Yunanistan Gayrimenkul Fiyatları 2018 Yılında %7,3’lük Büyüme Kaydetti

Yunanistan Gayrimenkul Fiyatları 2018 Yılında %7,3’lük Büyüme Kaydetti

RE / MAX emlak ajansı ağının yıllık anketine göre Yunanistan gayrimenkul fiyatlarındaki  %7.3’lük artış, Yunanistan gayrimenkul piyasası için son on yılın en büyük artışına işaret ediyor.

Ülke genelinde en büyük artışlar, 2018’deki işlemlerin neredeyse yüzde 90’ını oluşturan beş yaşından büyük mülkler için yaklaşık yüzde 9 oranına gerçekleşti. Yeni konut mülklerinin fiyatları ise yüzde 6,9 ​​artış sergiledi. Atina’da ise beş yaşından büyük mülklerin fiyatları yüzde 6,9 ​​oranında artış göstermesine rağmen yeni ev fiyatlarındaki yıllık yüzde 10,7’lik artışla öne çıktı.

Turistler Mülk Kiralama Eğiliminde

Başkent, turistler tarafından kısa vadeli mülk kiralamalarında hızlı bir artış gözlemledi. Airbnb, kHomeAway, FlipKey ve HouseTrip gibi çevrimiçi platformlar aracılığıyla gerçekleşen işlemler farklı trendler sergiliyor.

RE / MAX verileri, Akropolis yakınlarındaki Koukaki’deki eski daireler için fiyatların metrekare başına 1,400 Euro’dan başladığını ve oranların 2017’den itibaren yüzde 55 oranında yükseldiğini gösteriyor.

Ziyaretçiler arasında popüler olan diğer bölgelerde ise daha küçük bir artış olduğu görülüyor. (örneğin, Exarchia’da yüzde 11 ila 1.000 euro / metrekare gibi). (Pangrati’de 650 euro / metrekare).

Diğer taraftan, Selanik’te, fiyatlarda en fazla artışı yüzde 8’lik oranla beş yaşından büyük mülkler gösterdi.  Yeni evlerde ise sadece yüzde 3,1 oranında düşük bir artış görüldü. Genel olarak, 2008 ve 2017 arasındaki fiyatlarda yüzde 46’lık bir düşüşün ardından piyasada belirgin bir iyileşme olduğunu söylemek mümkün.

RE / MAX, Yunanistan gayrimenkul piyasasında talebin büyümeye devam etmesi için istikrarlı yatırım faizinin ve uygun bir vergi sisteminin gerekli olacağını vurguladı.

Yunanistan’ın Ekonomisi Nereye Gidiyor? 

Yunanistan son dönemde gösterdiği ekonomik büyümeyle Euro Bölgesinde en iyi performans gösteren ülkeler arasında girdi. IMF’in son raporuna göre, ülkenin krizi doğru yönetmesi ve başarısını sürdürmesi için gerekli reformları gerçekleştirmesi büyük önem taşıyor.

Yunanistan için birçok olumlu gelişmeden bahsetmek mümkün. 2018’de yaklaşık yüzde 2’de seyreden büyüme oranının yüzde 2,5’e çıkması bekleniyor. Böylece Yunanistan Euro Bölgesi büyüme tablosunun en üst kademesine yerleşebilir. Gençler için işsizlik hala yüksek olarak görülse de Yunanistan’da işsizliğin gittikçe azaldığı da bir gerçek. Hükümet, Avrupa Birliğine üye olan ülkelerle kararlaştırılan iddialı mali hedeflerini yerine getiriyor. Bu yıl iki başarılı devlet tahvili ihracı ile pazara erişim yeniden sağlandı.

Diğer alanlarda da normalleşme görülüyor. Örneğin, müşteriler artık nakit paralarını Yunanistan’daki herhangi bir bankaya yatırmakta özgürler ve bankalar Avrupa Merkez Bankası tarafından sağlanan acil likidite yardımını neredeyse tamamen geri ödemiş durumdalar. Orta vadede, ekonomi tam istihdama ulaştığında büyümenin yavaş ve emin adımlarla gerçekleşmesi bekleniyor.