Alpha Bank’tan Yunanistan Turizminde Uzun Vadeli Büyüme Beklentisi: Dört Büyük Proje Onaylandı

Alpha Bank’tan Yunanistan Turizminde Uzun Vadeli Büyüme Beklentisi: Dört Büyük Proje Onaylandı

Alpha Bank analistlerinin yaptığı değerlendirmeye göre uluslararası koşullara rağmen Yunanistan turizmi olumlu sinyaller vermeyi sürdürüyor. Banka tarafından yayınlanan son raporda, önemli marjların görüldüğü bu sektörde turizm büyümesindeki artışa olan güvenin arttığı belirtildi.

Yayınlanan raporda, özellikle turist talebinin son altı yılda ciddi bir şekilde arttığı belirtildi. Özellikle Avrupa’dan gelen turist bu gidişatta önemli bir paya sahip. Beş AB ülkesi ülkeye gelen turist sayısının %40’ını oluşturuyor. Almanya, İngiltere ve İtalya bu konuda başı çeken ülkeler arasında. Bununla birlikte ülkeye gelen turist trafiğinin yüzde 83,9’unu Attika, Kuzey Ege, Girit, Orta Makedonya ve İyon Adaları’na gelen turistler oluşturuyor. Bu bölgelerde kısa dönemli turizm kiralamalarının son üç yılda iki kattan fazla arttığı biliniyor.

 

Milyon Dolarlık Turizm Projeleri Onaylandı

Yunanistan Ekonomi Bakanı Yannis Dragasakis liderliğindeki bakanlıklar arası stratejik komite bu hafta üç turizm projesini ve 333,8 milyon € bütçeli bir alışveriş merkezini onayladı.

DESE olarak bilinen Bakanlıklar Arası Stratejik Yatırımlar Komitesi devlet tarafından işletilen yatırım ajansı Enterprise Greece’in onayına sunulan ek planları incelemek üzere gelecek ay tekrar toplanacak.

Mykonos Projesi: 50.85 milyon € bütçeli proje AGC Equity Partners tarafından yürütülüyor. Toplam iki otel birmi ve spor tesisleri içeren proje mevsimsel ve tam zamanlı olmak üzere en az 200 iş pozisyonu yaratmayı amaçlıyor.

Cape Tholos Luxury Resort: 149.6 milyon € bütçeli proje bir tatil evi, bir turizm kompleksi ve iki otelden oluşuyor. Turizm İşletmeleri Birliği tarafından yönetilmek üzere mevsimsel ve tam zamanlı 216 iş pozisyonu yaratılacak.

Panita LTD: 93.422.600 € bütçeli proje Metamorfosi’de alışveriş ve rekreasyon merkezlerinin geliştirilmesini içeriyor.

Monolithos Marina Santorini: 40 milyon € bütçeli proje ilk kamu yatırım planı olarak 350 yataklı bir yat limanının inşasını amaçlıyor. Thera Belediye Liman Fonu tarafından yönetilecek 120 doğrudan mevsimsel iş pozisyonu yaratacak.