Atina Emlak Piyasası Yeni Projelerle Canlanıyor

Atina Emlak Piyasası Yeni Projelerle Canlanıyor

Yunanistan emlak piyasasında son dönemde büyük projeler gündem oluşturuyor. Yunanistan’ın başkenti Atina ve çevresinde toplam 10 milyar Euro’yu aşan büyük şehir yenileme ve altyapı projeleri hayata geçecek. Bu projeler sadece halkın yaşam standardını yükseltmekle kalmayacak, emlak yatırımcıları için de önemli fırsatlar sunacak.

Bu projelerin Atina ve çevresindeki emlak piyasasını gelecek 10 yıllık sürede olumlu yönde etkilemesi ve canlı tutması bekleniyor.

Yeni Metro Hattı Emlak Fiyatlarını Etkileyecek

Altyapı projelerinin başında Atina metrosunun uzatılması projesi ve Atina’ya 10 kilometre uzaklıktaki Elliniko projesi geliyor. Atina emlak sektörünü yakından takip edenler, geçmiş deneyimleri de göz önünde bulundurarak özellikle metro hattının ulaşacağı bölgelerde emlak fiyatlarında sıçrama olması kaçınılmaz olduğunu düşünüyor.

Bu büyük projelerin yanı sıra, Ymittos’tan Korydallos’a ve kuzey banliyölerine kadar Atina’nın çeşitli bölgelerinde önemli projeler planlanıyor. 

Bu projelerin getirileri tabii ki bir gecede ortaya çıkmayacak. Atina-Attica Emlakçılar Derneği başkanı Lefteris Potamianos da “Fiyatların 12 ay içinde %30 artmasını beklemeyin” diyor. Emlak uzmanları projelerin etkisinin uzun vadeli düşünülmesi gerektiğini söylüyor. Projeler sadece planladıkları bölgeyi değil tüm Atina’yı etkileyecek. Projelerin ilerlemesine bağlı olarak emlak fiyatlarında da olumlu bir seyir izlenmesi bekleniyor.

Emlak Piyasası Olumsuz Yorumlara Rağmen İstikrarı Korudu

Metro ve Elliniko gibi projelere bağlı emlak piyasasında olumlu havanın hissedilmeye başlandığı ve önümüzdeki yıllarda bu olumlu havanın daha da artacağı belirtiliyor. Potamianos ayrıca geçmişte yeni bir park veya metro istasyonuna 2-3 kilometre uzakta olan yerlerde bile emlak fiyatlarının %20 ve %35 arasında arttığına dikkat çekiyor.

Potamianos, “Pandemi döneminde konut piyasası hiç durmadı. İşlemler azaldı ancak fiyatlarda %15’e varan düşüş tahminleri gerçekleşmedi. Tüm dünya gibi Yunanistan’da da pandemiyle mücadelede önemli yol alınması, aşılama çalışmalarının hızlanması emlak piyasasında canlanmaya neden oluyor. Atina ve çevresindeki emlak piyasasında ayrıca altyapı projelerinin önemli itici güç olacağı tahmin ediyoruz” dedi.

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin için Ne Yapabiliriz

2014 yılında başlattığımız Paladin üzerinden, Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya’daki lokal ekiplerimizle size yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda destek veriyoruz.

Kurulduğumuz günden beri yüzlerce yatırımcımızı ve ailelerini Avrupa ve Amerika kıtalarında farklı ülkelerde oturma izni ve vatandaşlık sahibi yaptık.

Yunanistan’ın yatırım yoluyla oturma izni programı Yunanistan Golden Visa ile ilgili ilave bilgi almak için bizimle iletişime geçin. Deneyimli ekibimizden destek alarak, Yunanistan’da emlak yatırımınızı en etkili şekilde yönetin.