Mitsotakis, Yunanistan’ın Önümüzdeki Dört Yılda Çok Farklı Bir Konuma Yükseleceğini Açıkladı

Mitsotakis, Yunanistan’ın Önümüzdeki Dört Yılda Çok Farklı Bir Konuma Yükseleceğini Açıkladı

Yunanistan başbakanı Kyriakos Mitsotakis, kendi yönetimi sırasında Yunanistan’ı cazip bir yatırım merkezi haline getirmeyi amaçlıyor.

Washington Post’ta yayınlanan son röportajında Mitsotakis, vergi indirimine ilişkin planını vurgulayarak, amacının 2020 yılında yüzde 3 oranında ekonomik büyüme sağlamak ve büyüme oranını yakın gelecekte de sürdürmek olduğunu belirtti.

Yunanistan’da vergi kaçakçılığıyla mücadele edilerek vergi tabanı genişletiliyor. Vergi uyumunu teşvik etmek adına elektronik işlemler kullanılıyor. Vatandaşlar nakit olarak değil de elektronik olarak ödeme yapmaya teşvik edilerek, tavernalarda ve kafelerdeki ‘düşük’ vergi kaçakçılığının önüne geçilmesi bekleniyor.

Bireyler ve Firmalar için Vergi İndirimi

2020 Ocak ayından itibaren uygulamaya geçecek olan vergi mevzuatı, yeni hükümetin Parlamento’ya getirmesi beklenen ilk tasarılar arasında yer alıyor. Başbakan Mitsotakis’e göre, yeni düzenlemelerin büyük çoğunluğu orta sınıfı destekleyecek nitelikte olacak ve şirketler için vergi oranlarını azaltacak tedbirler içerecek.

Planlar içerisinde, ilk birkaç yıl içinde tüm mülk sahipleri için Tek Mülkiyet Vergisinin (ENFIA) yüzde 30 oranında azaltılması bulunuyor.  Kurum kazanç vergisi yüzde 28’den gelecek yıl yüzde 24’e, 2021’de ise yüzde 20’ye düşecek. Mülklerden elde edilen sermaye kazancı vergisi halihazırda askıdayken inşaat faaliyeti üzerine katma değer vergisi de üç yıl süreyle askıya alınacak.

Yunanistan Gayrimenkul Piyasası Yükselişte

Yunanistan gayrimenkul piyasası, ekonominin büyümesi ve yabancı yatırımcıların taleplerinin artmasıyla birlikte son 12 yılda görülmedik bir hızda yükselişe geçti. Gayrimenkul, Yunanistan’da hane halkı servetinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Mülk sahipliğinde Avrupa Birliği ortalaması yüzde 70 iken, Yunanistan’da bu oranın yüzde 80 olduğu görülüyor.

Yunanistan Merkez Bankası verilerine göre, daire fiyatları yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 artarken, 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 1,3 oranında artış gösterdi. Daha spesifik olarak incelendiğinde ise, Airbnb gibi ev paylaşım platformlarında fiyatların yıllık bazda %11.1 arttığı görülüyor.