Herkesin Son Dönemde Neden Portekiz’e Gittiğini Açıklayan 22 Sebep

Herkesin Son Dönemde Neden Portekiz’e Gittiğini Açıklayan 22 Sebep

Son dönemde çevrenizdeki insanların Portekiz’den paylaştığı sosyal medya fotoğraflarına sıklıkla rastlıyor olabilirsiniz. Şu aralar herkes Portekiz’e gidiyor gibi görünüyor. Peki nereden çıktı bu Portekiz merakı? İşte, size Portekiz’in son dönemde ilgi odağı haline gelmesinin sebeplerini açıklıyoruz.

 1. 1- Lizbon’un nostalji kokan cazibesi

Telegraph Travel’in Lizbon uzmanı Guyan Mitra, ” Atlas Okyanusu kıyılarında uzanan güneşin değdiği bu zerafetli şehir, Latin geleneklerinin hüküm sürdüğü peri masalında yaşıyor.” diyor. Yüzlerce eski ahşap tramvay ve demir fünikülerin geçtiği yolları takip ederek gezmelisiniz. Tarif edilen Lizbon’u yaşlı şifalı bitkilerin, tuhafiye ve terzilerin yer aldığı Baixa bölgesinde bulacaksınız. Süslü kent merkezinin barok sokaklarında kaybolmadan dönmemelisiniz.

 1. 2- Sevimli Porto

Ortaçağ’a özgü enerjisi, çağdaş esintileri ve altın yapraklarıyla bezeli muhteşem kiliseleriyle Portekiz’in ikinci kenti olan Porto, her zaman ziyaret etmeye değecek bir yerdir. Douro nehri tarafından ikiye bölünmüş olan şehrin merkezinde soluk bir incelik vardır. Sahil banliyöleri ise son yıllarda rönesans unsurlarına tanıklık etmişlerdir. Evlerden dönüşen bar, restoran ve kafeleriyle yerel yaşamın otantik bir dilimini sunmaktadır.

 1. 3- Elbette ki Şarap

Portekiz’in ulusal içeceği (Port ya da Porto) ülkenin her yerinde özellikle de ismini veren yerde, evinde bulunur. Fortifiye edilmiş şarapları herhangi bir bar ya da restoranda bulabilirsiniz. Daha fazlasını istiyorsanız tozlu raflarda duran 100 yıllık daha pahalı şarapları bulabileceğiniz içki mağazalarına bakmalısınız.

 1. 4- Harry Potter bağlantısı – Müthiş bir kitapçı

JK Rowling, Porto’da 1990’lı yıllarda İngilizce öğretti ve şehirde ünlü dükkanlardan biri olan Livraria Lello kitabevinde düzenli olarak çalıştı. Görünüşe göre dekoratif kitaplıkları, oyma ahşap tavan ve lüks merdivenleriyle Harry Potter kitaplarındaki Hogwarts Kütüphanesini yaratırken buradan oldukça esinlenmiş.

 1. 5- Taze hazırlanmış Pastel de Natalar

Hiçbir yerde muhallebili tartları bu lezzette bulamayacağınızı iddia ediyoruz. (ya da pastel de natas, bu ismi hatırlamak isteyeceksiniz) Belki de Portekiz’in hiçbir yerinde, Lizbon’daki Pasteis de Belém pastanesinde yapıldığı kadar güzelleri yoktur. Bu nedenle bu gevrek ve lezzetli tartlar için bekleyenlerin sırası genellikle kaldırım boyunca uzanır.

 1. 6- Hava durumu

Avrupa’nın batısında bulunan Lizbon, yılda 2771 saat güneş alan Atina’yı geride bırakarak yılda 2799 saat güneş ışığı alır ve dünyanın en güneşli başkenti olarak bilinir.

 1. 7- Madeira

Madeira bir İbiza değil asla. Daha olgun bir müşteri kitlesine hitap ediyor ve çılgınlık sınırı dramatik manzaraların ve botanik harikalarının üzerine çıkmıyor. Özellikle iyi yemek ve şarap kokusuyla hedef kitlesini tavlamayı başarıyor. Ayrıca, Tolkien’in hayalini kurduğu” söylenilen heyecan uyandırmayı başarıyor.

 1. 8- Uygun fiyatlı seyahat

Brexit meselesi gezginlerin cüzdanlarını vurdu ancak Portekiz seyahatleri darbeyi yumuşatmayı başardı. Evet, ülkenin para birimi euro ama yine de ziyaretçilerine Doğu Avrupa fiyatları ile Batı Avrupa’nın zerafetini sunan, kıtadaki en uygun destinasyonlardan biri Portekiz. Son anketlere göre de Portekiz Avrupa’ya kaçış için Bulgaristan’dan sonra gelen en uygun fiyatlı seçenek olarak belirlendi.

 1. 9- Vasco da Gama Köprüsü

Bu isim size bir yerlerden çağrışım yapıyor olabilir. Lizbon’da bulunan ve ilgi odağı olan bu köprü Portekizli ünlü kaşifin adını taşıyor.

 1. 10- Muhteşem Stadyum

Portekiz’in Euro 2016’daki beklenmedik zaferi, hali hazırda ülke genelinde yarı dini statüye sahip olan spora ilgiyi artırdı. Maç izleme fırsatını her yerde yakalayabilirsiniz, ancak Estádio Municipal de Braga kayadan oyulmuş özel bir stadyum olarak görülmeye değer bir yer. Futbolla ilgili ülkede sıkça kullanılan bir tabir var: “o jogo Inglês”. İngiliz oyunu anlamına gelen bu tabir sıkıcı futbol oyununu betimlemek için kullanılıyor.

 1. 11- Tokmakla insanlara vurabilirsin

23 Haziran Aziz John Günü, Porto’da şenliklerle kutlanıyor. Kilise aktiviteleri, bütün gece partiler ve ortalıkta tuhaf tokmaklar oluyor. Arkadaşlarınızdan intikam almak için doğru zaman 23 Haziran olabilir.

Listenin devamı için blogumuzu takip etmeye edin.

Yazının orjinali için The Telegraph‘ın sitesine göz atabilirsiniz.