Atina Rivierası: Son 60 yılın En Büyük Kentsel Yenilenmesi ve Emlak Fiyatları

Atina Rivierası: Son 60 yılın En Büyük Kentsel Yenilenmesi ve Emlak Fiyatları

Yunanistan’ın son 60 yıldaki en büyük kentsel müdahalesi ses getirmeye devam ediyor. Atina Rivierası kıyılarında devam eden altyapı ve turizm projeleri yabancı yatırımcıların yakın takibinde. Mikrolimano’dan Sounio’ya kadar olan 70 kilometrelik bölgede devam eden projeler, bu bölgenin Akdeniz’in gelişme merkezi olacağı şeklinde yorumlanıyor.

Yunanistan gayrimenkul sektörünün önde gelen firmalarından birinin hazırladığı rapora göre, son dört yılda bu bölgede ciddi bir gelişme kaydedildi. Özellikle eski havalimanının yenilenme projesinin Atina Rivierası için dönüm noktası olacak iddialı bir proje olduğu belirtildi.

Faliro Körfezi’ndeki Stavros Niarchos Kültür Merkezi, bölgedeki yaşam standartlarını önemli ölçüde yükselterek kültür ve eğlence etkinlikleri için önemli bir referans noktası haline geldi. Ayrıca, önemli turistik projeler de uluslararası yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Bölgedeki turizmin hızla gelişmesi ve çehresinin değişmesi de Atina Riviera’sının dünyanın lüks destinasyonları arasında konumlanmasını sağlıyor.

Civardaki gelişmelere bakıldığında göze çarpan birkaç bölge ve projeyi sizler için derledik:

Palaio Faliro

Faliro caddesinden geçen Stavros Niarchos Kültür Merkezi, gösterişli varlığıyla Faliro körfezine hükmediyor. Bölge ve Atina Rivierası’nın tamamı için gerçek bir mücevher olan Stavros Niarchos, Şubat 2017’de devlete teslim edildi ve Ulusal Kütüphaneye ve Ulusal Opera’ya ev sahipliği yaptı. Ana bina, yıl boyunca kültürel etkinliklerin gerçekleştiği 210.000 m²’lik bir park ile tamamlanmakta olup burayı eğlence merkezi ve yeni bir referans noktası haline getirmektedir.

Bölgenin dikkat çekmesiyle birlikte, Kallithea ve Moschato – Tavros plajlarının bulunduğu Faliro koyunun önümüzdeki yıllarda yenilenmesi bekleniyor. Mevcut binaların da yeniden inşa edilmesi planlanan bölge, Atina Riviera’sına bağlanacak.

Alimos

Alimos Marina, çeşitli spor ve konaklama tesislerine ev sahipliği yapan bir merkezdir. Burası ülkedeki en büyük marina olarak büyük bir potansiyele sahip. Yeniden projelendirilmesi ve devam eden ihale sürecinin sonlanmasıyla birlikte dikkatleri üzerine çekmesi bekleniyor.

Atina Havalimanı

Eski Atina havaalanının yeniden geliştirilmesi, gerçekleştirilecek en büyük proje ve bölgenin profilini tamamen yeniden tanımlaması bekleniyor. 8 milyar Euro toplam yatırım yapılması planlanan projenin 2019’da başlayacağı söyleniyor. Ülkenin GSYİH’sini %2,4 oranında artırması ve inşaat aşamasında yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Tamamlandığında 75.000 kişiye istihdam sağlayacak projenin ilave 1 milyon yabancı ziyaretçi çekmesi bekleniyor.

Voula-Vouliagmeni-Varkiza

Eşsiz bir doğal güzellik, sahil plajları ve mükemmel şehir planlaması birleşimi sunan güney banliyölerinin bu kısmı Atina Rivierası’nın en lüks bölgesi olarak kabul edilir. Bölgenin cevheri olan Astir Palace şu an yeniden geliştirme aşamasında. Projeyle birlikte, çevresindeki bölge ve marina iyileştirilmesine de 100 milyon Euro yatırım yapılması planlanmaktadır. Tamamlandığında Four Seasons Astir Palace Hotel olarak yeniden işlemeye başlayacak olan otel önemli projelerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Atina Rivierası’nda Fiyatlar Ne Durumda?

Atina Rivierası’ndaki emlak fiyatları, Attika banliyölerinin çoğuna kıyasla her zaman daha yüksek olmuştur. 2008’den bu yana ve ekonomik kriz boyunca, Atina’daki emlak fiyatları önemli ölçüde azaldı. Ancak güney banliyöleri kayıplarını azaltmayı hızla başardılar; böylece bölgenin potansiyelini ve dinamiklerini kanıtladılar.

Genel olarak bakıldığında Atina Rivierası’nın en pahalı bölgesi Vouliagmeni’dir ve fiyatları 4.000 ila 6.000 Euro / metrekare arasında değişmekte olup, bazı özel mülkler için fiyatlar 8.000 Euro / metrekare bandına ulaşabilmektedir. Glyfada ve Kato Elliniko, 2.500 ila 4.500 Euro / metrekare arasında değişen fiyatlar ile arkasından takip etmektedir.

Bölgenin değerinin eski havalimanı projesi ve diğer projelerin hayata geçmesiyle köklü bir değişime uğraması ve ülke ekonomisini ciddi manada iyiye götürmesi bekleniyor.

Bölgedeki emlak piyasasının hangi yöne evrildiği konusunda veya yatırım fırsatlarıyla ilgili daha detaylı görüşmek isterseniz ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.