Yeni Ofis Projeleri, Arz Eksikliğini Doldurmak için Kısa Sürede İçinde Piyasada Olacak

Yeni Ofis Projeleri, Arz Eksikliğini Doldurmak için Kısa Sürede İçinde Piyasada Olacak

Portekiz ofis pazarında görülen belirli bir kalitede ve büyüklükteki alanların eksikliğine yanıt vermek için, kısa sürede pazara girecek birkaç proje tasarlanacak. Bir süredir konut sektöründeki inşaat ve rekabet ortamı nedeniyle promosyon ofisleri engellenmişti fakat artık bu bağlam değişmeye başlayacak.

Gayrimenkul danışmanlarına göre Portekiz, Dünya trendlerinin aksi bir eğilim gösteriyor. Ulusal ofis pazarının yeniden başlaması, bugüne kadarki en düşük seviyelerde kalmaya devam eden promosyon aktivitelerinde yayılma yansımasına sahip değil.

Global pazarda önümüzdeki üç yılda planlanan toplam 65 milyon metrekarelik yeni ofis binalarıyla bir patlama göreceğiz. Bu miktar Washington, Dallas, Londra, Singapur ve Şangay illerindeki mevcut ofis alanının toplamına eşit.

Fazla Sayıda Yeni İnşaat Nedeniyle Uluslararası Ofis Patlaması

Dünya çapında 100 şehirde ekonomik faktörler, arz-talep dengeleri, kira davranışı gibi verilerin detaylı analizi sonucunda yüksek işsizlikten bahsedilen senaryonun aşırı büyümeden kaynaklandığından bahsediliyor.

Yeni ofis binalarının geliştirilmesindeki bu patlama, özellikle Asya-Pasifik bölgesindeki Pekin, Shenzen, Şangay, Manila ve Bangalore şehirleri tarafından yönetilecek. Bu beş lokasyon, Asya’daki yeni inşaatların %55’ini oluşturuyor ve Asya da global olarak planlanan inşaatın üçte birini üstleniyor. Ayrıca Amerika kıtasında, ağırlıklı olarak büyük şehirlerde yoğunlaşan ofis binalarında güçlü bir artış var.

Avrupa’da inşaat halinde olan birkaç proje olmasına rağmen, beklenen alan diğer bölgelerden çok daha küçük. Önümüzdeki iki yıl içinde en yeni binalara sahip olacak şehirler Paris, Viyana, Londra ve Brüksel.