Yenilenebilir Enerji Yatırımları İçin İspanyol Seçimleri Ne İfade Ediyor?

Yenilenebilir Enerji Yatırımları İçin İspanyol Seçimleri Ne İfade Ediyor?

Temiz enerji savunucuları, yenilenebilir enerji yanlısı bir partinin 28 Nisanda gerçekleşen İspanya genel seçimlerinde oyların en yüksek payını almasının ardından rahat bir nefes aldı. Sosyal demokrat İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (Partido Socialista Obrero Español veya PSOE), İspanya’nın 350 koltuklu parlamentosunda oyların %29’unu alarak 123 koltuğu, geleneksel ve sağcı Halk Partisi (PP) ise parlamentonun 66 koltuğunu garanti altına aldı. Yine de PSOE, hükümeti kurmak için gereken 176 koltuğa ulaşamadı. Partiye önümüzdeki dört yıl boyunca ulusal politikayı yönlendirmek adına hükümeti oluşturmak gibi kilit bir görev düşüyor. İspanya, dünyanın en büyük yenilenebilir enerji pazarlarından bir tanesi olma özelliğine sahip. Eski PP iktidarının ihmallerinden sonra yeni yönetim altında bu pazar yeniden bir canlanma yaşayabilir. Parti 2013’te enerji yatırımcılarına cömert desteklerde bulunmuşken sonrasında yatırımcıları tedirgin eden bir inceleme sistemi sunmuştu.

PSOE’nin Yol Haritası Yenilenebilir Enerjiyi Destekliyor

PSOE’nin yol haritası yenilenebilir enerjiye yönelik önemli vaatler içeriyor. Partinin lideri Sanchez, geçen yıl çevre ve enerji işlerini, yenilenebilir yatırımları çevreleyen ve uzun süredir devam eden bir yapısal belirsizliğe son vererek tek bir hükümet departmanında birleştirdi. Sanchez, kampanya manifestosunda 2030 sürdürülebilirlik hedeflerine sadık kalarak, nihai enerji tüketiminin %35’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlama sözü verdi. Manifestoda 2050’ye kadar elektriğin tamamının yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması da bulunuyor. Belgede aynı zamanda küçük yatırımcıların yaşadığı sorunlara çözüm sunmayı amaçlayan elektrik piyasası reformu teklifi de dikkat çekiyor.

Politik Kırılmalar Farklı Senaryolar Yaratabilir

Seçimlerde oyların neredeyse %86’sını paylaşan beş ulusal parti bulunuyor. Oyların %10’u, İspanyol özerk topluluklarını ulusal düzeyde temsil etmek isteyen dokuz partiden oluşuyor. Bu durumda Sanchez için en basit seçenek, PP’den sonra üçüncü sırada yer alan ve neredeyse %16 oy ve 57 sandalyeyi alan Ciudadanos (“Vatandaşlar”) ile yükselen bir merkez sağ partiyle güçlerini birleştirerek çoğunluğu elde etmek olacaktır. PSOE için bir diğer seçenek ise, ittifak kurmaya istekli olan sol parti Unidas Podemos ile bir hükümet kurmak. Bu seçenekte de yine gereken çoğunluğun altında kalınacak ve Sanchez’in en az bir ayrılıkçı partiyle anlaşması gerekecek. Katalonya’nın bağımsızlığı konusundaki toplumdaki bölünmüşlük ele alındığında bu riskli bir seçenek olabilir.

Yenilenebilir Enerji Sektörünü İçin Gelecek Umut Vaadediyor

İspanyol Yenilenebilir Enerji Şirketleri Birliği APPA, yeni hükümetin daha fazla yatırım ve iş yaratmaya izin verecek şekilde, yenilenebilir enerjiye geçişi destekleyecek reformlar yapmasını umduğunu belirtiyor. Yenilenebilir enerji sektörüne hizmet veren Londra merkezli finansal danışmanlık şirketi Augusta & Co.’dan Menzel ise yenilenebilir enerji için, sosyalistlerin hükümeti yönetmesi en iyi seçenek olduğunu vurguluyor.