PwC: Atina Avrupa’daki En Cazip Gayrimenkul Piyasasalarından Biri

PwC: Atina Avrupa’daki En Cazip Gayrimenkul Piyasasalarından Biri

PwC ve Urban Land Institute tarafından her yıl açıklanan araştırma sonuçlarına göre Atina mülk yatırımı anlamında en cazip pazarlardan biri olarak sıralamalardaki tırmanışını sürdürüyor.

Atina, son dönemde getiri ve proje geliştirme açısından potansiyeli yüksek bir market olarak kurumsal yatırımcılar ve yatırım fonları tarafından favori olarak gösteriliyordu. PwC’nin araştırmasına göre 2019’un en cazip yatırım marketleri sıralamasında 15 pozisyon yükselerek 14. sıraya yerleşmesiyle de sinyallerin doğru olduğunu gözleri önüne serdi.

Araştırma sonuçları, 2017’de 29. sırada olan Atina için kriz döneminin atlatıldığına dair önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Sekiz yıllık finansal destek programının bitmesinin ardından ekonominin de iyiye gitmesiyle pazara gelen hareketliliğin artarak devam etmesi bekleniyor. Buna rağmen, raporda ekonomi ve pazardaki iyileşmenin sürdürülebilir olması için reformların devam etmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Ofis ve Alışveriş Merkezi Talepleri

PwC raporuna göre yatırımcı ilgisi son dönemde ofislere, ikinci olarak da alışveriş merkezlerine yönelmiş durumda. Yeterli ve kaliteli arz olmadığı için özellikle ofis marketi yüksek talep görüyor. Bunun dışında, alışveriş merkezleri de kriz dönemini minimum zararla atlattıkları için ilginin yöneldiği ikinci bir market oldu.

Yatırımcı ilgisinin sürdürülebilirliği konusu ise tamamen ekonomik reformların, iyileşmenin ve fiyatlardaki artış trendine bağlı olarak bir tablo çizecek. Alpha Bank yılın ilk üç çeyreği için fiyatlarda yıllık %1,3’lük bir artış öngörüyor. Paralel olarak inşaat faaliyetlerinin de artması bekleniyor.

PwC analistleri, “Yabancı mülk yatırımları için sermaye girişleri 2016’dan bu yana istikrarlı bir şekilde artıyor. Göstergelere göre, Ocak-Ağustos 2018 döneminde sermaye girişleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %170,8 oranında arttı” şeklinde bir değerlendirmede bulundu. Bunda en büyük etkenlerin kısa dönemli kiralama yapılan mülklerin iyi bir trend yakalaması ve Yunanistan Golden Visa taleplerinin artması gösteriliyor.