Yunanistan Kısa Dönemli Kiralama Sektöründe Lider Konumda

Yunanistan Kısa Dönemli Kiralama Sektöründe Lider Konumda

Yunanistan’daki kısa dönemli kiralama sektörü çok hareketli bir dönem geçiriyor. Yunanistan Planlama ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi (KEPE) Airbnb ve TripAdvisor gibi online platformlar üzerinden kiralanan mülkler ile ilgili detaylı bir rapor hazırladı. Rapora göre Attica, Cyclades ve Girit’de kısa dönemli kiralanan mülkler, Yunanistan genelinde bu platformlardaki tüm mülklerin %60’ını oluşturuyor. Kiralanan mülklerin toplam sayısı bu yıl hariç 2014’ten beri iki katına çıkarak ilerlemiş.

Haziran 2018’in sonuna gelindiğinde online platformlardaki aktif mülk sayıları; Cyclades’te 16.821, Attica’da 15.860 ve Girit’te 14.650’ye ulaştı. Bu üç bölgede 47.000’den fazla mülk aktifken ülke genelindeki aktif mülklerin sayısı 80.000’in biraz altında kaldı. KEPE’nin işlediği AirDNA web sitesinden alınan verilere göre, 2010’dan Haziran 2018’e kadar bu platformlarda bir şekilde aktif olan 126.331 mülk kayıtlara geçti. Süreç içerisinde bazı mülkler online platformlar üzerinden yeterli geliri elde edemedikleri için kısa dönemli kiralamalara son vermek durumunda kaldı. Arz büyüdükçe düşük kaliteli ve lokasyonu tercih edilmeyen mülklerin yıl boyunca yeterli sayıda kiracı bulamamaya başlaması bu durumun temel sebebi olarak görülüyor.

Golden Visa Yatırımcılarının da İştahı Bu Yönde

Çinlilerin başı çektiği Yunanistan Golden Visa yatırımcıları ülkedeki kısa dönemli kiralama sektörünü yakından takip ediyor. Özellikle Atina şehir merkezinde ya da güneyinde konut satın almayı tercih eden yatırımcılar, mülklerini daha çok kısa dönemli kiralamalarla değerlendirip yılın belirli bir döneminde tatil evi olarak kullanmayı tercih ediyorlar. Çinli yatırımcılar özelinde bakıldığında kendi ülkelerinde 30 metrekarelik bir apartman dairesi alabilecekleri 250.000 €’ya Yunanistan’da bir ya da iki daireye sahip olabiliyorlar. Bununla birlikte euro bazında getiri elde etmek ve karşılığında Golden Visa sahibi olmak çok karlı bir yatırım haline geliyor.