Yunanistan’da Gayrimenkul Yatırımı Yapmak Mantıklı Mı?

Yunanistan’da Gayrimenkul Yatırımı Yapmak Mantıklı Mı?

Yunanistan gayrimenkul sektörü yerli ve yabancı yatırımcılara yönelik cazibesini geri kazanmaya başladı. Geçen yıl ekonomideki büyümenin geri gelmesi ve Euro bölgesindeki konumuyla ilgili güvenin artmasıyla yatırım beklentileri de arttı. Yunanistan Merkez Bankası verilerine göre gayrimenkul sektörü bu konuda ilk atağa geçen sektörlerden biri oldu. Gayrimenkul sektörüne yapılan yarım milyar euro civarındaki yabancı yatırım yüzleri güldürdü.

Gayrimenkul yatırımları konusunda en çok talep toplayan bölgeler Attika, adalar ve turistleri için popüler lokasyonlar oldu. Yatırımcı piyasasının beklentileri ve fiyatların düşüş döngüsünü tamamladığı düşüncesiyle artan yatırımcı güveni daha fazla mülk edinimi sağladı. Özellikle yabancılardan konut sektörüne gelen talep sayesinde gayrimenkul yatırımlarında %86,5 gibi ciddi bir büyüme görüldü.

Yunanistan Merkez Bankası verilerine göre 2008 sonundan 2017 sonuna kadar ülke genelinde konut fiyatlarındaki düşüş %42’yi bulurken bu sayı Atina’da %44,2 olarak kayıtlara geçti. Konut fiyatları 2015 yılında %5,1, 2016 yılında %2,4 ve 2017 yılında %1 oranında düşüş gösterdi. Bu durum, sektör önde gelenleri tarafından platoya ulaşıldığı sonucuna varılmasına neden oldu.

En Cazip Yatırım Karşılığı Oturma İzni Programlarından Biri: Yunanistan Golden Visa

Minimum yatırım miktarları göz önünde bulundurulduğunda 250.000 euro ile Yunanistan Golden Visa programı pek çok yatırımcı için fazlasıyla cazip bir teklif olarak görülüyor. Ülkede gayrimenkul fiyatları uygun ve özellikle kısa vadeli kiralamalarda verim yüksektir. Rusya’nın önde gelen gayrimenkul firmalarından biri Atina’nın merkezinde bir konut kompleksi satın aldı. Yunanistan’ın büyüme potansiyeli yüksek olduğunu vurgulayan şirket yetkilileri en az beş binaya daha yatırım yapmayı planladıklarını belirtti. Şirket, bu yatırımlarıyla Rus Golden Visa yatırımcılarını hedeflemeyi planlıyor.

Yunanistan, Avrupa’da Gayrimenkul Sektöründe Gelişen Trendler Listesinde Üst Sıralarda

PriceWaterhouseCoopers ve Urban Land Institute tarfından hazırlanan Avrupa’da Gayrimenkulde Gelişen Eğilimler ile ilgili son yıllık raporda, “Atina’ya olan ilgi 2017 yılında bir dizi uluslararası yatırımcının sermaye koymasıyla ayakları yere sağlam basan bir şekilde yükselişe geçti. En çok ilgiyi çeken sektörlerden biri konaklama endüstrisi oldu. Son üç yılda uluslararası turistler arttı ve ülke Avrupa’nın güvenli bir tatil limanı olarak görülmeye başladı. Avrupalı yatırımcılar Yunanistan’a yatırım yapma fikri konusunda eskisinden çok daha ılımlılar artık.”