Portekiz'de Gayrimenkul

Ekonomisi düzenli olarak büyüyen Portekiz gayrimenkul yatırımı için çok özel avantajlar sunuyor. Zaten Avrupa’nın en güçlü turizmine sahip olan ülkelerden biri olan Portekiz’in gayrimenkul pazarı bu değişimler eşliğinde çok kazançlı ve akışkan bir hâl aldı.

Neden Portekiz Gayrimenkul Yatırımı için Çok İyi Bir Seçenek?

Yatırım Pazarı

2010-2014 yıllarındaki krizin ardından Portekiz devleti ülkeyi kalkındırmak amaçlı girişimciliği teşvik eden pek çok politikayı yürürlüğe koydu. Özellikle ülkenin başkenti Lizbon’da birkaç sene içerisinde 2500’den fazla girişimcilik şirketi kuruldu. Şehrin dokusu Avrupa’nın temel ticari merkezlerinden biri olma yolunda hızla değişirken gayrimenkul yatırımcıları için çok ender bir fırsat sunuyor.

Vergi Kolaylıkları

Portekiz’in vergilendirme konusundaki en ayrıcalıklı özelliği yabancı gelirlerden çok düşük bir oranda vergi talep etmesi. 2004 yılında kaldırılan miras vergisi de gayrimenkul aktarımında çok büyük kolaylık sağladı.

Kısa Yoldan AB Vatandaşlığı

Portekiz’in Golden Visa Programı 500,000 € ve üzeri değerde yatırım yapan AB dışı uyruklu yatırımcılara aşamalı olarak 5 sene içerisinde vatandaşlık alma hakkı veriyor. Program çerçevesinde alınan oturma izni ve ardından vatandaşlık yabancı yatırımcıya bütün Schengen Bölgesi ülkelerindeki sağlık ve eğitim hizmetlerine tümüyle erişim sağlıyor.

Girişimcileri Teşvikler

Portekiz hükümeti yeni açılan iş yerleri için pek çok farklı teşvik programı sunuyor. Son yıllarda Lizbon’da kurulan iş yerlerinin sayısındaki muazzam artışın önemli bir sebebi de bu teşvik politikaları.

İstikrarlı Portekiz Ekonomisi

Portekiz 2010-2014 yılları arasında çok ciddi bir ekonomik kriz yaşamıştı. Krizi takiben Portekiz devleti çok kısa süre içerisinde kalkınma amacıyla çok sayıda inovatif politikayı yürürlüğe koyarak Portekiz’i yatırımcılar için Avrupa’daki en çekici merkezlerden biri hâlinegetirdiler. 2012 yılından bu yana Portekiz ekonomisi istikrarla büyümeye devam ediyor. 2012 yılından bu yana Portekiz’in gayri safi yurt içi hasılası ivmeyle artmaktaydı; 2017 yılında %2.8’lik bir büyüme gösteren Portekiz ekonomisi ivmesini kaybetse de istikrarlı birşekilde büyümeye devam ediyor. 

Portekiz’in Turizm Sektörü

Portekiz Avrupa’nın en popüler turistik destinasyonları arasında yer alıyor. Portekiz, Avrupa ülkeleri arasında turizm sektörünün ülkenin gayri safi yurt içi hasılası içerisinde en yüksek katkı payına sahip olduğu ülkelerden biri. 2018 yılında turizm sektörünün Portekiz gayri safi yurt içi hasılasına doğrudan katkısı %7’yi geçti; dolaylı katkısı ile beraber turizmin toplam katkısı bütün GSYİH’nın neredeyse beşte birine tekabül ediyor. Portekiz’in toplam ihracatının önemli bir kısmı güçlü turizm sektörünün altında gerçekleşiyor. 2010 yılından 2017’e kadar Portekiz ihracatta her sene ortalama %10’luk önemli bir artış gördü. 

Portekiz’de Gayrimenkul Alım Süreci

1) Kişisel veya profesyonel önceliklerinize göre konut almak istediğiniz bölge ve şehri seçin,

2) Amacınıza en uygun konut tiplerini belirleyin,

3) Kendi bütçenizin yapmak istediğiniz gayrimenkul yatırımı ile tutarlılığından emin olun,

4) Paladin’in deneyimli ekibiyle en uygun gayrimenkülü belirleyin,

5) Seçtiğiniz semte gidip çevresinde zaman geçirin ve isteklerinize uygunluğundan emin olun,

Portekiz Gayrimenkul Piyasası hakkında daha fazla bilgi almak için formu doldurun.