Yunanistan Turizmde Her Yıl Çıtayı Daha Yükseltiyor 

Yunanistan Turizmde Her Yıl Çıtayı Daha Yükseltiyor 

Dünya genelinde hakim olan ekonomik güvensizliğe rağmen Yunanistan turizm sektörü her yıl istikrarlı bir şekilde 33 milyon yabancı turisti ağırlamaya devam ediyor. Seyahat gemilerinden inen turist grupları hasır şapkaları, güneş gözlükleri, boyunlarına asılı kameralarla antik tapınak ve şehir harabelerinde gezerken Yunan turizm sektörünün liderleri, Yunanistan’ın dünyanın en popüler turistik destinasyonlarından birine dönüşmüş olmasını kutluyor. 

Turistler Yunan Adalarının Yanısıra Başkent Atina’ya da Yöneliyor

Yakın zamana kadar ülke refahının düşmesinden kaynaklı eylemlerle sallanan başkent Atina, bugün milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Eskiden turistlerin neredeyse tamamı Atina’yı es geçip doğrudan adalara yönelirken şu an ülkeye gelen turist gruplarının altıda biri Atina’da kalıyor. Yunan Turizm Konfederasyonu Başkanı Yiannis Retsos The Observer’ a verdiği röportajda son altı yıldır Yunanistan’ın her sene bir önceki senenin rekorunu kırıp sürekli daha fazla turisti çektiğini dile getirdi. Yunanistan’ın dünya genelinde en popüler seyahat merkezlerinden biri hâline geldiği aşikâr. 

Yunanistan Ekonomisinin En Güçlü Ayağı Turizm

Borç içindeki ülkenin on yılı aşkın süredir muzdarip olduğu ekonomik krizin ardından, geçen sene Yunanistan turizm sektörü %7’lik çok ciddi bir büyüme gösterdi. Ülkenin genel ekonomisindeki büyümenin %2 civarı olduğu düşünülürse turizm sektöründeki bu başarı daha da anlamlı oluyor. Gayrisafi millî hasılasının %25’i turizm kaynaklı olan ülkenin kamu maliyesi için turizm sektörü adeta bir can damarı. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyinin verilerine göre bu sene Yunanistan’da turizm ile ilişkili istihdamın 1 milyonu aşacağı ve ülkenin işgücü piyasasının %25’inden fazlasını oluşturarak bir rekor kıracağı öngörülüyor. Konseyin Başkanı Gloria Guevara Yunanistan’ı bir örnek olarak göstererek hükümetlerin turizm sektörüne öncelik verdiği takdirde turizm ve seyahat sektörünün ne kadar kıymetli bir kazanca dönüşebileceğini söyledi. Geçen sene ziyaretçiler Yunanistan’a 18,5 milyar € bıraktı. 

Yunanistan Yönetimi ve Uzmanlar Olası Sorunların Farkında ve Gerekli Tedbirleri Almaya Kararlı

2009 yılından bu yana Yunanistan’a gelen turistlerin sayıca ikiye katlanmış olmasına rağmen Yiannis Retsos olası zorluklara dikkat çekti. Yunanistan’ın son yıllar içerisinde elde ettiği başarıda Türkiye, Fas, Mısır ve diğer Akdeniz ülkelerine gitmeyi düşünen turistlerin güvenlik kaygılarıyla Yunanistan’ı tercih etmesi de önemli bir rol oynamıştı. Bu yaz için Türkiye’ye yapılan rezervasyonlarda %40’lık kocaman bir artış var. Rodos adasındaki tatil yerleri beklenmedik bir talep eksikliği sonucunda fiyatlarını ciddi oranlarda düşürmek zorunda kaldı. 

Başka bir kaygı da sadece 11 milyon nüfuslu bir ülkenin kendi nüfusunun 3 katı sayıda turisti ağırlamakla nasıl başa çıkacağına dair. Yunan turizm sektöründeki yaklaşık 50 bin özel işletmeyi temsil eden Petsos, bir anda 10 milyon daha fazla turist Yunanistan’a gelseydi ülkenin bunu taşıyamayacağını ve hem Yunan vatandaşları hem turistlerin hayatlarını aksaklıklar olmadan rahat sürdürebilmeleri için Yunanistan alt yapısının yenilenmesi gerektiğini söyledi. Ülkenin Avro bölgesinde kalmak için uzun yıllar süren mücadelesinin yarattığı bütçe kesintilerinden sonra özellikle yol, liman, havalimanı, elektrik ve atık tasfiye ağlarının geliştirilmesi gerekiyor. Piraeus Üniversitesi ekonomi profesörü Theodore Pelagidis, turizmin Yunanistan’ın mukayeseli üstünlüğü olduğunu ve ülkenin bütün ekonomisinin gelişiminde başı çekebileceğini öne sürüyor. Pelagidis uzun vadeli bir başarı sağlamak için Yunanistan’ın çok yüksek sayıda yabancının kalıcı olarak yaşayabileceği şekilde evrilmesinin bir ön koşul olduğunu da ekliyor.