Yabancı Yatırımcı Barcelona Emlak Piyasasına Güvenmeye Devam Ediyor

Yabancı Yatırımcı Barcelona Emlak Piyasasına Güvenmeye Devam Ediyor

Emlak piyasası 2017 sonundan bu yana yaşanan karmaşık siyasi duruma rağmen Barselona’daki dinamizmini koruyor. Bölgede alım – satım fiyatları artmaya ve yeni yatırımcıları çekmeye devam ediyor. Lüks segmentte uzmanlaşmış bir danışmanlık firması tarafından derlenen verilere göre özellikle alım, satım ve kiralama piyasası canlılığını koruyor. Tapu kayıt verilerine göre 2017 yılında toplam yatırımın %9,4’ü yabancı yatırımcıdan geldi.

Fiyatlar ve Satışlar Artmaya Devam Etti

Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün rakamları, 2018 yılının ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre emlak satışlarının %2,3 oranında arttığını göstermektedir. Sıfır ev satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre %28’lik bir artış göstermiştir. Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre birincil satışlarda (900.000€ üzerinde olan mülkler) 2017 yılı boyunca %36’lık bir artış gözlendi.

Emlak portalı Idealista’ya göre, Barselona’daki konut fiyatları 2018’in ikinci çeyreğinde %3,5 oranında arttı. Bu rakam önceki yıla kıyasla düşük bir oran. Yine de, politik belirsizlik göz önünde bulundurulduğunda artışın devam etmiş olması olumlu bir gösterge olarak kabul ediliyor. Tahminler 2018 yılının kalan döneminde de sabit bir fiyat artışına işaret ediyor.

Kiralamak için Mülk Satın Almak Hala Çekici Bir Yatırım Opsiyonu

Barselona’daki emlak piyasasının canlılığını korumaya devam etmesi kiralama piyasasını da olumlu etkiliyor. Idealista verilerine göre 2018 yılının ikinci çeyreğinde ortalama kira getirileri %4,7 oranında seyretti.

Emlak piyasasındaki olumlu göstergelerin Barselona’yı yatırımcılar için çekici kılmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Son dönemdeki belirsizliklere rağmen piyasa iyi toparlıyor ve yatırımcılara son dönemdeki konut fiytlarındaki düzenlemelerden, kiralama marketindeki camlılıktan ve yerel ekonominin itici gücünden faydalanma fırsatı sunuyor. Böylece, Barselona da kiralamak için ev almayı düşünenler için çekici lokasyonlar listesindeki yerini koruyor.