Yunanistan 2022’de En Yüksek Büyüme Oranına Sahip AB Ülkesi Olacak

Yunanistan 2022’de En Yüksek Büyüme Oranına Sahip AB Ülkesi Olacak

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis geçtiğimiz haftalarda bir araya geldi. Görüşmenin ardından Vestager “Yunanistan, önümüzdeki yıl Euro bölgesinde en yüksek büyüme oranına sahip ülke olabilir” açıklamasını yaptı. 

Vestager bunda en büyük etkenin salgın sürecinde izlenen başarılı yönetimin etkili olduğunu ekledi. 

İkilinin yaptığı görüşme sonrası başbakan Mitsotakis “Yunanistan için en kötü senaryo sona erdi, ülkemiz artık hızlıca toparlanacaktır.” dedi. Mitsotakis ayrıca pandemi süreci boyunca uyguladıkları reformların meyvesini şimdi toplamaya başlayacaklarını ifade etti.

Yunan Ekonomisi 2022’de %6 Büyüyebilir

Avrupa Ekonomiden Sorumlu Komisyon Üyesi Paolo Gentiloni de Yunan ekonomisine dair iyimser açıklamalarda bulundu. Gentiloni, salgının turizm üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen Yunanistan’ın büyüme hızının önümüzdeki yıl yüksek olacağının altını çizdi.

Gentiloni yaptığı açıklamada Yunan ekonomisinin 2021’de %4.1, 2022’de ise %6 puan büyümesinin beklendiğini belirtti. Gentiloni, turizm sektörü üzerindeki etkilerin önümüzdeki dönemde azalacağını umduğunu belirtse de, tamamen ortadan kalkmayacağını da ekledi.

Gentiloni “Bu hesaplamaları yaparken, 2021’in ilk çeyreğindeki kısıtlamaların yarattığı negatif etkileri genel bir çerçeveden ele aldık. Bu yüzden tahminlerimiz Yunan otoritelerin kadar yüksek olmasa da olumlu.”

Gentiloni konuşmasında Avrupa Birliği’nin genel durumuyla ilgili de bir açıklama yaptı. Bu açıklamada AB için 2021 büyüme oranı %4.2 olarak belirtilirken, 2022 için bu oran %4.4 olarak öngörüldü.

Gentiloni sözlerine şöyle devam etti: “Yıla zayıf bir başlangıç yaptık ancak artık aşılamayla beraber güçlü bir büyüme öngörüyoruz. İngiltere ve ABD aşılamada çok daha hızlı yok katetti, biz AB olarak biraz geriden geliyoruz ama umutluyuz.”

Yunanistan Emlak Piyasası Güçlenmeye Devam Ediyor

Mayıs ayındaki verilere göre, 2020’de %8.2’lik bir ekonomik düşüşe neden olan pandemiye rağmen, Yunanistan’ın konut emlak piyasasındaki toparlanma 2021’in ilk üç ayında devam etti.

Yunanistan’ın konut sektöründeki iyileşme, büyüyen ekonomi ve yabancı yatırımcıların ilgisinden kaynaklanıyor. Bank of Greece verilerine göre, daire fiyatları ilk çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre %3.2 arttı. 

Emlak piyasasındaki yükselişe Atina öncülük etti. Atina’da ev fiyatları %5.4 oranında artış gösterdi. Bunda özellikle emlak yatırımı karşılığında oturum izni sağlayan Golden Visa programının artan popülaritesinin etkisi olduğu düşünülüyor.

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin için Ne Yapabiliriz

2014 yılında başlattığımız Paladin üzerinden, Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya’daki lokal ekiplerimizle size yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda destek veriyoruz.

Kurulduğumuz günden beri yüzlerce yatırımcımızı ve ailelerini Avrupa ve Amerika kıtalarında farklı ülkelerde oturma izni ve vatandaşlık sahibi yaptık.

Yunanistan’ın yatırım yoluyla oturma izni programı Yunanistan Golden Visa ile ilgili ilave bilgi almak için bizimle iletişime geçin. Deneyimli ekibimizden destek alarak, Yunanistan’da emlak yatırımınızı en etkili şekilde yönetin.