Yunanistan Turizmi Parlak Bir Geleceğe Sahip

Yunanistan Turizmi Parlak Bir Geleceğe Sahip

Yunanistan, her yıl dünyanın dört bir yanından gittikçe artan sayıda turisti kendine çekiyor. Bu durum ülkeyi popüler bir turizm yatırım merkezi haline getiriyor. Yunanistan’ın başkenti Atina, Ekim ayında Akdeniz’de konaklama ve marina hizmet sektörleri hakkında iki uluslararası toplantıya ev sahipliği yaptı. Bu konferansların sonucu, Yunan turizm tesislerine yapılan yatırımların hızlanması oldu.

Atina Turizmde Berlin ile Rekabet Ediyor

Yunanistan en popüler turistik yerlerden biri. Geçtiğimiz beş yıl boyunca Yunanistan turizmi yıllık rekor sayıda ziyaretçiye hizmet verdi. Yunanistan’ın başkenti Atina’nın şehir merkezinde, hareketli gece kulüpleri ve yüksek kaliteli otellerin açılması ayrıca yüksek teknolojiyle donatılan yeni moda işletmelerin kurulması vb gelişmeler, Atina’yı en cazip turist merkezlerinden biri yapıyor. Ayrıca, Atina çevresinde meydana gelen ulaşım faaliyetlerindeki gelişmeler yatırımların başarısına katkıda bulunuyor. Bu yenilikler göz önünde bulundurulduğunda şehir, turizm konusunda Almanya’nın başkenti Berlin ile rekabet ediyor. Şehir bu yıl 5.5 milyon turisti ağırlamaya hazırlanıyor. Nihayetinde, Atina, World Travel Awards Europe tarafından Avrupa’nın Önde Gelen Seyahat Lokasyonu 2018 adını aldı.

Yunanistan’ı ziyaret eden turistlerin yaklaşık yüzde 20’si Atina’yı da ziyaret ediyor. Atina, bir süre önce hükümet karşıtı protestolarıyla ünlü olan Akdeniz ülkesinin başkenti ve bu dönemde, turistlerin yalnızca Yunanistan’ın tatil adalarına gitmeden önce uğradıkları şehirdi. Yunanistan Turizm Yatırımcıları Birliği (SETE) Başkanı Yiannis Retsos, verdiği demeçte son altı yıl içinde her geçen yıl turist sayısında büyük bir artış olduğunu ve Yunanistan’ın kesinlikle son trend olduğunu belirtti.

Yunanistan Turizm Endüstrisi Üç Kat Daha Hızlı Büyüyor

On yıllık bir krizin ardından, Yunanistan yeniden göz önünde ve hızla gelişen bir ülke olarak dikkat çekiyor. Son yıllarda, ülke ekonomisi yıllık ortalama yüzde 2’lik bir büyüme gerçekleştirirken turizm endüstrisi üç kat daha hızlı büyüyor. Son rakamlara göre turizmdeki büyüme yıllık yüzde 7 civarında. GSYİH’nın % 25’ini oluşturan turizm, ülke ekonomisi için hayati öneme sahip. Pire Üniversitesi Ekonomi Profesörü Theodore Pelagidis, “Turizm Yunanistan’ın rekabet üstünlüğü ve tüm ekonomisi için kalkınmanın lokomotifi olabilir” diyor. “Ancak uzun vadeli kurtuluş, yalnızca Avrupa’nın Florida’sı olunca ortaya çıkacak ve yabancıları burada kalıcı olarak yaşamaya yetecek hizmetleri geliştirecek. Ülke; bunun için gereken her şeye, sadece birkaç başka ülkenin sahip olduğu eşsiz bir yaşam kalitesine ve doğal güzelliğe sahip. ” diye ekliyor.