Yatırım Yoluyla Portekiz Vatandaşlığı: Bilmeniz Gereken Her Şey

Yatırım Yoluyla Portekiz Vatandaşlığı: Bilmeniz Gereken Her Şey

Giriş

Portekiz, Güneybatı Avrupa’da, Atlantik kıyısında bulunan bir ülke. Bu görkemli ülke, onlarca yıldır turistleri ve göçmenleri cezbetmeye devam ediyor. “Altın Sahil” olarak da bilinen Algarve bölgesi, “Ziyaret Edilecek En İyi Yerler” listelerinde uzun zamandır üst sıralarda geliyor. El değmemiş plajları, yıl boyunca devam eden ılıman iklimi, benzersiz sahilleri ve kristal berraklığındaki suları, Portekiz’i turistler ve emekliler için değerli bir destinasyon haline getiriyor.

Portekiz, Batı Avrupa’nın modernitesi ile eski dünyanın tam bir sentezi. Buna ilaveten, 2020 Küresel Barış Endeksi’nde dünyanın en güvenli 3. ülkesi olarak gösteriliyor. Özellikle Lizbon, yeni teknoloji şirketleri ve start-up’ların gözdesi konumunda. Bu, şehrin ekonomisini ve emlak piyasasını da oldukça olumlıu şekilde etkiliyor.

Ayrıca oradaki yerliler, misafirperverlikleri ve yabancılara karşı açık fikirli yaklaşımlarıyla biliniyorlar. Buna mükemmel ve çeşitli bir mutfak eklenince, Portekiz “Yeryüzündeki Cennet” unvanını hak ediyor.

Son olarak, Portekiz pasaportu, dünya çapında 186 ülkeye vizesiz erişim ile dünyanın en güçlü pasaportları arasında. Portuguese American Journal‘a göre, Portekiz vatandaşlık talepleri 2019’da şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı. 74.000’den fazla yabancı uyruklu vatandaş, Portekiz vatandaşlığı için başvuruda bulundu.

Peki, yatırım yoluyla Portekiz vatandaşlığı almak mümkün mü?

Portekiz Golden Visa Programı

Portekiz hükümeti 2012’de Portekiz Golden Visa programını başlattı. Bu yatırım yoluyla oturma programı, beş yıl sonunda vatandaşlığa başvurma hakkını da tanıyor. Programın amacı, yabancı yatırımcıları ülkeye çekerek, Portekiz ekonomisini canlandırmak.

Program, başlangıcından bu yana 5 Milyar Euro’nun üzerinde yatırım getirerek, 15.000’in üzerinde oturma izni ile büyük bir başarı elde etti. 18 yaşından büyük AB / AEA vatandaşı olmayan herkes bu programa başvurabilir.

Portekiz Golden Visa Programı Vatandaşlık Hakkı Tanır mı?

Dolaylı olarak, ama evet. Golden Visa programı yatırımcıya Portekiz’de daimi ikamet izni verir. Bu programın en avantajlı noktalarından biri, yatırımcının kalıcı ikametgahlarını sürdürmek için Portekiz’de yılda sadece yedi gün geçirmesi gerekliliğidir.

Başvurunuz başarılı olduktan sonra, iki yıl geçerli olan bir oturma izni alacaksınız. Bundan sonra, Golden Visa’yı art arda iki yıl daha yenileyebilirsiniz. Beş yılın sonunda, Portekiz’de yılda en az yedi gün geçirmeniz koşuluyla, Portekiz vatandaşlığına başvurmaya hak kazanırsınız.

Portekiz Golden Visa’sına Nasıl Başvurulur?

