Colliers, Gayrimenkul Yatırım Sektörünün “Güçlü Bir Toparlanmaya” Tanık Olacağını Öngörüyor

Colliers, Gayrimenkul Yatırım Sektörünün “Güçlü Bir Toparlanmaya” Tanık Olacağını Öngörüyor
  • Uluslararası bir danışmanlık firması olan Colliers, 2020 yılının ikinci yarısında gayrimenkul yatırım sektörünün “güçlü bir toparlanma” yaşayacağını öngörüyor.
  • Covid-19’un etkisinin kapsamlı bir analizinden sonra Colliers, sektörün “ihtiyatlı iyimser” olması gerektiğine dair nedenler olduğu sonucuna varıyor.

Uluslararası (emlak) danışmanlık firması Colliers, Covid-19 salgınının neden olduğu krizin küresel durgunluğa yol açacağını, ancak iyileşmenin, 2008’deki son küresel mali krizden daha güçlü ve daha hızlı olacağını söyledi. Colliers ayrıca, tüm emlak sektöründe yapılan yatırımların 2020’nin ikinci yarısından itibaren, “güçlü bir şekilde toparlanmaya” başlayacağını da belirtti.Yine de, bu iyimser tahminler küresel finanstaki genel durumu bulanıklaştırmamalıdır. 2020 yılının ilk çeyreğinde küresel gayrimenkul yatırımlarının 2012’den bu yana en düşük seviyede olduğu şuanki karamsar tabloya rağmen İspanya Colliers CEO’su Mikel Echavarren umut ışığı gördüğünü söyleyerek bu dönemi şu şekilde açıkladı:

“Küresel piyasalardaki bu çalkantı seviyesi benzeri görülmemiş durumda, hatta küresel finansal krizden etkilenmeyecek ekonomilerde bile çok ciddi etkiler oluştuğunu görebiliyoruz.  Küresel GSYİH’daki düşüşe, ticari ve turistik nedenlerden dolayı küresel seyahat kısıtlamaları, düşen petrol fiyatları ve borsalardaki oynaklık gibi diğer faktörler eşlik ediyor. İyi haber şu ki, her birindeki iyileşme çok yakın gelecekte görülebilecek ve iyileşme güçlü olacak. ”

Colliers İş Geliştirme Müdürü Jorge Laguna şunları ekliyor: “Covid 19 krizinin değişen doğası nedeniyle, ticari varlık işlemlerinin yakın geleceğini tahmin etmek zor, ancak Colliers’da iyimser temkinli olmanın nedenleri olduğuna inanıyoruz. Başlangıç olarak hükümetler ve merkez bankaları gelişen küresel mali krize karşı çok hızlı ve büyük bir tepki gösterdi ve diğer yandan dünya sermayesinin ağırlığı on yıl öncesine göre daha iyi durumda. Bu sebeple yatırımcılar portföylerini çeşitlendirebiliyorlar. Colliers, kısa bir durgunluğun ardından ikinci yarıda belirgin bir toparlanma olacağını öngörüyor.  Ancak bu tahmin ikinci yarıda güçlü bir ekonomik toparlanmanın olacağı ihtimaline dayanarak yapılıyor, bu sebeple gelişmelerin yakından takip edilmesi gerekiyor.”