İspanya Otel Sektörü Yatırımlarında Tarihi Rekor: 2018 Yılında 4,8 Milyar Euro Yatırım

İspanya Otel Sektörü Yatırımlarında Tarihi Rekor: 2018 Yılında 4,8 Milyar Euro Yatırım

İspanya’da otel yatırımlarının toplam hacmi 2018 yılında 4,8 Milyar Euro’luk tarihi rekora ulaştı. Colliers International tarafından hazırlanan rapordaki verilere göre geçtiğimiz yıla göre %23,1’lik bir artış kaydedildi. 2017 yılında toplam yatırım hacmi 3,9 Milyar Euro seviyesindeydi.

Tatil Segmenti Ön Plana Çıkmaya Devam Ediyor

Otel türlerine bakıldığında, 2017 yılından bu yana tatil otellerine yapılan yatırımın ağır bastığı biliniyor. Geçtiğimiz yıl, toplam yatırımın %66’sı tatil otellerine yapılırken %34’ü şehir otellerine yapılmış. Bu durum, ana portföylerde işlem gören varlıkların çoğunlukla tatil segmentine ait olmasıyla ilişkilendiriliyor.

Bu veriler 80 milyondan fazla yabancı turist sayısı ve turistik harcamaların rekor seviyelerde gezdiği gerçeğiyle bir arada değerlendirildiğinde, İspanya’nın kurumsal yatırımcılar ve uluslararası fonların gözde yatırım tercihlerinden biri olarak kaldığını gösteriyor.

Ana Yatırım Destinasyonları: Kanarya Adaları, Balear Adaları ve Madrid

Otel portföylerinde adalardaki yatırımların ön plana çıkmasının en büyük sebeplerinden biri de Hispania’nın Blackstone tarafından devralınması oldu. 2018 yılında Kanarya adaları ve Balear Adaları 1,631 Milyar Euro ve 944 Milyon Euro ile en fazla yatırımı alan destinasyonlardı. İki takımada önceki yıl toplam yatırımın %44’ünü alırken geçtiğimiz yıl toplam yatırımın %56’sını aldı.

Adalardan sonra önde gelen yatırım merkezi 601 milyon euro ile başkent Madrid oldu. Başkent 2017 yılındaki 349 milyonluk yatırım ve toplam hacimdeki %10,2’lik payından sonra, bu yıl payını %13,1’e çıkarmayı başardı. Barselona ve Malaga ise Madrid’den sonra ön plana çıkan diğer yatırım şehirleri oldu.

Yatırımın %70’inden Fazlası Uluslararası

Yatırımların kaynağı değerlendirildiğinde 2018 yılında İspanya’da yabancı yatırımcının çok net bir şekilde ön plana çıktığı biliniyor. Son dört yıldaki eğilimin devam etmesiyle geçtiğimiz yıl toplam yatırımın yaklaşık %71’ini yabancı yatırımlar oluşturdu.

2019 Yılında Otel Yatırım Piyasası Nereye Gidecek?

2015-2018 dönemindeki olağanüstü yatırım rakamları ve alıcı profili, İspanya’nın önümüzdeki yıl da kurumsal yatırımcılar ve uluslararası fonların yatırım tercihi olmaya devam edeceği yönündeki beklentileri sağlamlaştırıyor. Blackstone’un bölgedeki varlığı, katma değerli yatırımlara odaklanan yatırımcılar için bir çağrı niteliğinde. Fakat, otel zincirleri düşünüldüğünde İspanya’yı çekirdek yatırımcı için de elverişli bir lokasyon olarak değerlendirebiliriz.