Portekiz’de Golden Visa başvurusu yapmak için aşağıdaki yatırımlardan birini yapmanız gerekir:

 • En az 500.000 € değerinde Gayrimenkul yatırımı
  • Gayrimenkul düşük yoğunluklu bir alandaysa en az 400.000 € değerinde yatırım,
 • En az 350.000 € değerinde Gayrimenkul yatırımı, (mülkün en az 30 yaşında olması ve belediye binasının kurallarına göre yenilenmesi gerekir.)
  • Emlak düşük yoğunluklu bir bölgede ise en az 280.000 € yatırım,
 • Portekiz bankasına en az 1.000.000 € sermaye transferi,
 • Portekiz vatandaşları için en az on tam zamanlı iş sunan bir Portekiz şirketinin kurulması,
 • Portekiz hükümeti tarafından onaylanan araştırma ve geliştirme faaliyetine en az 350.000 € yatırım.

Başvuru Süreci

Yatırımı yaptıktan sonra SEF (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras) üzerinden Golden Visa başvurusu yapabilirsiniz. SEF, Portekiz’in resmi Göçmenlik ve Sınır Servisi’dir. Başvurunuz işleme alındıktan sonra, Golden Visa kartlarınız tarafınıza ulaştırılır.

Yatırım Gereksinimlerine Göre Portekiz Vatandaşlığı

Yukarıda belirtildiği gibi, yatırım yoluyla vatandaşlık elde etmek için AB / AEA vatandaşı olmamalısınız. Ayrıca 18 yaşından büyük olmanız ve Portekiz’de beş yıl boyunca yılda yedi gün ikamet etmeniz gerekir. Ek olarak, vatandaşlık başvurusunda bulunduğunuzda temiz bir sabıka kaydınızın olması gerekir. Bu beş yıl içinde Portekiz’de veya kendi ülkenizde hapis cezasına çarptırılacak herhangi bir suç işlerseniz, Golden Visa’nız iptal edilecektir.

Son olarak, basit bir Portekizce dil testini geçmeniz gerekecek. Bu, yeterli Portekizce dil bilgisine sahip olduğunuzu kanıtlamak için gereklidir.

Portekiz’de Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Almak İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaportunuz, doğum belgeniz veya kimliğiniz
 • Portekizce dil testini (CIPLE) geçtiğinizi gösteren bir sertifika
 • Temiz bir sabıka kaydı
 • Portekiz’de Oturma İzni
 • En az beş yıldır yılda 7 gün Portekiz’de ikamet ettiğinizi gösteren SEF belgesi

Yatırım Yoluyla Portekiz Vatandaşlığının Yararları

Minimum Konaklama Gereksinimi Yok

Daha önce de belirtildiği gibi, Golden Visa programının beş yılı boyunca Portekiz’de yılda yalnızca yedi gün kalmanız yeterli. Bu, eğer tercih ederseniz, vatandaşlığınızı beklerken normal hayatınıza devam edebileceğiniz anlamına gelir. Portekiz vatandaşı olduğunuzda, artık Portekiz’de zaman geçirmeniz gerekmiyor.

Portekiz ve Avrupa Birliği’nde Yaşayın, Çalışın ve Öğrenin

Portekiz vatandaşı olduğunuzda, Portekiz’de yaşama, çalışma ve eğitim alma hakkına sahip olursunuz. Teknik olarak da bir AB vatandaşısınız. Bu, AB’nin herhangi bir yerinde yaşama, çalışma ve eğitim alma hakkına sahip olduğunuz anlamına gelir.

Aile Birleşimi

Portekiz Golden Visa, aile üyelerinizi dahil etmenize izin verir. Bu, eşinizin, ebeveynlerinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınızın Portekiz’de size katılabileceği anlamına gelir. Ayrıca, beş yıllık başarılı ikametin sonunda vatandaşlık başvurusu yapma hakkı da dahil olmak üzere sizinle aynı haklara sahip olacaklar.

Yüksek Hareketlilik

Portekiz vatandaşlığı almak beş yıl sürüyor. Ancak, Golden Visa’nızı aldıktan sonra, Schengen bölgesi çevresinde vizesiz seyahat etme hakkını kazanırsınız.

Beş yılın sonunda vatandaşlığınızı aldığınızda bir Portekiz pasaportu alırsınız. Bu pasaport, dünya çapında 186 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunar.

