Portekiz Gayrimenkul Geliştiricileri ve Yatırımcıları Birliği Emlak Sektörünü Canlandırmak için Harekete Geçti

Portekiz Gayrimenkul Geliştiricileri ve Yatırımcıları Birliği Emlak Sektörünü Canlandırmak için Harekete Geçti

Dünyayı sarsan Covid-19 salgını hemen hemen her sektörde işleri aksattı. En güvenli limanlardan biri olan gayrimenkul sektörü de olumsuz tablodan nasibini aldı. Portekiz her şeye rağmen süreci en iyi yöneten ülkelerden biri, ancak daha iyisi için yeni çalışmalar gündemde.

Pandemi tehdit olmaktan yavaş yavaş çıkıp hayatımızın olan akışında kontrollü olarak ele alınmaya çalışılmaktadır. Normalleşme adımları atılırken Portekiz emlak sektörünün şaşalı günlerine döndürülmesi için adımlar atılıyor. Portekiz Gayrimenkul Geliştiricileri ve Yatırımcıları Birliği (APPII) bölgeyi canlandırmak için harekete geçti.

Canlandırma Programı Mayıs Ayında Etkinleştirildi

Portekiz Gayrimenkul Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği tarafından önerilen programa Kick-Start (Teşvik Programı) adı verildi. Program dernek tarafından 2 Mayıs’ta başlatıldı ve ilk icraat olarak hükümetten Golden Visa programını yeniden başlatması talep edildi.

Portekiz Golden Visa Programı, dünyanın dört bir yanından yatırımcıları çekmeyi hedeflemektedir. Önemli bir yatırım karşılığında yatırımcılar Portekiz Vizesi alabilirler. Bu özel vize, ek avantajları olan bir tür oturma iznidir. Program, gayrimenkul yatırımları karşılığında Golden Visa veren çeşitli yollar uygulamaktadır. Bu nedenle, program Portekiz emlak sektörünün başarısına katkıda bulunan önemli bir faktördür.

Dernek tarafından talep edilen bir diğer önlem, yeni inşaatlardaki KDV oranının yüzde 6’ya düşürülmesidir. Bu kalem maliyetleri düşürecek ve böylece sektörü canlandıracaktır. Son önlemde ise dernek, Belediye Meclisi Konut Vergisi (AIMI) olarak adlandırılan ek verginin kaldırılmasını istiyor.

Gayrimenkul Sektörü Ülke Ekonomisi İçin Çok Önemli

APPII, Kick-Start Programının Gayrimenkul Yatırımcıları Manifestosu’nun ürünü olduğunu belirtmektedir. Girişim, APPII’nin 200 üye yatırımcısı tarafından başlatıldı. Manifesto hem sektördeki bireylerin endişelerini dile getiriyor hem de bazı çözümler öneriyor.

APPII ayrıca “şu anda ve bu koşullar altında yatırım çekmenin temel bir rol üstlendiğini” belirtiyor. APPII tarafından önerilen önlemler, sektörü ve ekonomiyi mümkün olan en kısa sürede yeniden canlandırmayı amaçlamaktadır.

APPII Başkan Yardımcısı Hugo Santos Ferreira, manifestoda şunları söylüyor: “Covid-19 salgınının verdiği zararı kapatmak amacıyla ekonominin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde canlanmasını sağlamak için entegre ve kapsayıcı bir strateji hazırlamalıyız. Bunu da ancak ekonomik faaliyete ve ekonomik büyümeye geri dönüşü teşvik eden ve daha fazla yatırım çekmeyle bağlantılı tamamlayıcı destek önlemleriyle başarabiliriz.

Gayrimenkul Sektörünün Canlandırılması Zincirleme Reaksiyona Sebep Oluyor

Manifesto’da APPII tarafından önerilen 3 önlem şu şekildedir:

  1. Yatırımları geri getirmek için Portekiz Golden Visa ve Non-Habitual Resident programlarının yeniden başlatılması.
  2. Canlılığı artırmak için yeni inşaat projelerinde KDV’nin yüzde 6’ya düşürülmesi.
  3. Yatırımların cazibesini artırmak için AIMI vergisinin kaldırılması

Bu değişiklikler ideal olarak sadece emlak sektörünü etkilemez. Hugo Ferreira Santos bu durumu şöyle açıklamaktadır: “Gayrimenkul sektörü, turizm, ticaret, sanayi, inşaat ve daha pek çok alanda faaliyet gösteren diğer sektörler üzerinde etkili ve krizlerden sonra canlanma için gerekli ana sektörlerden biri olduğunu kanıtlamıştır. ”