Porto’ya Suudi Araplar ve İngilizlerden 100 Milyon Euro’luk Yatırım

Porto’ya Suudi Araplar ve İngilizlerden 100 Milyon Euro’luk Yatırım

Suudi yatırım fonu MEFIC Capital ve İngiliz gayrimenkul yatırım, geliştirme ve yönetim uzmanı Round Hill Capital, Porto Paranhos’da öğrenci yurdu, daireler, otel, mağazalar ve ofislerden oluşacak olan bir komplekse 100 milyon euro’luk yatırım yapacak.

Proje liderleri, işin Paranhos’daki Porto Üniversitesi kampüsünün yanında satın almış oldukları 7.8 hektarlık bir parsel üzerinde yılın üçüncü çeyreğinde başlayacağını söyledi. Yaklaşık dört buçuk yıl sürmesi beklenen proje 200 konut, bir otel, ofis alanı, market, süpermarket, öğrenciler için 1200 apart daire, otopark ve bahçeden oluşuyor.

Proje yetkilileri söz konusu arazinin, Porto‘da yenilik ve girişimciliği teşvik etmek için Porto Belediye Meclisi, üniversiteler, ticaret okulları, hastaneler, enstitüler ve araştırma merkezlerinin ortak bir girişimi olan Porto Yenilik Bölgesi’nde yer aldığını söyledi.

Round Hill Capital Yönetim Kurulu Başkanı, şirketin birkaç yıldır Portekiz pazarını analiz ettiğini belirtti. Projenin Porto’ya yapılmasında pazardaki pozitif makroekonomik eğilimlerin, akademik amaçlı yerleşimlerden kaynaklanan sağlam arz/talep dengelerinin ve olumlu yatırım ortamının etkili olduğundan bahsetti. Bu proje, MEFIC Capital’in Suudi Arabistan dışındaki ilk yatırımı olacak.