Atina Emlak Piyasası Ekonominin İyileşmesiyle Potansiyelini Arttırıyor

Atina Emlak Piyasası Ekonominin İyileşmesiyle Potansiyelini Arttırıyor

Yunanistan, Golden Visa programı ile ekonomisinin belini doğrultmaya devam ediyor. Program sayesinde en fazla yabancı yatırımcı çeken şehirlerin başında Yunanistan’ın başkenti Atina geliyor. Atina emlak piyasası son günlerde oldukça hareketli. 

Atina Yatırım Çekme Potansiyeli ile İlgi Çekiyor

2017 yılındaki PwC raporuna göre Avrupa’da en çok yabancı yatırımcı çeken 29. şehir olan Atina, bu sene aynı listede 14. sıraya yükselmeyi başardı. Urban Land Institute kurumu için hazırlanan bu rapora göre; bu gelişmenin arkasındaki en önemli faktörler Yunanistan’ın ekonomik krizden kurtulması, ülkenin para piyasalarına açık erişimi ve büyüme hızı. Önümüzdeki senelerde de Atina’nın bu başarısını devam ettirip sıralamada daha da ilerde yer alacağı öngörülüyor.

Atina’da Emlak Piyasasının Büyümesinde Euro Önemli Bir Rol Oynuyor

Euro’nun Avrupa Birliği gibi güçlü bir kuruma dayanmasından dolayı stabil olması yatırımcılara güven veriyor. Paranın bu denli kuvvetli olması Yunan hükumetinin ekonomisini düzeltmesini epey zorlaştırmış olsa da yatırımcı çekme konusunda önemli bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Euro ile alım satım yapan yatırımcılar, Yunanistan’ın ekonomik krizi büyük ölçüde atlatmasından sonra paralarının kolay kolay değer kaybetmeyeceğini bilerek gönül rahatlığıyla yatırım yapabiliyor.

Atina’daki Emlak Yatırımlarının Ofislere Olan İlgi ile Pekişmesi Bekleniyor

Atina’ya gösterilen ilgi şu an için oldukça büyük olsa da yatırımcı ilgisinin önümüzdeki senelerde daha da artacağı öngörülüyor. Atina’daki kısıtlı ofis alanları ve şu ana kadar bu alanda yeterince yatırım olmaması nedeniyle önümüzdeki dönem için pek çok kurumsal yatırımcının bu alanda yatırım yapmaya yöneldiği biliniyor. Atina emlak piyasasına yapılan yatırımların açığa çıkan ofis ihtiyacını karşılamak için hızlı bir yükselişe geçmesi bekleniyor. Modern konut projelerinin de sahneye çıkmaya başladığı Atina’ya yabancılar tarafından yapılan konut yatırımlarının da artması bekleniyor. 

Yunanistan’ın Ekonomik İyileşmesi Devam Ettiği Sürece Yatırımların Artması Bekleniyor

Yabancı yatırımcıların en önem verdiği kriterlerden bir tanesi ise elbette yatırım yaptıkları ülke ekonomisinin sağlam temellere dayanması ve ekonominin yükselişte olması. Geçtiğimiz seneleri oldukça zor geçiren Yunan hükumeti son zamanlarda ekonomik olarak oldukça olumlu izlenimler veriyor. Finansal destek programlarını geride bırakan Yunanistan, serbest piyasalara da geri dönmüş durumda.  Artan bir büyüme hızı ile birleşen bu gelişmelerin Yunan emlak piyasasını güçlendirmemesi için hiçbir sebep yok.

Tüm emlak piyasalarını etkileyen ekonomik krizden kurtulmuş gibi gözüken Yunanistan’ı oldukça parlak günler bekliyor. Özellikle başkent Atina, sıralamalarda en üstlerde yerini alarak yabancı yatırımcıları çekmeyi başardığını kanıtlıyor. Yunan ekonomisindeki ilerlemenin devam etmesi, ve başkentteki arzın talebi karşılayacak şekilde gelişmesi durumunda Atina emlak piyasasını çok daha hareketli ve parlak günler bekliyor.