistan’da ev yatırımı yaptığınızda, evinizi uzun veya kısa dönem olarak kiraya verebilir ve böylece Euro bazında kira getirisi elde edebilirsiniz.

  Aile Üyelerinizi Ekleme İmkanı

  Yunanistan Altin Vize ile aile üyelerinize de oturma izni alabilirsiniz. Eşiniz ve 21 yaşının altındaki çocuklarınızın yanı sıra anne babalarınız da programa dahil olabilirler. Ayrıca eşinizin anne babası da programa katılma fırsatından yararlanabilirler.

  Golden Visa ile Yunanistan Vatandaşlığı Almak

  Golden Visa oldukça avantajlı bir program olsa da, eğer vatandaşlık almak istiyorsanız ülkede en yedi yıl yaşamanız gerektiğini hatırlatalım. Bunun yanı sıra, Yunanistan’da vergilerinizi ödemiş olmalı ve ülkeye bağlılığınızı ispat edebiliyor olmanız beklenmektedir.