Portekiz Golden Visa Programı İlk Meyvesini Verdi: Programa İlk Başvuranlar Artık Portekiz Vatandaşı

Portekiz Golden Visa Programı İlk Meyvesini Verdi: Programa İlk Başvuranlar Artık Portekiz Vatandaşı

Edge International Lawyers’ın (Edge Uluslararası Avukatlık Bürosu) Kıdemli Ortağı João Cunha Vaz, müvekkillerinden birinin Portekiz Golden Visa Programı şartlarını yerine getirerek vatandaşlık kazandığını belirtti. Vaz, başvuru sonrası ülkede 5 yılda en az 35 gün daimi kalarak Portekiz A2 sertifikası alan ve ardından tüm şartları yerine getiren müvekkilinin Portekiz vatandaşı olduğunu açıkladı.

Portekiz Golden Visa Programı Hakkında Tüm Endişeler Dağıldı

Nihayetinde, bu haber Portekiz makamlarının yasal olarak Portekiz’de ikamet eden “Vatandaşlık Kanunu” ifadesini “vatandaşlık başvurusu söz konusu olduğunda kelimenin tam anlamıyla” nasıl yorumlanacağına dair büyük bir belirsizliği ortadan kaldırdı.

Kurallar, daimi ikamet izni alabilmek için bir bireyin art arda beş yıl ülkede yasal olarak ikamet etmesi gerektiğini öngörmektedir. Yakın zamana kadar, en az bir yıl boyunca ikamet eden ve sadece kalıcı oturma (PR) izni sahibi olanlar vatandaşlık için başvurabilirlerdi, bu da bir yatırımcının başvurmak için altı yıla kadar beklemesi gerektiği anlamına geliyordu.

Bununla birlikte bu kural Temmuz 2018’de Portekizli milletvekillerinin yasa değişikliğine onay vermesiyle değişti. Değişen vatandaşlık yasası ile artık beş yıl boyunca yasal olarak ikamet eden herkes vatandaşlığa kabul edilebilecek.

Ancak akıllara bu sefer şu soru takılmıştı: “Yasal olarak ikamet eden” ne demekti? Yalnızca geçerli bir oturma iznine sahip olmayı mı yoksa zamanının çoğunu ülkede fiziksel olarak geçirmeyi mi ima ediyordu?

Portekiz Golden Visa Başvuru Kolaylığının Karşılaştırılması

Yasa değişikliğinden sonra akıllara ne olacağı ile ilgili çeşitli sorular takılıyordu. Portekiz Golden Visa Programını çevreleyen şüphe, emsalsiz örneklerin hayal kırıklığı oluşturması sonucuydu. İngiltere (UK), vatandaşlığa geçiş için zorlu gereksinimleri olan benzer bir programa sahipti. Başvuran, beş yıllık ikamet süresi boyunca ülkede 450 günden fazla fiziki olarak bulunmalıdır. İkamet süresinin son yılında ise sınır 90 gündür. Ayrıca, başvuranın daimi ikametgâhı aile üyelerine uygunluk sağlamamaktadır. Ailenin her üyesinin kendi gereksinimlerini yerine getirmesi beklenir.

İngiltere’nin Golden Visa program sonuçları iç karartırken, Portekiz Golden Visa programı tüm yatırımcılara güven verdi ve Portekiz Golden Visa şüphesiz emsallerine göre eşsiz bir konuma ulaştı.

Artık resmi olarak emin olabilirsiniz, Golden Visa programı şartlar yerine getirildiğinde vatandaşlık hakkı kazandırıyor. Sadece yatırımınızı satmayın, minimum 35 gün boyunca fiziksel olarak ülkede kalın ve bir kafede yemek siparişi verebilecek kadar Portekizce öğrenin.

Portekiz Golden Visa Programı 2020’de Yeni Bir Rekor Kırması Bekleniyor

2019 yılı Portekiz’de yatırım ile vatandaşlık için rekor bir yıl oldu. Şimdi, 2020, program için daha iyi bir yıl olacağa benziyor. Portekiz ikamet yasasının açıklığa kavuşturulması ve yatırımcıların 5 yıl sonra Portekiz pasaportu alacağının resmi olarak onaylanması, programa daha fazla yatırım yapılmasını teşvik edecektir.

Ayrıca ABD Senatosundan gelen haberler önümüzdeki yılda Portekiz’de daha fazla gelişmenin habercisi olarak görülüyor. Yeni Portekiz-ABD anlaşmasının Portekiz ile Amerika ticaretinde umut verici değişiklikler oluşturacağı düşünülüyor.