Enterprise Greece: Yatırım Yapılabilecek 250 Yunan Turizm Projesini Açıkladı

Enterprise Greece: Yatırım Yapılabilecek 250 Yunan Turizm Projesini Açıkladı

Yunanistan’da yaklaşık 250 otel ve turizm girişimcisi, Enterprise Greece’e yönelerek sürdürülebilir kalkınmayı hedefliyor.

Yunanistan Yatırım Kolaylaştırma Direktör Yardımcılığı görevini yürüten Elias Eliades; Enterprise Greece girişimine başvuranların genel itibariyle otellerini yeniden yapılandırmak isteyen stratejik girişimciler olduğunu ifade etti. Projelerin büyük bir kısmının turizmi geliştirme amacı taşıdığını ifade eden Elias Eliades; Yunanistan yatırım, ticaret ve tanıtım ajansı Enterprise Greece’in önemine de vurgu yaptı.

Enterprise Greece Yunanistan Ekonomisine Katkı Sağlayacak

Atina’da düzenlenen bir basın toplantısında Enterprise Greece’ın çalışmaları konusunda açıklamalarda bulunan Elias Eliades; ajansa yapılan başvurular ve yürütülen faaliyetler kapsamındaki 250 projenin neredeyse 4’te birinin olgunlaşma aşamasında olduğunu söyledi. Elias Eliades ayrıca; uygulanabilir hale gelmeye çok yakın olan neredeyse 80 projenin değerinin milyonlarca Euro olduğunu da vurguladı. Elias Eliades; Yunanistan girişimciler portföyü kapsamındaki 21 projeden 9 tanesinin de Enterprise Greece çalışması kapsamına destek verdiğini ve yatırımların kolaylaştığını söyledi. 9 projeden 3 tanesinin uygulanabilir aşamada olduğunu 2 tanesinin bürokratik süreci beklediğini de vurguladı.  

Enterprise Greece kapsamında daha güçlü ve karlı fırsatlar peşinde koşan girişimciler, aynı zamanda Yunanistan ekonomisinin kalkınmasına da katkı sağlayacak. Dışişleri Bakanlığı gözetiminde yürütülen çalışmalarda bakanlık bilgilendirme rolü üstlenerek projelerin başarıya ulaşmasını amaçlıyor. Dışişleri Bakanlığı; Enterprise Greece kapsamındaki rolünü, Yunanistan’ı tanıtmak ve yatırım yapmaya uygun bir ülke olduğunu göstermek olarak belirtiyor. Yunanistan’da yaşanan ekonomik problemlerden kaynaklanan durgunluğu gidermeye de çalışan Enterprise Greece kısa vadede amacına ulaşmış görünüyor.

MR & H Forum 2019 İkinci kez Atina’da Gerçekleştirilecek

Enterprise Greece; tüm hızıyla turizm paydaşları arasından potansiyel girişimcileri bir araya getirirken alternatif ve destekleyici çalışmalarla da desteklemeye çalışıyor. Yunanistan ekonomisinin adeta amiral gemisi olarak kabul edilen turizmin güçlendirilmeye çalışılmasında ön plana çıkmayı başarıyor. Bu kapsamda ortaya konan çalışmalardan bir tanesi de MR&H 2019 Forum’dur. Mediterranean Resort & Hotel Real Estate Forum adının kısaltması olan MR&H 2019; Akdeniz sathını kapsayan bir forum olma özelliği taşıyor.

MR & H Forum 2019 kapsamında Atina’da gerçekleştirilecek toplantıda 400’den fazla katılımcı ve 90’dan fazla gözlemecinin katılımı bekleniyor. Ekim ayının son günlerinde gerçekleşecek ve ciddi sayıda katılımın gerçekleşeceği MR & H 2019 Forum’un temel amacı Yunanistan misafirperverliğinin gösterilmesi, otel yatırımcılarının ortak akılla hareket etmesi ve Enterprise Greece kapsamındaki çalışmaların desteklenmesi olarak kabul ediliyor.

29 ülkeden farklı katılımcıların boy göstereceği toplantıda değeri 220 milyar Euro olan bir sermaye bir araya gelmiş olacak. Elias Eliades tarafından basına verilen demeçte, MR & H 2019 Forum’un üst üste ikinci yıl Atina’da gerçekleştirilmesi Yunanistan için büyük bir fırsat olarak değerlendirildi. Üst düzey bu toplantının Enterprise Greece amacındaki çalışmalara ciddi derecede desteği olacak.