Madrid Lüks Konut Piyasası: Alıcıların %35’ini Yabancı Yatırımcılar Oluşturuyor

Madrid Lüks Konut Piyasası: Alıcıların %35’ini Yabancı Yatırımcılar Oluşturuyor

2008 ekonomik krizleriyle konut fiyatlarında sert bir düşüş yaşayan İspanya, istikrarlı bir toparlanma sürecinde. Krizin ardından başkent Madrid’deki ev fiyatları, %30’a yaklaşan oranlarda bir düşüş yaşamıştı. Önde gelen gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden Knight Frank’in verilerine göre ev fiyatları, 2012 yılının 3. çeyreğinde ulaşılan en düşük gayrimenkul fiyatlarına kıyasla %46 yükseldi. 

Madrid’de  Konut Satışı 2014’e Oranla %61’lik Artış Sergiliyor

Yalnızca 2018 yılında Madrid’de 85.169 adet konut satılarak 2014’e göre %61’lik bir artış gerçekleşti.  2018’de Madrid’den ev alanların %35’ini yabancı yatırımcılar oluşturuyor. Alıcıların yaklaşık % 65’inin oluşturan İspanyol yatırımcılar Madrid, Barselona, Malaga veya Seville gibi büyük şehirlerinden geliyor. On yıl önce, bu rakam %90 civarındaydı. Yabancı yatırımcının Madrid konut piyasasındaki varlığının belirginleşmesinin yanında 2018 yılı içinde konut fiyatları %8.1 artış gösterdi. Yatırımcılar, Madrid gayrimenkul piyasasını oldukça karlı buluyorlar. Talebi karşılamaya çalışan Madridliler ise geçtiğimiz sene içinde 11.011 konut daha inşa ettiler. Bu konutların da üst segment yatırımcılar tarafından değerlendirilmesiyle 2019 yılında Madrid’de 41.278 kadar milyonerin ikamet edeceği öngörülüyor.

Yabancı Yatırımların Yüzde Altmışı Başkent Madrid Üzerinde Yoğunlaşıyor 

Geçtiğimiz yıllar içerisinde Madrid güçlü bir iş merkezi olma konusunda önemli adımlar attı. Özellikle finans, telekomünikasyon, lojistik ve teknoloji alanlarında bölgesel ve küresel olmak üzere pek çok aktörü kendine çekmeyi başardı. Bu başarının arkasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi ise, İspanyol devletinin ve yabancıların yatırımlarını başkente yoğunlaştırmış olması. Ekonomi Bakanlığı’na göre, İspanya’ya yatırılan her 10 Euro’dan altısı başkent Madrid’e yatırılıyor.

Şehrin gitgide turistik bir merkez haline gelmesi de elbette gayrimenkul piyasalarını etkileyen sebeplerden bir tanesi olarak öne çıkıyor. 2017 yılında 6.7 milyon turist Madrid’i ziyaret etti. Bunun yanı sıra, 203 havaalanına uçuş gerçekleştiren Barajas Havalimanı sayesinde Madrid, Avrupa’daki sayılı merkezi transit ülkelerden birisi olma özelliğini de koruyor. Elbette bütün bu gelişmeler şehirdeki gayrimenkul piyasalarını canlı tutuyor.

Özellikle Lüks Konutlar Son Zamanlarda Oldukça Revaçta

Madrid’de metrekaresi 8000 Dolar olan konutlar Avrupa ülkeleri içerisinde rekabetçi bir fiyata sahip olsa da Madrid’in sunduğu yaşam maliyeti oldukça uygun. Danışmanlık şirketi Mercer, Madrid’i yaşam kalitesi bakımından 231 ülke içerisinde 46. sıraya yerleştirdi. 2016 öncesinde şehrin kuzeyinde yoğunlaşmış olan göreceli olarak daha prestijli konutların bulunduğu mahalleler ise ünlerini merkezdeki yeni yapılara kaptırıyor. Hyde Park benzeri “El Retiro” parkına yakınlığıyla ilgi çeken şehir merkezindeki pek çok proje, özellikle geçtiğimiz iki sene içerisinde oldukça hızlı bir fiyat artışına maruz kaldı. Önümüzdeki seneler içinde de İspanya’daki milyonerlerin sayısının artacağı ve bununla beraber lüks konut sayı ve fiyatlarının da etkileneceği bekleniyor. 2019’un sonunda lüks konut fiyatlarında %6’lık bir artış gerçekleşeceği  düşünülüyor.