Yunanistan Emlak Piyasası Altyapı Projeleriyle Yeniden Şekilleniyor

Yunanistan Emlak Piyasası Altyapı Projeleriyle Yeniden Şekilleniyor

Yunanistan Merkez Bankası Atina’da ve ülkenin diğer bölgelerinde sürmekte olan bir dizi büyük ölçekli altyapı projesinin Yunanistan’ın emlak piyasasını yeniden şekillendirdiğini söylüyor. Banka aynı zamanda bu projelerle sektöre olan güvenin ve fiyatların arttığına dikkat çekiyor.

Banka, son yayınladığı para politikası raporunda, altyapı ve geliştirme projelerinin konutlarda yeni fırsatlar ortaya çıkarmasıyla 2021’in emlak piyasasının kademeli olarak normale döneceğini belirtti.

Bankaya göre 2020’de ve 2021’in başında konut piyasasının baskılarına, gayrimenkul yatırımları için yurt dışından sınırlı kaynak girişi, azalan konut transferleri ve inşaat sektöründeki olumsuz iş beklentilerine rağmen piyasa oldukça dirençli.

En Büyük Etken Atina Metrosu

Son zamanlarda ilerlemekte olan ve yaşam koşulları üzerinde önemli bir etkisi olacak projeler arasında, ağına 15 istasyon ekleyecek olan Atina metrosunun 4. hattının inşası yer alıyor. Bu proje, Atina’nın yüksek hava kirliliği seviyeleriyle mücadele sürecince çok daha acil bir hale gelmiş durumda.

Eski uluslararası havalimanına yapılan 8 milyar Euro’luk Elliniko yatırımının da, yabancı ev alıcıları arasında popüler olan Atina’nın güneyinde uzanan Atina Rivierası’na büyük bir destek sağladığı görülüyor.

Girit’e Yeni Havalimanı

Emlak piyasası yatırımcıları tarafından yakından izlenen Atina dışındaki önemli projeler arasında Girit’te (Kastelli) yeni bir uluslararası havaalanı inşaatı ve Girit’in kuzey kıyısı boyunca uzanan 2 milyar Euro’luk bir otoyol projesi yer alıyor. Bu otoyol projesi Avrupa’nın en büyük kamu işleri projelerinden biri olarak görülüyor.

Yunanistan Merkez Bankası’nın son verilerine göre Ocak-Mart döneminde konut fiyatları %3.2 oranında arttı. Atina’da, konut emlak fiyatları bir önceki çeyrekteki %5.6’ya kıyasla yıllık bazda %5.4 arttı.

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin için Ne Yapabiliriz

2014 yılında başlattığımız Paladin üzerinden, Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya’daki lokal ekiplerimizle size yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda destek veriyoruz.

Kurulduğumuz günden beri yüzlerce yatırımcımızı ve ailelerini Avrupa ve Amerika kıtalarında farklı ülkelerde oturma izni ve vatandaşlık sahibi yaptık.

Yunanistan’ın yatırım yoluyla oturma izni programı Yunanistan Golden Visa ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçin. Deneyimli ekibimizden destek alarak, Yunanistan’da emlak yatırımınızı en etkili şekilde yönetin.