İspanya Gayrimenkulde Üç Aydır Düşük Büyüme Oranı Sergiliyor

İspanya Gayrimenkulde Üç Aydır Düşük Büyüme Oranı Sergiliyor

İspanya’da Ocak ayında satılan konut sayısında geçen yılın aynı ayında oranla çok az bir artış gösterdiği gözlemlendi. İspanya Tapu Müdürlüğüne göre, bu yılın ilk ayında, Ocak 2018’de satılan 42.745 konut miktarının çok az üzerinde 42.850 konut satıldı.

Küçük Şehirlerde Artış Gözlenirken Turistik Şehirler Düşüş Sergiliyor

Extremadura, Huelva ve Terue gibi küçük pazarlar önemli ölçüde büyüme kaydediyor. Çilekleriyle meşhur olan Huelva’da konut satışları şubat ayında geçen yıla oranla % 56 arttı. Galiçya, Ekstremedura ve Almeria, şubat ayındaki satışlar sırasıyla% 26,% 25 ve% 22 artışla yüzde 20’nin üzerine çıktı. Buna karşın, Kanarya Adaları, Balearikler, Costa del Sol ve Costa Blanca gibi turist merkezlerinde satışlarda yıllık bazda düşüş görüldü. Şubat ayının en kötü performansını Kanarya Adaları ve Las Palmas yıllık satışlarda sırasıyla% 19 ve% 29 düşüşle sergiledi.

İspanyol Gayrimenkul Piyasasının Büyümesindeki Yavaşlama Olağan

Ulusal düzeyde satışlarda artış görülürken, halihazırdaki durum son birkaç yıldaki genişlemenin yavaşlaması olarak da yorumlanıyor. İspanya 2014’ün sonundan beri ilk defa art arda üç ay boyunca büyümenin sadece tek haneli rakamlardan gözlemlendiği bir dönemden geçiyor. Aslında geçen yılın Mayıs ayından beri büyümedeki düşüş gözlemlenebilir durumda. Ancak, Barselona, ​​Costa Brava ve Costa Dorada da dahil olmak üzere Katalan bölgesinde satışlar arttı. Böylece Katalonya’daki siyasi atmosferin artık yatırımcıları itmediği görülmüş oldu.

Brezit Sürecinin Yumuşaması İspanyol Gayrimenkul Piyasasını Olumlu Etkileyecek

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılışını çevreleyen belirsizlik, hiç şüphesiz İspanyol mülkünün en büyük dış pazarı olan İngiliz alıcıları etkiliyor. Brexit sürecinin karışıklıkları giderildiğinde İngiliz sterlini büyük olasılıkla geri çekilecek ve alıcılar yatırım konusunda kendilerini daha rahat hissedecekler. Güncel durumda mülk rakamları değişkenlik eğilimi gösteriyor fakat yıla yavaş bir başlangıç yapılmasına rağmen piyasa hala sağlıklı görünüyor ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde daha bir belirgin bir tabloyla karşılaşacağımız öngörülüyor.