Paladin Ekibi Portekiz Dışişleri Bakanı Silva ile Bir Araya Geldi

Paladin Ekibi Portekiz Dışişleri Bakanı Silva ile Bir Araya Geldi

Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva 17 Ekim 2017 tarihinde DEİK/Türkiye-Portekiz İş Konseyi ev sahipliğinde  40 kadar Türk ve Portekizli iş dünyasının temsilcisiyle bir araya geldi. Toplantıya katılan temsilciler arasında, ülkede Portekiz Golden Visa Programı ile ilgili etkin bir şekilde faaliyet gösteren Paladin ekibi de vardı.

Toplantıya halihazırda Portekiz’de yatırım yapmış olan ya da ülkede iş yapmaya devam eden çok sayıda büyük ölçekli Türk firmalarının yöneticileri katıldı. Gündemde, ülkede iş yapmakta olan Türk özel sektör girişimcilerinin yaşadığı sıkıntılar ve iki ülke ilişkileri ile ilgili dile getirdikleri öneriler vardı.

Portekiz Dışişleri Bakanı Silva, ticaret yapan ülkelerin ilişkilerinin daha iyi ilerlediğinden bu ülkelerin birbirleriyle çatışmadığından bahsetti. Karşılıklı yatırım yapan iş insanlarının ülkeler arasındaki dostluğu pekiştirdiğini belirtti. Türkiye ve Portekiz arasındaki ilişkinin de benzer şekilde her gün gelişmeye devam ettiğini ve Türk tarafından bakanların yakın zamanda gerçekleştirdiği ziyaretleri memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Toplantıda iki ülke arasındaki ticaret rakamları da açıklandı. 2016 yılında gerçekleşen 1.3 milyar ABD Doları değerindeki ticaret hacminin iki ülke arasındaki potansiyelin altında olduğu belirtildi. Portekiz ve Türkiye arasındaki sosyal, politik ve kültürel ilişkilerin geldiği noktanın iki ülke arasındaki ekonomiye de yansımasının beklendiği dile getirildi.

 

Türkiye-Portekiz Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2016)

Türkiye’den Portekiz’e yapılan ihracat:  650 milyon ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri: Motorlu taşıtlar, pamuk ipliği, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, demir-çelik, balıklar.

Türkiye’nin Portekiz’den  yaptığı  ithalat: 658 milyon ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri:  Sıvanmamış kağıt ve karton ve her boyutta perfore edilmemiş delikli kart ve delikli şerit kağıt, sodalı veya sülfatlı odun hamuru, radyo yayınlarını alıcı cihazlar, karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar, etilen polimerleri.

Toplam dış ticaret hacmi: 1.3 milyar ABD Doları