Portekiz 2017 Dünya Seyahat Ödülleri’ne Damgasını Vurdu

Portekiz 2017 Dünya Seyahat Ödülleri’ne Damgasını Vurdu

Son dönemde turizm verileriyle ve Avrupa’da gelişmekte olan trendler listesinde üst sıralarda yer alan Lizbon kentiyle ön planda olan Portekiz, Golden Visa yatırımcılarının ilgisini çekmeye devam ediyor. 2017 Dünya Seyahat Ödülleri’nde pek çok kez ismi okunan ülke, Avrupa’nın en iyi destinasyonu olarak seçilmesiyle birlikte geceye imzasını attı.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde gerçekleşen törene Portekiz Turizm Bakanlığı Genel Sekreteri Ana Mendes Godinho katılarak bu ünvanın ülkeleri için büyük bir gurur ve övünç kaynağı olduğunu vurguladı. Son dönem turizm hedeflerinin gerçekleşmesinde, tüm ülkenin büyük bir çeşitlilikte ve eşsiz alternatifler yaratmak için büyük çaba harcayarak ülkeyi bir turizm merkezi haline getirmelerinin etkisinin büyük olduğundan bahsetti.  Gerçekten de Portekiz hükümetinin ve ülke genelinin bu konuda çok sağlam adım attıklarını ve başarılı olduklarını söylemek gerekir.

Avrupa’nın en iyisi seçilen Portekiz, oylamada daha önce bu ünvanı kazanmış olan Yunanistan, İtalya, İspanya ve Fransa gibi zorlu rakipleri ve kuzey ülkelerinden Norveç, Avusturya, İsveç, İsviçre ve İngiltere’yi geride bıraktı.  Turizmin oscarları olarak görülen ödül töreninde tüm ödüllerin %30’unu toplamayı başardı.

Portekiz ayrıca Avrupa’nın en iyi cruise limanı (Lizbon),  en iyi ada destinasyonu (Madeira), en iyi plaj destinasyonu (Algarve) ve en başarılı ulusal turizm otoritesi (Turismo de Portugal) gibi ünvanları toplamayı başardı. Turizm oscarlarının 37’sini elinde tutan ülke geçen yıla göre 13 tane daha fazla ödül kazandı. Böylece yalnızca Dünya’nın 3. en huzurlu ülkesi olarak değil Dünya’nın en turizm konusunda en rekabetçi 14. ülkesi olarak da imajını güçlendirmiş oldu.