Yatırımcılar için Portekiz Gayrimenkul Gündemi ve Uzman Görüşleri

Yatırımcılar için Portekiz Gayrimenkul Gündemi ve Uzman Görüşleri

Portekiz gayrimenkul sektöründen iyi haberler var. Sektör 2017 yılında 130 bin gayrimenkul işlemine ulaşma hedefini geçmeyi garantiledi.

Bu yaz Portekiz’de en sıcak konulardan biri ülkede gayrimenkul balonu olup olmadığıyla ilgili tartışmalardı. Uzmanlar, bu tartışmaların yeniden başlamasını sevindirici bir haber olarak gördüler, çünkü nihayet gayrimenkul yatırımları ve ev alım satımları yeniden ulusal ekonomiyle ilgili temel meselelerden biri haline geldi. Aynı zamanda, 130 bin gayrimenkul işlemine ulaşılmasının garantilenmesiyle birlikte 129,950 işlemin gerçekleştiği 2010 yılına ait rekorun kırılması gündeme oturan bir diğer konu oldu.

Gayrimenkul sektörü bu denli hareketli olmaya devam ettiği sürece sektörün nereye gittiğiyle ilgili tartışmaların gündemde kalmaya devam edeceği aşikar. Bu konuda, tartışmaların içinde kaybolmaktan ziyade yatırımcıların kullanabilecekleri karar verme mekanizmalarından bahseden, Portekiz’in lüks gayrimenkulde önde gelen şirketlerinden birinin lideri, Gustavo Soares’in önerilerini sizinle paylaşmak istedik.

1-) Gayrimenkul sektörü en değerli, getirisi yüksek olabilecek ve en karmaşık sektörlerden biridir. Bu alanda, yaşamak için ya da getiri beklentisiyle yatırım yapmayı planlıyorsanız dostların, akrabaların, tanıdıkların görüşüne başvurmaktansa profesyonellerle iş yapmak en güvenilir yol olacaktır.

2-) Yatırım yaparken yalnızca günün koşullarından ziyade yatırım beklentisine göre orta ve uzun vadede düşünerek beş ila on yıllık analizler yapmak doğru olacaktır. Bu tür analizler genellikle ilginç getiri oranları verir.

3-) Psikolojideki sürü etkisi yatırımcılarda da sıklıkla görülen bir durumdur. Yatırımcının yapması gereken bu etkiden kurtulup neyin gerçekten mantıklı olduğunu görmeye çalışmak olmalıdır. Gayrimenkulde getiri kazanmak için birden fazla yol var. Mesela, Portekiz’de uzun vadeli kiralama pazarı kar oranı açısında son dönemde ilginç artışlar kaydediyor.

4-) Sunulan fiyat, bölge ve projeyi yansıtan tutarlı ve uyumlu bir teklif olmalıdır. Bu analizin rasyonel olması gelecekteki kayıp ve cesaretsizlikleri önlemek için kritik bir önem taşır.

5-) Fiyat baskısı konsepti göz önünde bulundurulmalıdır. Bugün baskının düşük olduğu kısa vadede en az getiriyi veren yer uzun vadede en iyi getiri oranlarını veren bölge olabilir.