Portekiz Emlak Piyasası Covid-19’a Rağmen Yatırımcılarını Sevindiriyor

Portekiz Emlak Piyasası Covid-19’a Rağmen Yatırımcılarını Sevindiriyor

Koronavirüs salgını dünyada henüz kontrol altına alınmış değil. Bu sebeple ülkelerin uyguladığı kısıtlamalar ve karantina uygulamaları devam ediyor. Salgının uzaması ve üretimin durması beraberinde ekonomik sorunları getiriyor. Almanya ve Japonya ekonomide durgunluk dönemini ilan ederken büyük ve güçlü firmalar iflasın eşiğine geldi. Tüm sektörler bu küresel krizden etkilenirken gayrimenkul piyasasının yara almadan kurtulması düşünülemez.

Tüm dünya salgınla uğraşırken ve ekonomik alanda daralmaya giderken Portekiz ayrı bir tablo çiziyor. Portekiz’in emlak piyasası küresel bir krizin yaşandığı bu dönemde değer kazanmaya devam ediyor. Ayrıca, uluslararası emlak danışmanlarının yayınladığı raporlar, Portekiz emlak piyasasının büyümeye devam ettiğini doğrular nitelikte.

Lizbon’dan Büyük Başarı

Dünyanın en büyük küresel emlak danışmanlarından biri olan Knight Frank, küresel krize rağmen büyümeyi başaran Lizbon’un da içinde bulunduğu 4 büyük şehri açıkladı. Monako, Viyana ve Şanghay ile listeye girmeyi başaran Lizbon’un % 5’e kadar büyümesi bekleniyor. Yayınlanan raporda salgın sebebiyle 2020 yılında hiçbir şehrin %5’ten fazla büyüyemeyeceği belirtilirken en büyük zararın lüks emlak piyasasında olacağı söyleniyor.

Knight Frank’ın araştırma başkanı Liam Bailey, “Küresel olarak birçok piyasada 2020 boyunca fiyatların artacağına dair olumlu işaretler vardı, ancak şaşırtıcı bir şekilde Covid-19 salgını patlak verdi ve bu rüyayı başlamadan bitirdi.” dedi. Knight Frank’ın analiz ettiği 20 şehirden sadece 4 tanesi pozitif bölgede kalmayı başardı. Diğer 16 şehir için negatif bölgeler kaçınılmaz görünüyor.

Portekiz Emlak Piyasası Kazandırmaya Devam Ediyor

Portekiz emlak piyasasının ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir başka rapora göre, Portekiz’de emlak fiyatları son 12 ay içinde %10’dan fazla arttı. Bu durum ekonomik kaosun yaşandığı bu günlerde, Portekiz emlak piyasasının ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Mart 2019’da ortalama satış fiyatı 316.629 Euro olan gayrimenkul fiyatları, 2020’nin Mart ayında 354.757 Euro’ya yükseldi.

Daha ilginç olan ise fiyatların artış yaşadığı zamanın salgının dünyada zirve yaptığı Şubat ve Mart aylarında olmasıdır. Porto ve Lizbon’da ev fiyatları yaklaşık 10 bin Euro artarken kira fiyatları da bu artışı takip etti. Portekiz’de şu an ortalama kira bedeli 660 Euro’ya ulaştı.