Koronavirüs Salgınına Rağmen Portekiz Gayrimenkulüne Olan İlgi Artıyor

Koronavirüs Salgınına Rağmen Portekiz Gayrimenkulüne Olan İlgi Artıyor

Portekiz merkezli gayrimenkul ve emlak yönetim portalı Imovirtual, Covid-19’un sebep olduğu, küresel seyahat kısıtlamalarına ve karantina uygulamalarına rağmen, Portekiz gayrimenkul piyasasının nasıl dayanıklı kaldığını analiz etti.

Mevcut küresel salgın, hem sağlık hem de finansal nedenlerle tüm dünyada endişe dalgası oluşturdu. 18 Mart’ta Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa olağanüstü hal ilan ederek, halka açık alanlara ve ulaşım araçlarına sınırlı erişim ile sosyal mesafeyi içeren tedbirleri hayata geçirdi. Yerel halk ve Avrupa sakinleri kısıtlanırken, turistlerin pandemi süresince bölgeyi ziyaretleri yasaklandı.

Borsalar, işletmeler ve ev sahipleri bir belirsizlik dönemi yaşadılar, ancak mevcut krizin ortasında, Portekiz’deki gayrimenkul fiyatları şaşırtıcı bir şekilde değer kazanmaya devam etti.

Portekiz Gayrimenkul Fiyatları %12 Yükseldi

2019’un Mart ayı ile karşılaştırıldığında Portekiz genelinde gayrimenkul fiyatlarının %12’lik bir artış yaşadığı gözüküyor. Bu durum tüm dünyayı sarsan Covid-19 salgının oluşturduğu krize karşı Portekiz konut piyasasının dirençli olduğunu gösteriyor.

Ortalama satış fiyatı, Mart 2019’da 316.629 Euro iken, 2020 yılının aynı döneminde 354.757 Euro’ya yükseldi. Evora ve Setubal, %21 ile en çok değer kazanan yerler oldu. Hem Evora hem de Setubal 12 aylık dönemde önemli bir büyüme kaydetmiş olsa da, iki bölgede yaşamak için hala uygun bölgeler arasındadır.

Lizbon ve Algarve bölgesinde bulunan Faro gibi popüler yerler, sırasıyla 573.021 Euro’luk ve 454.030 Euro’luk en yüksek satış fiyatı olan bölgelerdir. Castelo Branco (119.947 €) ve Beja (130.719 €) ise en düşük gayrimenkul fiyatlarına sahip yerler.

İspanya sınırının yakınında bulunan Portalegre, Portekiz’deki ortalama emlak fiyatlarında en büyük düşüşü yaşadı ve geçen yılki rakamlara kıyasla yüzde 12’lik bir düşüş gördü. Ev fiyatları düşmüş olsa da, Portalegre, kira mülklerinde geçen yıla göre yüzde 26 artışla en yüksek ortalama fiyat artışına sahiptir (aylık ortalama kira bedeli 390 Euro).

Portekiz Emlak Piyasası 2019’dan Beri Değer Kazanıyor

Portekiz’deki ev fiyatları 2019’dan bu yana belirgin bir şekilde arttı ve 2020’nin ilk çeyreğinde ülkeyi avantajlı bir konuma yükseltti.

Portekiz’in en büyük iki şehri olan Lizbon ve Porto ayda en yüksek ortalama kira fiyatına, sırasıyla 1.595 Euro ve 1.156 Euro’ya ulaşırken, ortalama ilan edilen en düşük kira fiyatına sahip bölgeler Guarda ve Castelo Branco oldu (aylık 366 ve 387 €).

Koronavirüs Salgınına Rağmen Portekiz’e Olan İlgi Artıyor

Avrupa’da Ocak ayında bildirilen çok sayıda koronavirüs vakası olduğundan, karantina önlemleri ve finansal belirsizlik kamu harcama alışkanlıklarını ve davranışlarını değiştirmiştir. Virüsün yayılması nedeniyle, küresel bir konut krizi potansiyeli çok sayıda ülke arasında bir tartışma konusu olmuştur.

Bununla birlikte, Portekiz, küresel salgının yoğunluğuna rağmen Şubat 2020’den bu yana gayrimenkul fiyatlarının sorgulanmasında büyük bir artış yaşadı. Bir ay içinde ortalama satış fiyatı yüzde bir arttı. Şubat ayında ortalama satış fiyatı 234.038 Euro iken ve Mart ayında 236.399 Euro’ya ulaşarak 2.361 Euro’luk artış yaşanmış oldu.

Başkent Lizbon, Şubat ayında ortalama fiyatın 563.469 Euro olduğunu ve Mart ayında Lizbon’da ortalama fiyatların toplamından 9.552 Euro arttığını bildirdi. Benzer şekilde Porto’da, Mart ayında 10.014 Euro’luk büyük bir artış yaşayarak Şubat ayının başarısını geride bıraktı.

Kira Piyasasında Ilımlı Büyüme

Setubal, Faro ve Brago gibi bölgeler de Şubat 2020’den bu yana bir artış yaşadı ve Portekiz’deki konut piyasasının Covid-19’daki mevcut durumdan bağımsız olarak yükselmeye devam etti

Kira piyasasına ilişkin olarak Imovirtual, Şubat 2020’den bu yana aylık fiyatlarda ılımlı bir artış olduğunu bildirdi. Ülkedeki ortalama kira fiyatları Mart ayında 655 Euro’dan 660 Euro’ya ulaştı. Lizbon ve Braga gibi yerler kira fiyatlarında sırasıyla %2,4 (1,595 €) ve %3,4’lük (763 €) artışa işaret etti.