Moody’s Derecelendirme Artışı: Yunanistan Tahvil Getirileri 12 Yılın En Düşük Seviyesini Gördü

Moody’s Derecelendirme Artışı: Yunanistan Tahvil Getirileri 12 Yılın En Düşük Seviyesini Gördü

Önde gelen derecelendirme kuruluşlarından Moody’s, mart başında Yunanistan’ın kredi notunu B3 seviyesinden B1 seviyesine yükselttiğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl ekonominin olumlu görünümü nedeniyle B3 seviyesinde açıklanan ülke notu, bu yıl istikrarlı gidişat sebebiyle bir kez daha arttı.

Moody’s tarafından yapılan açıklamaya göre, not arttırma kararı güçlenen bir Yunan ekonomisinin altını çizmek adına verildi. Ekonomideki güçlenme algısının ise reformların uygulanması ve kamu borçlarının sürdürülebilirliğinin arttırılmasına bağlı olarak geliştiği belirtildi.

Moody’s Tarafından Yapılan Değerlendirmenin Temel Faktörleri Açıklandı

Moody’s, istikrarlı bir şekilde güçlenmekte olan Yunan ekonomisinden bahsettiği raporunda temel faktörleri şu şekilde sıraladı:

1-) Uygulanan reformların sonuç vermeye başladığı ve reformların sağlam bir şekilde yerleştiği görülüyor. Kreditör gözetimi altında güçlenen ekonomi, reformların geriye dönmesi riskini de azaltmaktadır.

2-) Mali performansın iyileşmesine yönelik kaydadeğer istatistik kaydı oluşmaya başlamıştır. Mali iyileşmelerin çoğu yapısal reformlardan kaynaklandığı için sürdürülebilir olması kuvvetle muhtemeldir.

3-) Kamu borçlarının sürdürülebilirliği geçtiğimiz hazıran ayında yayınlanan borç tahsilat paketi ile orta vadede önemli ölçüde arttırılmıştır.

Yunanistan’ın 10 yıllık devlet tahvili getirileri, Moody’s tarafından açıklanan not arttırımının ardından 2006’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Bu durum özellikle Yunanistan’ın pazar erişimini kanıtlar nitelikte oldu. Reform programlarının etkinliğini vurgulayan ve yatırımcıların iyimserliğini arttıran gelişmeler sonrasında yatırım yapmayı düşünenlerin ilgisi Yunanistan’a kaydı.

Gelecek Beklentisi Ne Yönde?

Yatırımcıların yakından takip ettiği Yunanistan’da, son dönemde özellikle Atina Riviera’sında büyük çaplı projelere imza atılıyor. Bölgeyi yeniden şekilllendiren projelerin yanısıra yatırımcı programları sayesinde ülkeye hatrısayılır bir nakit akışı oluyor. Bununla birlikte yüksek yatırım beklentisinin devamlılığı için iş ortamının iyileştirilmesi, mali politikaların sürdürülmesi ve sağduyulu bir vergi rejimine doğru ilerlenmesi yönündeki reformların devam ettirilmesi planlanıyor.