Yunanistan’da Ev Fiyatları İkinci Çeyrekte %4.6 Arttı

Yunanistan’da Ev Fiyatları İkinci Çeyrekte %4.6 Arttı

Yunanistan’da ev fiyatları 2021 yılının ikinci çeyreğinde %4.6 oranında arttı

Avrupa Birliği’nin gelir ve yaşam koşullarına ilişkin istatistiklerine göre, ev sahipliği oranının yaklaşık %73,5 olduğu ve %66’lık Euro bölgesi ortalamasının üzerinde seyrettiği Yunanistan’da mülk, hanehalkı servetinin büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Yunanistan Merkez Bankası verilerine göre, Yunanistan’ın konut emlak piyasasındaki toparlanma, ekonominin geçen yılki pandemi kaynaklı %8.2’lik ekonomik düşüşün ardından toparlanmasıyla ikinci çeyrekte hız kazandı.

Yükselişe Atina Öncülük Ediyor

Yunanistan’ın konut sektöründeki toparlanma büyük ölçüde, genişleyen ekonomiye ve artan dış yatırım ilgisine bağlı. Yunanistan Merkez Bankası verilerine göre, ikinci çeyrekte ev fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,6 arttı ve hız ilk çeyrekteki %3,2’lik artışı geçti.

Bu yükselişe başkent Atina’daki fiyat artışları öncülük etse de, yükseliş trendi, eski ve yeni inşa edilmiş daireler de dahil olmak üzere pazarın tüm alanlarında ve tüm bölgelerde fayda sağladı. Atina’da ev fiyatları yıllık %6.4 arttı.

Aynı verilere göre, Yunanistan’ın 180 milyar Euro’luk ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık %16.2’lik bir artışla, tüketici harcamaları ve yatırımların artmasıyla tahminleri aşarak büyüdü. Konut fiyatları, ülkenin uzun süredir devam eden durgunluğunun başladığı 2008 ile 2017’nin sonu arasında %42 düşmüştü.

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin için Ne Yapabiliriz

2014 yılında başlattığımız Paladin üzerinden, Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya’daki lokal ekiplerimizle size yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda destek veriyoruz.

Kurulduğumuz günden beri yüzlerce yatırımcımızı ve ailelerini Avrupa ve Amerika kıtalarında farklı ülkelerde oturma izni ve vatandaşlık sahibi yaptık.

Yunanistan’ın yatırım yoluyla oturma izni programı Yunanistan Golden Visa ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçin. Deneyimli ekibimizden destek alarak, Yunanistan’da emlak yatırımınızı en etkili şekilde yönetin.