Artan Tatil Evi Talebi Yunan Gayrimenkul Piyasasını Güçlendiriyor

Artan Tatil Evi Talebi Yunan Gayrimenkul Piyasasını Güçlendiriyor

Yunanistan’ın turizm sektörü her zaman ülke için güvenilir bir gelir kaynağıdır. Krizden geçen onca yıldan sonra, Yunan turizmi şimdi kendi rekorunu kırıyor. Her yıl, Yunan turizmi bir önceki yıla göre daha iyi sonuçlar elde etmekle kalmayarak vatandaşlarına ülke ekonomisi için sağladığı gelirin yanı sıra istihdam olanakları da sunmaktadır.

Yunan Turizminin 2020 Performansı

2019 yılı, Yunan turizmi için harika bir yıldı. 2018’in tamamında elde edilen 16 milyar Euro’luk turizm gelirine, 2019’un ilk üç çeyreğinde ulaşıldı. Bu durum, Yunanistan’da güçlü bir finansal iyileşmenin yanı sıra turizm sektörünün sürdürülebilir kalkınmasına işaret ediyor. Her ne kadar Avrupa’da Brexit üzerinden ortaya çıkan belirsizlik, Avrupa genelinde turizme zarar verse de, Yunanistan bu sektörü desteklemekte oldukça başarılı görünüyor.


INSETE Enstitüsünün verilerine göre, Yunanistan’da rekor kıran bir turizm yılından sonra toplam istihdamın yüzde 10,6’sı turizm kaynaklıdır.


INSETE Enstitüsünün (Yunan Turizm İşletmeleri Enstitüsü Derneği) verilerine göre, Yunanistan’da rekor kıran bir turizm yılından sonra toplam istihdamın yüzde 10,6’sı turizm kaynaklıdır. Bu bilgiler turizmin bir bütün olarak Yunan ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Tatil Evlerine Olan Talebin, 2020’de Zirve Yapması Bekleniyor

Yunanistan’ın başkenti, hem tatil beldesi hem de daha fazla seyahat için dünyanın en popüler şehirlerinden biridir. Turistler birkaç günlüğüne de olsa Atina’ya seyahat ediyorlar. Şehirdeki kısa konaklamalar, Atina’daki tatil evleri için gayrimenkul talebinin hızlanmasına katkıda bulunuyor.  Tatil evi sektörü 2019’da istikrarlı bir seyir izledi ve Yunanistan, üst üste beş yıl boyunca Akdeniz bölgesinin en iyi performans gösteren ve kira geliri elde eden ülkesi oldu. İstatistiklere göre, yabancı turistler en az 6,5 gece Yunanistan’da kalıyor ve günde yaklaşık 449 Euro harcıyor.

Yunanistan tatil yerlerinin çekiciliğini artırmak için mümkün olan iyileştirme ve düzenlemeleri destekleyici adımlar atıyor. Yeni oteller ve yollar inşa ediliyor, eski yollar onarılıyor, tarihi anıtlar yeniden inşa ediliyor, altyapı iyileştiriliyor. Tatil beldelerinde, toplu taşıma sistemi turistlerin rahatı için sürekli olarak modernize ediliyor. Uzmanlar tatil evi sektörünün, turizm rakamları sabit kaldıkça daha da ön plana çıkmasını bekliyor. Aynı zamanda, daha az bilinen destinasyonlarda tatil evlerine olan talebin, 2020 yılında zirve yapması bekleniyor.


Yunanistan’ın daha az ünlü bölgeleri bile, Saint Tropez ve Nice gibi Akdeniz’in en popüler turizm merkezlerinden bazılarını geride bırakarak ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır.


Algean Property raporlarına göre, Yunan gayrimenkulünün yüksek karlılığı, yatırımcıları ülkeye çeken bir başka faktör. Atina, Santorini ve Mikonos gibi popüler yerler kârlılık açısından büyük performans sergilemeye devam ediyor. Bununla birlikte, ülkenin diğer bölgeleri de fırsatlarla doludur. Korfu, Halkidiki, Girit, Rodos, Kos, Symi, Messinia ve diğer birçok bölgenin de yüksek kâr potansiyeli bulunmaktadır. Yunanistan’ın daha az ünlü bölgeleri bile, Saint Tropez ve Nice gibi Akdeniz’in en popüler turizm merkezlerinden bazılarını geride bırakarak ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır.

Turizm Yunanistan’ın Emlak Sektörünü Güçlendiriyor

Yunanistan’ın bir diğer güçlü sektörü olan gayrimenkul, ülkenin sürekli artan turizm performansından da faydalanıyor. Son zamanlarda güçlü bir iyileşme belirtisi gösteren Yunanistan emlak piyasası tekrar yoluna giriyor ve istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Ülkenin toparlanan ekonomisi yatırımcılara emlak piyasasında büyük fırsatlar sunuyor. Artan konut fiyatları, Yunanistan Golden Visa Programı ile dünyanın her yerinden yatırımcılara cazip gelmektedir. Yunanistan’da ikamet sunan program, AB içinde seyahat etmenin harika bir yoludur. Bununla ilgilenen yatırımcılar genellikle Yunanistan Golden Visa Programı’ndan yararlanmayı tercih ediyorlar.