Portekiz Gayrimenkul Piyasası, Portekiz Golden Visa Yatırımları ile Güçleniyor

Portekiz Gayrimenkul Piyasası, Portekiz Golden Visa Yatırımları ile Güçleniyor

Portekiz Golden Visa fırsatları, ülkenin 2008’deki krizden kurtulmasına yardımcı oldu ve aynı zamanda oldukça kârlı bir şekilde Portekiz gayrimenkul piyasasının yükselişine yol açtı. Başkent Lizbon anlaşılır bir şekilde ülkenin emlak piyasasında başı çekiyor. Yabancı yatırımcılar arasında son derece popüler olan Lizbon, 2019’un ikinci yarısında da inanılmaz bir performans sergiledi.

Portekiz Golden Visa İle Gelen Yabancı Yatırımcıların Portekiz Gayrimenkul Piyasasına Etkisi

2012’de uygulanmaya başlanan Portekiz Golden Visa programı ile ülke vatandaşlığı almaya çalışan yabancı yatırımcılar Portekiz’e 4.3 milyar dolar yatırım yaptı. Bu yatırımın çoğu Portekiz gayrimenkul piyasasına yapıldı, çünkü emlak yatırımı oturma izni edinmenin en basit yöntemlerinden biridir. Sadece son çeyrekte, Portekiz gayrimenkul piyasası %9,2 oranında artmıştır. Bu rakam aynı dönemde Avrupa Birliği’nin ortalaması ile karşılaştırıldığında %4’ten fazla bir fark çıkıyor.

Portekiz Gayrimenkul Yatırımları Lizbon ve Çevresinde Yoğunlaşıyor

Lizbon bu yabancı yatırımcıların çoğunu ülkenin başkenti olduğu için çekiyor. Bu cazibe, şehir genelinde birçok lüks dairenin inşa edilmesine neden oldu. Şehirdeki konut talebinin artmasına cevap olarak çok katlı binalar inşa ediliyor. Ayrıca yeni binaların yanında birçok yabancı yatırımcı şehir merkezinde satın aldığı tarihi evleri, dokuyu koruyarak restore ediyor. Şimdilik, Portekiz gayrimenkul fiyatlarındaki artış durmayacak gibi gözüküyor.

Artan Portekiz Gayrimenkul Fiyatları Yabancı Yatırımcı İçin Caydırıcı Değil

Portekiz emlak piyasasının birkaç yıldan beri bir yükseliş döngüsü içinde olduğu düşünülse bile, hala Avrupa’da en ucuz gayrimenkullere sahip olduğu unutulmamalıdır. Lizbon’da alınan bir ev fiyatıyla, Roma, Madrid, Berlin ve Amsterdam gibi şehirlerde ev almak mümkün olmuyor. Zaten, Londra ve Paris’te çok uçuk düzeylerde gayrimenkul satışları devam ediyor. Bu da Portekiz’i hala bir ev satın almak için Avrupa’nın en iyi yerlerinden biri yapıyor. Fiyatların artması, uzun vadede daha iyi getiri anlamına gelir ve bir ikamet ya da nihayetinde vatandaşlık almak başlı başına bir kazançtır.

Portekiz İstikrarı İle Öne Çıkıyor

Avrupa’nın çoğu için neşe kaynakları zayıftır. Almanya, Avrupa birliğinin lokomotifi, hayatı ihracata bağlı iken üretimde aksaklıklar yaşanmaktadır. İtalya, ekonomik ve politik istikrarsızlıktan ve Brüksel’le olan ilişkisinden rahatsız. İngiltere, yıllarca AB ile olan ilişkisini zehirleyebilecek feci bir anlaşma olan Brexit’e yöneliyor. Bütün bunların ötesinde, ABD-Çin para savaşının türbülansı ve küresel tedarik zincirlerinin dağılması var. Ancak Portekiz, ekonomik ve siyasi istikrarla yükselmeye devam ediyor.

Derecelendirme Kuruluşlarından Tam Not

Derecelendirme kuruluşu Moody’s, Portekiz’in ekonomik görünümünü pozitif seviyeye yükseltti. Başarısı hem sağlam politika seçimlerinden hem de sağlıklı bir servet varlığından kaynaklanıyor. Portekiz’in servetlerindeki genel yükseliş ile kamu sektörü ücretleri kriz öncesi seviyelere geri dönüyor. Ayrıca ülkenin bütçe açığı bu yıl sonuna kadar sıfıra ulaşabilir. İşsizlik, gittikçe azalarak 6,7’ye kadar geriledi. En yakın komşusu olan İspanya’da işsizlik oranlarının yüzde 14 olduğu düşünüldüğünde, Portekiz’in başarısı daha da ön plana çıkacaktır.

Portekiz’in Huzurlu Yapısı Yatırımcı Çekiyor

Portekiz’in düşük suç oranı ve misafirperver atmosferi hem göçmenlere hem de dış yatırımcılara hitap eden bir nimet olmuştur. Özellikle küresel bir ekonomik iyileşme, uluslararası turizm patlamasına neden olmaya devam ediyor.