İspanyol Gayrimenkul Piyasaları Büyümeye Devam Ederken Büyükşehirlerin Dışındaki Konutlara Olan İlgi De Artmaya Devam Ediyor

İspanyol Gayrimenkul Piyasaları Büyümeye Devam Ederken Büyükşehirlerin Dışındaki Konutlara Olan İlgi De Artmaya Devam Ediyor

Yatırımcıların uzun zamandır oldukça ilgisini çeken İspanya, son zamanlarda gayrimenkul yatırımcılarını sevindiriyor. Gayrimenkul piyasasındaki bu olumlu gelişmenin oldukça stabil ve güçlü olduğu aşikâr. Bu dengeli büyüme sayesinde sektörün 12 sene önceki gibi ani bir gerilemeye maruz kalmayacağı düşünülüyor. Krizi en hızlı atlatabilen sektörlerden biri gibi görünen İspanyol gayrimenkul piyasasını iyi günler bekliyor.

İspanyol Emlak Piyasasında İstikrarlı Bir Büyüme Gözlemleniyor

The Olive Press’in haberine göre 2019 yılında da İspanyol gayrimenkul piyasası istikrarlı bir büyüme kaydetti. Geçtiğimiz  10 yıl içerisinde gerek yeni inşa edilen gerekse 2. el yapıların hepsi her yıl istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti. Ev fiyatlar hala 2007’de gördükleri en yüksek seviyenin yüzde 34.1 altında. Yine de bu denli bir artışı küçümsemek doğru olmaz.Nihayetinde epey zorlu bir kriz dönemi geçiren İspanyol ekonomisi toparlanıyor, ve bu toparlanmanın gayrimenkul piyasasını sürekli olarak büyüttüğünü 2009 yılında bu yana gözlemleniyor. Krizden oldukça hızlı toparlanmaya başlayabilen bir sektör olan gayrimenkul piyasasının elbette zamanında gördüğü en yüksek değerleri de bir gün geride bırakacağı tahmin ediliyor.

Fiyat Artışı Yaşanan Şehirler Arasında Sahil Şehirleri Öne Çıkıyor

İspanyol gayrimenkul fiyatlarındaki artışlar genelde Madrid ve Barselona gibi büyük şehirlerde yoğunlaşıyordu. Euro Weekly News haberine göre bu düzende geçtiğimiz sene içerisinde bir takım önemli değişimler oldu. Turizm sektörünün gelişmesi ülkenin daha önce az bilinen sahil şehirlerindeki ev fiyatlarına da oldukça etkili bir artış olarak yansıdı. Malaga, Palma ve San Sebastian gibi ülkenin kuzey ve güney kıyılarında bulunan pek çok liman şehrindeki gayrimenkul değerleri 2018 yılı içerisinde Madrid ve Barcelona’yı aratmayacak bir yüzde 30 oranında artış sağladı. Özellikle Costa del Sol’a ev sahipliği yapan Malaga’nın bulunduğu eyalet Endülüs son aylarda ulusal ortalamanın üzerinde bir değer artışına maruz kaldı. Her ne kadar ülkenin her tarafında karlı yatırımlar yapmak artık epey mümkün olsa da işini garantiye almak isteyenler için Endülüs ve özellikle Costa del Sol civarları oldukça parlak fırsatlar olarak yatırımcıların karşısına çıkıyor.

Emlaktaki Fiyat Artışı Kırsal Kesimdeki Konutları Da Etkiledi

Her ne kadar artan gayrimenkul fiyatlarının asıl adresi Madrid ve Barselona gibi oldukça büyük şehirler olsa da fiyatlardaki artış kırsal kesimdeki evleri bile ekledi. Krizde oldukça değer kaybeden bu evlerin bir kısmı geçtiğimiz sene içerisinde ortalama yüzde 12.4 değer kazandı. 2018 yılı içerisinde taşradaki evlerin satışındaki yüzde 3.9’luk artış da bu evlerin yatırım potansiyelini kanıtlıyor. Bulundukları yere göre değişmekle beraber genelde şehirdekilerden ucuza satın alınabilen bu evler çoğunlukla ikinci bir ev ya da yazlık olarak kullanılıyor. Nüfus kaybından yakınan pek çok İspanyol kasabasının taşradaki bu evlere ilginin artması sonrasında da bir ihtimal nüfus problemlerini çözeceği söyleniyor.