Portekiz ve İspanya Gayrimenkullerinin 2020’de Kârlı Olacağını Gösteren Gelişmeler

Portekiz ve İspanya Gayrimenkullerinin 2020’de Kârlı Olacağını Gösteren Gelişmeler

2008’deki küresel mali krizden hemen sonra Portekiz ve İspanya, gayrimenkul sektörleriyle Avrupa’dan daha iyi performans göstermeye başladı. Kriz bu ülkeleri etkilemesine rağmen İber Yarımadası’nın emlak piyasası ekonomiyi canlı tuttu. On yıldır devam eden bir büyümeden sonra, uzmanlar bu eğilimin devam edip etmeyeceğini tartışıyorlar, aslında genel kanı 2020’de de büyümenin devam edeceği yönündedir. EPRA (Avrupa Kamu Emlak Birliği) CEO’su, Dominique Moerenhout, Portekiz ve İspanya’nın emlak piyasasından bahsederken “Sırada bekleyen birçok yatırımcı var” diyerek büyümenin devam edeceğini vurguladı. BNP Paribas Emlak İspanya’nın genel müdürü Ignacio Martinez-Avial’da aynı görüşü paylaşarak, “her iki ülkenin de yatırımcılar çekmeye devam edeceğini” söylüyor.


2008’deki küresel mali krizden hemen sonra Portekiz ve İspanya, gayrimenkul sektörleriyle Avrupa’dan daha iyi performans göstermeye başladı. Kriz bu ülkeleri de vursa da İber Yarımadası’nın emlak piyasası ekonomiyi sağlam tuttu.


Paylaşılan başarıları ve paralel performans grafikleri nedeniyle İspanya ve Portekiz gayrimenkul sınırları içinde tek bir varlık olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Bu iki ülke ve en büyük şehirleri (Madrid, Barselona, ​​Lizbon ve Porto) diğer Avrupa başkentlerinden sürekli olarak daha iyi performans gösteriyor. Peki bunu tam olarak nasıl yapıyorlar ve Portekiz ve İspanya’daki yatırımcı ilgisinin artmasının nedenleri neler?

Ekonomik Stratejiler

Hem Portekiz hem de İspanya yatırımcılara, çok cazip finansal programlar sunarak ülkelerine çekmektedir. Özellikle yatırımcılar açısından mevcut programlar İberya’ya yatırımı zaruret haline getiriyor. Çok avantajlı coğrafi konumun yanı sıra, Portekiz ve İspanya, gayrimenkul ve ekonomik istikrar açısından istikrarlı büyüme oranları sergilemektedir. Dünyanın fırtınalı ekonomik ikliminde, Avrupa yılda yaklaşık yüzde 1 büyüme gösteriyor; Portekiz ve İspanya sürekli olarak bu oranın üzerine çıkarak yüzde 2’yi zorluyor. Uzmanlar, bu senaryonun aynen devam ederek 2020’de değişmeyeceğini iddia ediyorlar.


Dünyanın fırtınalı ekonomik ikliminde, Avrupa yılda yaklaşık yüzde 1 büyüme gösterir; Portekiz ve İspanya sürekli olarak bu oranın üzerine çıkarak yüzde 2’yi zorluyor. Uzmanlar, bu senaryonun 2020’de değişmeyeceğini iddia ediyorlar.


Turizm’in Yadsınamaz Etkisi

Portekiz ve İspanya’nın bir diğer gelir kaynağı da turizmdir. 2019 yılında bu ülkeler 106 milyon turisti ağırladı. Portekiz yüzde 7,5 oranında artış gösterirken, İspanya yüzde 1,1 oranında daha mütevazı bir büyüme gösterdi. Gayrimenkul piyasası üzerindeki doğrudan olumlu etkisi ile Portekiz ve İspanya’nın canlı turizmi yabancı yatırımcılar için bir diğer teşviktir.

Kâr Getiren Gayrimenkul Yatırımları

Portekiz ve İspanya’nın Golden Visa programları sayesinde, yabancı yatırımcılar bu ülkelerden birinde ikamet ve nihayetinde vatandaşlık karşılığında mülk satın almayı çok uygun buluyorlar. Avrupa Birliği üyeliğine giden bir yol olarak yadsınamaz çekiciliğinin yanı sıra, Portekiz ve İspanya’nın emlak piyasaları da yatırımcılara büyük kâr fırsatları sunuyor. Net bir örnek olarak, son 5 yılda, Barselona’daki ofis gayrimenkullerinin değerleri yüzde 50, Lizbon’daki gayrimenkullerin değerleri ise yüzde 37 oranında arttı. Konut mülklerinin daha küçük getiri sağlaması muhtemel olsa da, büyüme tutarlı ve hala çok kârlı.