Florida Konut Sektörü: Satışlar ve Ortalama Fiyatlar Mayıs Ayında Arttı

Florida Konut Sektörü: Satışlar ve Ortalama Fiyatlar Mayıs Ayında Arttı

Son konut verilerine göre, Florida’da Mayıs ayında konut piyasasında artan ortalama fiyatlara rağmen daha fazla kapanan satış oldu, yeni çıkan ilanlar arttı ve daha fazla bekleyen satış var. Eyalet çapında tek ailelik ev satışları geçen ay 27.850 olurken, Mayıs 2016’ya göre %7.6 artış kaydedildi.

Yetkililer, mayıs ayında alıcı talebinin arttığından bahsetti. Satış envanteri sınırlı olmaya devam ederken potansiyel alıcıların doğru evi bulduklarında nitelikli teklif yapmaya hazır olduklarını belirtti. Farklı bölgelerde iş yapan emlakçılar yeni listelenen birçok evin hızlı bir şekilde satıldığını bildirdi. Ay boyunca, mevcut evlerin satıcıları liste fiyatlarının ortalama %96.4’ü kadar bir teklif alırken kırsal evlerin sahipleri liste fiyatlarının ortalama %94.7’si kadar bir teklif aldı. Bu da satış fiyatlarının liste fiyatlarına ne kadar yaklaştığını açıkça gösteriyor.

Piyasa bu kadar rekabetçiyken yatırımcıların satın alım ve satış sürecinde uzman danışmanlık firmalarıyla çalışmasının da önemi artmış oldu. Son dönemde kaydedilen verilere göre, mayıs ayında eyalet çapıda ortalama daire fiyatları 239.000 $ bandında seyrederken önceki yıla göre %7.7 artış kaydetti. Kırsal evler içinse ortalama fiyat 178.000 $ civarı oldu ve bir önceki yıla göre %8.1 artış gösterdi. Böylece her iki konut türü için de son 66 aydır ortalama konut fiyatları aralıksız olarak artmaya devam etmiş oldu.

Florida’nın konut-konut pazarına bakıldığında, eyalet çapında kapanan satışlar geçen aya göre %8 artarak 11.538’e ulaştı. Kapanan satışların verilerine bakıldığında kısa dönemli satışların azaldığı gözlendi. Kısa dönemli satışlar kırsal konutlarda %44.8 azalırken, dairelerde %30.8 düşüş gösterdi. Satışların kapanması satış sözleşmeleri yazıldıktan sonra 30 ila 90 gün sürebiliyor.