Portekiz’de Gayrimenkul Sektöründe İstihdam Son 4 Yılda %80 Arttı

Portekiz’de Gayrimenkul Sektöründe İstihdam Son 4 Yılda %80 Arttı

Portekiz gayrimenkul sektörü bugün 50.000’den fazla insana iş alanı sağlayan büyük bir sektör. Rakamlara bakıldığında, sadece 2015’den beri istihdama 30.000 insan katıldı. Portekiz Emlak Acentaları Birliği ve Gayrimenkul Uzmanları’nın verilerine göre, geçtiğimiz dört yıl boyunca, Portekiz gayrimenkul sektöründe çalışan insan sayısı %80 arttı ve  gayrimenkul sektörü ülkedeki en önemli geçim kaynaklarından birine dönüştü.

Gayrimenkul Sektörü Portekiz için Rağbet Gören Bir İş Kapısı

Portekiz haber sitesi Dinheiro Vivo’a göre, sektörde çalışanların neredeyse yarısı gayrimenkul danışmanı. Hatta, İstihdam ve Mesleki Eğitim Enstitüsü, Portekiz’de iş alanları yaratılmasında en aktif ve etkili sektörün gayrimenkul sektörü olduğunu belirtiyor.Temmuz ayında gayrimenkul sektöründe 2252 iş ilanı tespit edildi. Üstelik bu rakam ülkedeki hizmet sektöründeki tüm iş ilanlarının %21’ini oluşturuyor. Bir önceki aya göre artış %11 iken, bir önceki yılın aynı dönemine göre %2.2 olduğu görülüyor. 

Portekiz Ekonomisinin Dayanakları: Turizm ve Gayrimenkul 

Son birkaç yılda tüm Portekizlilerin emlakçı olduğunu aktaran Portekiz Emlak Acentaları Birliği ve Gayrimenkul Uzmanları’ndan Luís Lima, “Turizm ve gayrimenkul, bu ülkenin “petrolü” ve “altınları”dır. Kimsenin bundan şüphesi yoktur. Bu önemli iki alan birbirine de oldukça sıkı bağlarla bağlıdır. Her ikisi de Portekiz ekonomisinin motorlarıdır. Ülkede yaratılan istihdamın da en önemli kaynaklarıdır” diyor. 

Yine de bazı gayrimenkul patronları, yakın bir zamanda bir şeylerin değişmeye başlayabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Son yıllarda açılan gayrimenkul ajanslarının sayısındaki artış, alıcıları bu alanda temkinli olmaya itiyor. Kendisini danışman olarak tanıtan kişi ve şirketlerden arınmak adına sektör özelinde bir kontrol mekanizmasının geliştirilmesi gerekiyor.

Portekiz Gayrimenkulüne Talep Artışının Sonuçları

Portekiz gayrimenkul sektöründe fiyatların çok ve hızlı artışıyla Portekizlilerin çok sayıda evi karşılamakta zorlandığı görülüyor. Ayrıca en fazla yatırım yapılan ve konut inşa edilen pazarın lüks gayrimenkul piyasası olmasına rağmen, orta ya da düşük pazardaki konutlara da büyük talep olduğunu belirtmek mümkün. Lima’ya göre; Portekiz, gayrimenkule olan talebi karşılamak için en az 70.000 yeni konut inşa etmeli. Piyasada çok az küçük mülk olduğu için ev ve kira fiyatları özellikle Lizbon ve Porto gibi şehirlerde istikrarlı bir şekilde artıyor. 2000’li yıllardan beri her yıl 100.000’den fazla yeni ev inşa edilirken, 2011 senesindeki ekonomik çalkantılar bu rakamı sadece 17.000’e düşürdü. 2013 ve 2015 seneleri arasında yılda sadece 7000 ile 8000 arası ev inşa edildi. 2016 senesinden beri de inşa edilen ev sayısı hızlı bir şekilde artmaktadır.