Yunanistan’da Yabancı Yatırımlardaki Artış Trendi Devam Ediyor

Yunanistan’da Yabancı Yatırımlardaki Artış Trendi Devam Ediyor

Yunanistan’ın yabancı yatırımcılar arasındaki popülaritesi istikrarlı bir artış gösteriyor. Temmuz 2019’daki seçimlerden sonra yaşanan gelişmeler ve sürekli iyileşen ekonomi, Yunanistan’a olan ilginin asıl kaynağı olarak görünüyor. Ayrıca, artan turist sayısı Yunanistan’ı turizm yatırımları için popüler bir merkez haline getirirken, yabancı yatırımcıların bu ilgisi Yunanistan’ın ekonomik canlanmasına olan güveni pekiştiriyor.

Yunanistan Yabancı Yatırım Gelirini %9 Arttırarak Üst Üste Üç Yıl Kesintisiz Büyüdü

Yunanistan Merkez Bankası’na göre, 2019’un ilk çeyreğinde, Yunanistan’daki yabancı yatırım hacmi geçen yıla göre yüzde 130 arttı. Bu durum, ülkenin geçen yıla göre neredeyse iki buçuk katı yatırım aldığı anlamına geliyor. Yunanistan’da ev satın alan yerli halkın sayısındaki sembolik artışla birlikte, 2018 yılında Yunan gayrimenkulüne yapılan tüm yatırımların yarısı yabancı yatırımcılara aitti ve bu oranın önümüzdeki yıllarda artacağı öngörülüyor. Ayrıca, 2019 yılının Haziran ayına kadar, Yunan emlak piyasasına Golden Visa ile yatırım yapan 4.645 kişiye oturum izni verildi.

Yunanistan’da doğrudan yabancı yatırımlardaki artış eğilimi son birkaç yıldır artmaktadır. Bu nedenle 2019’da yaşanan iyi performans şaşkınlık uyandırmadı. Yunanistan’a yatırım girişi 2015 yılından 2016’ya kadar yüzde 118,5 arttı.  Bir sonraki dönemde, Yunanistan yüzde 23,5’lik ayrı bir büyüme daha gösterdi. 2018’de, Yunanistan doğrudan yabancı yatırım gelirini yüzde 9 daha arttırarak üst üste üç yıl kesintisiz büyüdü.

Yunanistan kriz sonrası gelişme döneminde bir ivmelenme yaşıyor. Yunan hükümeti bu ivmeyi uluslararası düzeyde artan ticari faaliyetlere dönüştürmeyi hedefliyor. Buna göre, Akdeniz ülkesi en güvenilir yatırımcılarıyla ilişkileri güçlendirmekte. Yunanistan’ın en büyük yatırımcısı olan Çin, bu potansiyel girişimlerin odak noktasında bulunuyor. Yunanistan’daki doğrudan yabancı yatırımların ana odağı hizmet sektöründedir. Ülkenin ciddi bir ekonomik krizden çıkması, bu yatırım trendinin arkasındaki ana itici güçtür. Ancak, emlak ve lojistik sektörleri yükselişte ve son birkaç yılda pazar paylarını artırmaya başladı.

Golden Visa Programı Ülkeye Yatırımı Cazip Kılıyor

Yunanistan Golden Visa Programı ilk olarak 2013 yılında Enterprise Greece tarafından başlatılmıştır. Program, bireylerin 250.000 Euro veya daha fazla değere sahip gayrimenkul yatırımları karşılığında beş yıllık ikamet izni almasına izin veriyor. Enterprise Greece’e göre, programın başlangıcından bu yana, 10.624 oturma izni verildi. Yatırımcılara ve ailelerine verilen bu izinlerden özellikle Çin, Rusya, Türkiye ve diğer AB üyesi olmayan ülkeler çoğunlukla yararlandı.

Avrupa ülkelerinin diğer Golden Visa programlarıyla karşılaştırıldığında, Yunanistan Golden Visa Programı aracılığıyla Avrupa pasaportu almak oldukça ucuzdur. Yatırımcıyı sıkmayan ve zorunlu bir ikamet gerektirmeyen Yunanistan Golden Visa Programı ülkeye yatırımı çok cazip hale getirmektedir. Program, özellikle gayrimenkul piyasasında yaşanan hareketliliğin arkasındaki katalizör olarak kabul ediliyor.

Yunanistan Golden Visa Programı, yüksek gelirli yatırımcılar için oldukça yeni bir yatırım seçeneği daha sunuyor. Bu seçenekte, yatırımcılar Yunanistan merkezli bir şirkete en az 400.000 Euro yatırım yapmayı seçebilirler. Ancak bu şirket bir portföy yatırım şirketi veya bir gayrimenkul yatırım şirketi olamaz. Ayrıca, bu seçenekte, yatırımcılar hisse alarak sermaye artırım programlarından faydalanmayı seçebilir veya tahvil ihracı yoluyla bono satın alabilirler.

Yatırım bir şirket aracılığıyla gerçekleşirse, yatırım sürecine dahil olan belirli bir şirketin hissedarları veya yöneticileri olmaları koşuluyla en fazla üç kişi Golden Visa Programı kapsamında başvuru yapabilir. Bu durumda, minimum yatırım gereksinimleri değişir. Kurumsal yatırım senaryosunda, tek bir izin için asgari yatırım gereksinimi 800.000 Euro olarak belirlenmiştir. Buna göre, iki izin verilirse, tutar 1.6 milyon Euro’ya, üç izin verilirse tutar 2.4 milyon Euro’ya çıkar. Kurumsal yatırım hisselerin veya tahvillerin satın alınmasıyla yapılırsa, verilen her oturma izni için gereklilik 1.6 milyona Euro’ya çıkar.