Cazip Vergilendirme Rejimleri

Portekiz, dünyadaki birçok ülke ile Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmalarına sahiptir. Bu anlaşma, dünya çapındaki geliriniz üzerinden çifte vergilendirilmenizi engeller, bu nedenle yalnızca Portekiz kaynaklı geliriniz üzerinden vergi ödemeniz gerekir.

Ayrıca, Portekiz’deki diğer bir faydalı vergi rejimi, Non-Habitual Resident Vergi (NHR) rejimidir. NHR programı, yatırımcıların Portekiz dışından gelirlerinde önemli indirimlerden yararlanmalarına olanak tanır.

Avrupa’da Sağlık ve Eğitime Erişim

Portekiz, sakinlere büyük fayda sağlayan gelişmiş bir sağlık ve eğitim sistemine sahiptir. Golden Visa sahibiyseniz, bu sistemlerin her ikisine de erişebilirsiniz.

Özet

Portekiz oldukça gelişmiş ve ekonomik açıdan güçlü bir ülke. Vatandaşlarına güvenli bir ortam ve kaliteli yaşam standartları sunar.

Küresel barış endeksinde 3. sıradadır ve dünya çapında 186’dan fazla ülkeye erişimi olan dünyanın en güçlü pasaportlarından birine sahiptir. Dolayısıyla, yatırım yoluyla ikinci vatandaşlık arıyorsanız, Portekiz’i düşünmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Paladin: Biz Kimiz ve Sizin İçin Ne Yapıyoruz?

2014’den beri Portekiz, Yunanistan, İspanya ve Türkiye’deki ofislerimizden yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık programları konusunda danışmanlık veren ekibimiz yüzlerce yatırımcı ve ailelerine bu konuda hizmet verdi.

Size de yatırım yoluyla oturum ve vatandaşlık programları ve yurtdışında gayrimenkul yatırımı ihtiyaçlarınızda destek vermekten mutluluk duyarız.

Sıkça Sorulan Sorular

Vatandaş Olmak İçin Portekiz’de Ne Kadar Yaşamam Gerekiyor?

Teknik olarak, beş yıl süreyle Portekiz’de ikamet etmelisiniz. Ancak, toplamda 35 gün olmak üzere yılda yalnızca yedi gün kalmanız gerekir.

Portekiz Pasaportu ile ABD ve Kanada’yı Vizesiz Ziyaret Edebilir miyim?

Portekiz pasaportunuzla Kanada’ya vizesiz seyahat edebilirsiniz. Ancak ABD için vizeye ihtiyacınız olacak.

Portekiz pasaportu ile İngiltere’de yaşayabilir ve çalışabilir miyim?

İngiltere ile AB arasındaki ilişki şu anda Brexit nedeniyle değişiyor. Brexit yürürlüğe girdikten sonra ne olacağına dair birçok cevaplanmamış soru var. Bununla birlikte, Portekiz pasaportu, AB’nin herhangi bir yerinde çalışmanıza, yaşamanıza veya eğitim almanıza izin verir.

Portekiz Çifte Vatandaşlığa İzin Veriyor mu?

Evet, Portekiz çifte vatandaşlığa izin veriyor. Ancak, ülkeniz çifte vatandaşlığa izin vermiyorsa, kendi ülkenizin vatandaşlığından vazgeçmeniz gerekir.

Portekiz Pahalı mı?

Portekiz, daha uygun fiyatlı Avrupa ülkelerinden biri olma eğilimindedir. Bir çift, büyük şehirlerin dışında aylık 1.500- 2.000 Euro ve Lizbon veya Porto gibi büyük bir şehirde yaklaşık 2.000- 2.500 Euro ile yaşayabilir.

Vatandaş Olmak İçin Portekizce Öğrenmem Gerekiyor mu?

Vatandaş olmak için Portekizce dil sınavını geçmeniz gerekir. Bununla birlikte, dil hakkında temel bir anlayışa sahip olduğunuzu kanıtlamayı amaçladığından, test çok zor değildir.