Yunanistan Gayrimenkulünü Daha Cazip Hale Getirmeyi Hedefliyor

Yunanistan Gayrimenkulünü Daha Cazip Hale Getirmeyi Hedefliyor

Yunanistan, uluslararası emlak piyasasında popüler bir destinasyondur. Koronavirüs salgınının verdiği zararı telafi etmek için ekonomiyi tekrar harekete geçirmek isteyen hükümet, daha fazla yabancı yatırımcı çekmeyi hedefliyor. Bu plan doğrultusunda, Yunan mülklerini yabancı alıcılar için daha cazip hale getirmeyi planlıyor. Bunun yanında hükümet, Avrupa vatandaşlarının emekli olduktan sonra Yunanistan’ı gündemlerine daha çok almaları yönünde adımlar atarak ülkeyi daha da çekici hale getirmeye kararlı.

ENFIA Vergisinde Değişiklikler

Yunanistan’ın emlak piyasasındaki en büyük soru işaretlerinden biri ENFIA Vergisidir. Bu vergi aynı zamanda birleşik emlak vergisi olarak da bilinir. Yeterli talep olması durumunda Yunanistan’ın ENFIA’da değişiklik yapabileceği düşünülüyor.

ENFIA Nedir?

Yunanistan’daki gayrimenkul mülkiyeti, her bir gayrimenkul mülküne uygulanan bir ana vergi ve vergiye tabi vergi mükellefinin gayrimenkul mülkleri üzerindeki mülkiyet haklarının toplam değeri üzerinden uygulanan ek bir vergiden oluşan ENFIA’ya tabidir.

Daha spesifik olarak, söz konusu vergi, gayrimenkul mülkünün nesnel değerine uygulanmaz, ancak mülkün tapu siciline veya mülkiyet tapusuna son tesciline göre çeşitli faktörlere göre belirlenir.

Binalar üzerindeki ana vergi, binanın metrekaresinin metrekare başına 2 -13 Euro arasında değişen ana vergi ve mülkün değerini etkileyen diğer katsayılarla (örneğin konum, kullanım) çarpılmasıyla hesaplanır.

COVID-19 sonrası ekonomik iyileşme için Yunanistan, gayrimenkullerini daha ucuz hale getirerek yabancı yatırımcılara daha cazip fırsatlar sunmak istiyor. Bahsi geçen vergi küresel kriz sırasında uygulandı. 362 milyar Euro’luk kurtarma paketinin Ağustos 2018’de sona ermesine rağmen, vergi alımı devam etti. Bu vergi, potansiyel alıcıların ikinci kez düşünmesine neden olan en büyük sorundur.

Yunan Emlak Vergisi AB Ölçeğine Yaklaştırılacak

Yunanistan vergisiz işlemlerin tavan fiyatını yükseltmeyi planlıyor. Bu, ENFIA’ya dahil edilen ek vergiyi etkileyecektir. Vergiden muaf düzeydeki değişiklik, Yunan emlak vergisini AB ölçeğine yaklaştıracaktır.

Yunanistan’da şu an vergisiz işlemlerin tavan fiyatı 250.000 Euro’dur. Hükümet vergiden muaf tavanı 350.000 Euro’ya yükseltebilir. Bu değişiklik, önümüzdeki iki yıl için Yunanistan’da mülk satın almayı çok daha avantajlı hale getirecektir. 2022’de ENFIA vergisi, belediye makamlarının yetkisi altında olacak. Böylelikle ENFIA’nın tamamlayıcı vergisi tamamen kaldırılmış olacak.

Avrupalı ​​Emekliler İçin %7 Sabit Vergi Oranı

Hükümet tarafından önerilen bir diğer strateji ise %7’lik sabit bir verginin uygulanmasıdır. Bu sabit verginin Avrupalı ​​emeklilere uygulanması planlanıyor. Yunanlılar %28 ile %44 arasında vergi ödüyor. Emeklilerin vergi matrahlarını Yunanistan’a taşımaları durumunda %7’lik sabit vergi oranı geçerli olacak.

Bu tür bir vergilendirmeye uyabilmek için iki koşul bulunuyor. Birincisi, emekliler taşınmadan beş yıl önce Yunan vergi mükellefi olmamalı. İkincisi, emekli olan kişinin mevcut ülkesinin Yunanistan ile çifte vergilendirme anlaşması olmalı.