Ekonomide Büyüme: Yunanistan Mali Destek Programı Sona Eriyor

Ekonomide Büyüme: Yunanistan Mali Destek Programı Sona Eriyor

Euro Bölgesi ülkeleri, Yunanistan’ın sekiz yıllık kurtarma programından çıkması ve borçlarını daha yönetilebilir bir hale getirmesi için nihai bir plan üzerinde anlaştılar. 19 ülkenin maliye bakanları bir araya gelerek zorlu müzakereler gerçekleştirdiler. Yunanistan ve uluslararası kreditörler arasındaki ülkenin kurtarma programından güvenli bir şekilde çıkmasına ve piyasalarla yeniden karşı karşıya gelmesine olanak sağlayan anlaşmayı olanaklı kıldılar.

Görüşmeler sırasında Eurogroup başkanı Mario Centeno Yunan borcunun ileriye dönük sürdürülebilir bir hal aldığına, Fransız Maliye Bakanı ise Yunanistan’ın üzerine düşen tüm gereklilikleri yerine getirdiğinin kabul edilmesi gerektiğine değindi.

Centeno, anlaşma kapsamında Yunanistan’ın 10 yıl boyunca ödemeyi geciktirebileceğini böylece finansal bir nefes alacağını belirtti. Daha ileri atılacak son tarihlerin ise ekonomiyi bir sonraki on yıl içinde çok daha fazla zorlayabileceğini hatırlattı. Ayrıca, Yunanistan 15 milyar euro değerinde bir destek daha aldı.

Sıkı Kemer Sıkma Politikaları Sona Erdi

Yunanistan, son sekiz yıldır finansal olarak ayakta kalabilmek için Euro Bölgesi ülkeleri ve uluslararası kreditörlerden büyük maddi yardımlara ihtiyaç duyuyordu. Karşılığında, ülkeye ve Atina ile birçok Avrupa ülkesi arasında büyük sorunlara neden olan sıkı bütçe kemer sıkma programlarına bağlı kalmak zorundaydılar. Bu anlaşma sayesinde ülke, Yunan krizinin sona erdiği fikriyle rahat bir nefes alabilecek ve kendi ayakları üzerinde hareket edebilme özgürlüğüne sahip olabilecek gibi görünüyor.

Ülkeye Yapılan Yatırımlar Artmaya Devam Edecek

Son yıllarda Yunanistan, uygulanan kurtarma programı kapsamında yapılan mali ve yapısal reformların da etkisiyle güçlü bir ekonomi inşa etmeye başladı. Bundan sonraki süreçte, daha yüksek istihdam ve iş yatırımları ile sürdürülebilir bir büyümenin temellerini oluşturan bu gidişatın sürdürülmesi ülke için büyük önem taşıyor. Bu nedenle ülkeye yapılan yabancı yatırımların desteklenmeye devam edilmesi planlanıyor. Ülke ekonomisinin güçlü bir toparlanma ve büyüme sürecine girmiş olması nedeniyle de yatırımcıların radarına çoktan girmiş gibi görünüyor.