Knight Frank Global Konut Fiyatları Endeksi: Yunanistan Yavaş ama Sağlam Bir Yükselişte

Knight Frank Global Konut Fiyatları Endeksi: Yunanistan Yavaş ama Sağlam Bir Yükselişte

Knight Frank Global Konut Fiyatları Endeksi’ne göre Yunanistan yavaş ama sağlam bir yükselişe geçmiş durumda. 2018 ilk çeyrek sıralamasında 58 ülkeden 51. sırada yer alan Yunanistan, ikinci çeyrek sıralamasına göre 48. sırada yer aldı.

Knight Frank Global Konut Fiyatları Endeksi

2006 yılından beri her çeyrekte açıklanan Knight Frank Global Konut Fiyat Endeksi, yatırımcıların ve geliştiricilerin dünya genelindeki yaygın konut pazarlarının performansını izlemelerini ve karşılaştırmasını sağlıyor. Resmi hükümet istatistikleri veya mümkün olan durumlarda merkez bankası verileri kullanılarak üç ayda bir hazırlanan endeks, genel performansı satın alma gücü paritesi bazında GSYİH’ye göre ağırlıklandırıyor.

Yunanistan Yükselişine Rağmen 2008’deki Fiyatları Henüz Aşamadı

Londra bazlı Knight Frank’in açıkladığı ikinci çeyrek verilerine göre Malta ilk kez %17’lik bir artışla ilk sıraya yerleşti. Endekse konu olan 57 ülke arasından ise yalnızca yedi ülkede fiyatların düştüğü açıklandı.

Haziran 2018 sonuna kadarki verilere göre, Yunanistan’da fiyatlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,8 oranında artarken, altı aylık ve üç aylık dönemlerde de yüzde 0,7’lik bir artış kaydedildi.

Değerlendirme, Lehman Brothers’ın çöküşünden on yıl sonra, bu dönemdeki 57 ülkenin 12’sindeki konut fiyatlarının (İspanya, İrlanda, İtalya, Yunanistan ve Rusya da dahil olmak üzere) hala 2008’in 3. çeyreği seviyelerinin altında olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte, Yunanistan’ın kuzey liman kentinde şu an 83. Selanik Uluslararası Fuarı’nda (TIF) ilgili verileri sunan Yunanistan Sertifikalı Gayrimenkul Uzmanları Birliği’ne göre, pazarda iyileşme işaretleri var.

Yunan mülk sahipleri Selanik Uluslararası Fuarı’nda, uzun bir süre piyasada bulunan mülklere ilişkin olarak, 2018’in ilk yarısında satın alınan 10 mülkün yedisinin geçmişte olduğundan çok daha hızlı satıldığını söyledi. Aynı zamanda, piyasanın daha ​​sağlıklı bir segmenti (yüzde 32) artık altı aydan kısa bir süre içinde satılan mallardan oluşuyor.